Liderler haftada iki kez görüşme kararı aldı

Bugün gerçekleştirdikleri görüşme sonrası ortak bir açıklama yapan Anastasiadis ve Akıncı müzakereleri yoğunlaştırma kararı aldıklarını duyurdular.

Ortak açıklamada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide gözetiminde bugünkü görüşme sırasında yapıcı bir biçimde görüş alış verişinde bulundukları ve görüşmelerde izlenecek yöntem konusunda görüş birliği sağladıklarını ifade ettiler. İki lider ortak açıklamalarında bundan sonra görüş sıklığı üzerinde anlaştıklarını da duyurdular. 

Görüşmelerin tamamlanması sonrası Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na dönüşte açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, yoğun görüşmelere 17 Haziran’da başlayacaklarını söyledi. Yoğunlaştırma çerçevesinde her görüşmede somut bir konuyla haftada iki kez görüşme yapılacağını ve böylece arzulanan görüş birliklerinin başarılması için askıda olan konular üzerine odaklanacaklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı ilgili bir soruyu yanıtlarken de, görüş birliklerinin görüş birliği olması halinde ayrı bir listeye yazılmasına gerek olmadığı bunun yerine her görüşmede askıda olan konulardan biri üzerine odaklanılması için görüş ayrılıklarının kayda alınması üzerinde anlaştıklarını ifade etti. Amacın daha yaratıcı ve üretken tartışmalar yapmak olduğuna dikkat çekti. Görüşmelerin yoğunlaştırılmasıyla daha fazla görüş birliği sağlanması durumunda, 2016 yılı sonuna kadar çözüm için sadece umut değil çözümün kendisinin olacağının altını çizdi. Cumhurbaşkanı bunun için taraflardan her birinin ve özellikle de başka yönlerde başka beklentiler içinde olduğu görünümü yaratanın, arzulananın, üzerinde anlaşmaya varılan temelde görüşme yapmak ve çözüm bulunmasını sağlamak olduğunu bilince çıkarması gerektiği görüşünü de savundu.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:23

Son Haberler

30 Temmuz
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Tüm haberler

Video on Demand