Referandumdan sonra Britanya'da durum karıştı

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çıkma kararı aldığı referandumdan birkaç gün sonra, ülkede ikinci referandumun yapılmasını talep edenlerin sayısı artıyor.

Yaklaşık 3 milyon Britanya vatandaşı, yeni bir referandum yapılması için, Britanya meclisinin internet sitesinde yer alan talebe imza atı. Diğer bir talepte ise, Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan’ın Britanya başkentini, bağımsız şehir-devlet olarak ilan etmesi ve Avrupa Birliği’nde kalma hakına sahip olabilmesi amacıyla 100 bin’den fazla imza toplandı. Diğer yandan İşçi partisi milletvekili David Lemi, referandum sonucunun öneri niteliğinde olduğunu ve meclis için bağlayıcı olmadığını belirterek, meslektaşlarına sonucu görmezden gelmeleri için çağrıda bulundu. Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çıkması kabusunun, gelecek hafta meclis oylamasıyla durdurulabileceğini savundu.

İngiltere’deki muhafazakar partinin önemli isimlerinden ve  David Cameron’dan başbakanlık görevini devralacak adaylar arasında görülen Boris Johnson, ülkenin Avrupa Birliği’nden çıkma yönünde aldığı kararla zafer kazanırken, tori partisinin ileri gelenlerinden birinin desteğini kazandı. Bugünkü Sunday Times gazetesinin haberine göre, Adalet Bakanı Michael Gove, Johnson ile telefon görüşmesi gerçekleştirerek, İktidardaki Muhafazakar Parti liderliği yarışında adaylığını destekleyeceği konusunda güvence verdi.

Birleşik Krallık’ın referandumda verdiği karardan sonra, ikiye bölünen İşçi Partisi’nde önemli gelişmeler yaşanıyor. Partinin yarısı, parti lideri Jeremy Corbyn’in istifa etmesi için baskı yaparak, geri adım atmadığı takdirde partiden istifa etmeye hazır olduklarını ifade ettiler. Britanya haberlerine göre, ana muhalefet lideri, İşçi partisi milletvekili Hilary Benn’in gölge kabinindeki görevine dün akşam son verdi. Alınan bilgilere göre, Hilary Benn’in Jeremy Corbyn’e olan güvenini kaybettiğini söylemesi üzerine, Corbyn’in görevine son verdiğini açıkladı. Hilary Benn'in görevinden alınmasının ardından Gölge Sağlık Bakanı Heidi Alexander da, Jeremy Corbyn’in partide kalmasına tepki olarak istifasını sundu. Heidi Alexander kişisel twitter hesabından paylaştığı mesajında, İşçi partisinin yeni hükümetin belirlenmesinde yer almak için, yeni bir liderliğe ihtiyacı olduğunu ifade etti.

    
Avrupa Parlamentosu’nun büyük meclis grupları, muhafazakar Avrupa Halk Partisi, Sosyal Demokratlar, Liberaller ve Yeşiller, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinin başlaması için, Başbakan David Cameron’dan, önümüzdeki Salı günü yapılacak zirve toplantısında, ülkesinin Avrupa Birliği’nden çıkma kararını açıklamasını istedi. Avrupa Parlamentosu’nun özel toplantısında sunulacak olan karar taslağına göre, zararlı belirsizlikten kaçınılması ve Avrupa Birliği’nin düzgün işleyişinin korunması için, Britanya vatandaşlarının söz konusu kararının açıklanması gerektiği belirtildi. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz da Bild gazetesine verdiği röportajda, Britanya’nın kararını açıklamasını talep etti. Martin Schulz Avrupa Birliği’nin, Britanya hükümetinden konuyu netliğe kavuşturmasını beklediğini vurgulayarak, bunun için en uygun zamanın zirve toplantısının gerçekleştirileceği Salı günü olduğunu ifade etti.

Yıllardır Avrupa Birliği komiseri olarak görev yapmış, Belçikalı diplomat Didier Seeuws, Lizbon Anlaşması’nın 50inci maddesi gereğince, Büyük Britanya’nın Avrupa Birliği’nden çıkış sürecini yürütecek olan Avrupa Konseyi grubunun sorumlusu olarak atandı. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın sözcüsü, Belçikalı diplomatın, müzakerelerin önhazırlık çalışmalarıyla ilgilenmeye şimdiden başladığını açıkladı. Müzakerelerin 2 yıl sürmesi ve Birleşik Krallık – Avrupa Birliği ilişkilerinin karakterini belirlemesi bekleniyor. Alınan bilgilere göre, Avrupa Komisyonu’nun ayrıca, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çıkış sürecindeki yasal öneriler konusunda sorumlu olacak bir çalışma grubu kurduğu belirtildi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:12

Son Haberler

16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Dün 1 can kaybı ve 230 yeni vaka kaydedild
08:38
Cumhurbaşkanı Anastasiadis EU-MED zirvesine katılmak üzere Atina'ya gidiyor
08:37
15 Eylül
Başsavcı Savvidis Prodromou'nun açıklamalarından duyduğu şaşkınlığını dile getirdi
13:41
Prodromou: Gabriel'in Eğitim Hizmetleri Komitesi'ne sevk edilmesi kararı Hukuk Dairesi'ne ait
13:40
basın özetleri 15.09.21
13:19
Eğitim Hizmet Komisyonu'nun ressam Gabriel hakkındaki karar tepkiye neden oldu
10:19
Dün 2 can kaybı ve 126 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
10:17
Tüm haberler

Video on Demand