Liderler haftada iki kez görüşme kararı aldı

Bugün gerçekleştirdikleri görüşme sonrası ortak bir açıklama yapan Anastasiadis ve Akıncı müzakereleri yoğunlaştırma kararı aldıklarını duyurdular.

Ortak açıklamada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide gözetiminde bugünkü görüşme sırasında yapıcı bir biçimde görüş alış verişinde bulundukları ve görüşmelerde izlenecek yöntem konusunda görüş birliği sağladıklarını ifade ettiler. İki lider ortak açıklamalarında bundan sonra görüş sıklığı üzerinde anlaştıklarını da duyurdular. 

Görüşmelerin tamamlanması sonrası Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na dönüşte açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, yoğun görüşmelere 17 Haziran’da başlayacaklarını söyledi. Yoğunlaştırma çerçevesinde her görüşmede somut bir konuyla haftada iki kez görüşme yapılacağını ve böylece arzulanan görüş birliklerinin başarılması için askıda olan konular üzerine odaklanacaklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı ilgili bir soruyu yanıtlarken de, görüş birliklerinin görüş birliği olması halinde ayrı bir listeye yazılmasına gerek olmadığı bunun yerine her görüşmede askıda olan konulardan biri üzerine odaklanılması için görüş ayrılıklarının kayda alınması üzerinde anlaştıklarını ifade etti. Amacın daha yaratıcı ve üretken tartışmalar yapmak olduğuna dikkat çekti. Görüşmelerin yoğunlaştırılmasıyla daha fazla görüş birliği sağlanması durumunda, 2016 yılı sonuna kadar çözüm için sadece umut değil çözümün kendisinin olacağının altını çizdi. Cumhurbaşkanı bunun için taraflardan her birinin ve özellikle de başka yönlerde başka beklentiler içinde olduğu görünümü yaratanın, arzulananın, üzerinde anlaşmaya varılan temelde görüşme yapmak ve çözüm bulunmasını sağlamak olduğunu bilince çıkarması gerektiği görüşünü de savundu.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:23

Son Haberler

06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
basın özetleri 06.10.22
13:59
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Tüm haberler

Video on Demand