25/6/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "Ayrılık Tsunami yarattı" başlığı alında. Gazeteye göre Britanya'nın Avrupa Birliği'nden çıkışı haritayı değiştirdi ve yeni koşullar yarattı. Britanya'nın kendi seçimiyle Avrupa Birliği'nden ayrılması Avrupa'nın sınırları ötesinde ilk kurban piyasalar olmak üzere karmaşaya neden oldu. %51 gibi çok küçük bir farkla ortaya çıkan sonuç yeni durumu yönetme ve alanı en kısa sürede netleştirme durumunda olan Brüksel için sürpriz oldu. Londra Avrupa Birliği'nden çıkış sürecinin yeni Başbakan tarafından yönetilmesinden yana. Devid Kameron Ekim ayında görevden ayrılacak. Buna karşı Avrupa Birliği süreci uzatmak istemiyor ve ayrılma müzakerelerinin hemen gelecek hafta başlamasından yana. Avrupa Birliği merkezindeki çevreler Avrupa Birliği'nin birliğinin ve ekonomide istikrarın sağlanmasının bir tek reçetesi olduğuna inanıyorlar ve bunun da Britanya'nın Birlik'ten ayrılma başvurusunu bir an önce yapması olduğunun altını çiziyorlar. Sürecin askıda kalmasının Birlik üyesi diğer ülkelerdeki Avrupa karşıtları tarafından kullanılacağı korkusunu taşıyorlar. Bunun yanı sıra ekonomideki belirsizliğin derinleşmesinden ve bunun da piyasalara öngörülemeyecek yansımalarda bulunmasından da endişe duyuyorlar. Bu arada Britanya'da referandumda ortaya çıkan ayrılma kararı içte karmaşa yarattı. Ülkenin partiler siyasi arenasında yeni durum oluştu. Başbakan Devid Kameron'un istifa edeceği açıklamasından sonra İşçi Partisi'nde de parti lideri hakkında şüpheler ifade edilmeye başlandı. Bunun ötesinde İskoçya ve Kuzey İrlanda da bağımsızlık için referandum talepleri de gündeme gelmeye başladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs'ın Avrupa Birliği Dami Temsilcisi Büyükelçi Kornilyos Kornilyu Brüksel'in, Birleşik Krallığın Avrupa Birliği'nden çıkma kararını geleceğe bakarak ve Avrupa Birliği'nin çıkarlarını savunarak soğuk kanlı ve birlik halinde karşılaması gerektiğini söyledi. Avrupa Birliği'nin ekonomik kriz ve göçmenler krizi üzerine ilk kez böylesi bir sorunla karşı karşı kaldığını ifade etti. Referandum sonuçlarının her halükarda üzüntü verici olduğunu ancak ortaya konan iradeye de saygı duyulması gerektiğine dikkat çekti. Ekonomistlerin ve siyaset analizcilerinin Avrupa Birliği'nden istikrarsızlık ve genelde Avrupa'yı etkileyecek olan Britanya'da ekonomik durgunluk değerlendirmelerini yorumlarken de Avrupa Birliği'ne üye ülke liderlerini Çarşamba günü gerçekleştirecekleri toplantılarının gündeminin bu olacağını söyledi. 27 ülke liderinin Britanya'daki referandum sonuçlarının olası etkilerini ele alacaklarını belirtti. Zayıflıklar olduğunun bilindiğini ancak bunun Avrupa Birliği'nin varlık nedeninin ortadan kalktığı anlamına gelmediğine vurgu yaptı. Şimdinin işbirliğini ve kolektif kararlar almayı zorunlu kıldığı görüşünü savundu. Britanya'daki referandum sonuçlarını değerlendirirken de bu dönemde Avrupa çıkarları için uzlaşma seçimine karşı milliyetçiliğin daha kolay bir çıkış olarak görüldüğü değerlendirmesinde de bulundu.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi " Çıkış saati" başlığı altında Britanya'daki referandumda Avrupa Birliği'nden çıkılması kararı alınması sonrası yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Avrupa Birliği yeni koşulları göğüslemeye hazır olduğunu açıkladı. Britanya'nın Avrupa Birliği'nden çıkışı içi,n 50 madde temelinde müzakerelere başlamaya hazır olduğunu duyurdu. Bu arada Devid Kameron da Ekim ayında başbakanlık görevinden ayrılacağını duyurdu. Birleşik Kralık'ta İskoçya ve Kuzey İrlanda ayrılma için referandum talebini ileri sürmeye başladı. İspanya da İngiltere toprağı olarak kabul edilen ancak İspanya'nın uzun yıllardan beridir hak ettiği Cebelitarık'ta egemenliğin Madrid ve Londra arasında paylaşılmasını istedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşik Krallık'taki referandum sonuçları Kıbrıs'ta ciddi endişe yarattı. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis konuyla ilgili ilk tepki olarak "durumun nasıl gelişeceğini görelim" dedi. Cumhurbaşkanı her şeyden önce ortaya konan iradeye saygılı olduklarını ifade ederken paniğe kapılınmamasını istedi. Kıbrıs'ın uluslar topluluğu çerçevesinde Britanya ile bazı özel ilişkilere sahip olduğuna dikkat çekti. Ayrılık olayının bir süreç olacağını ve Avrupa Birliği- Birleşik Krallık müzakerelerinin nasıl gelişeceğini de görmek için beklemek gerektiğini belirtti. Hükümet sözcüsü Nikos Hristodulidis de konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada Kıbrıs Cumhuriyeti`nin “Avrupa yapısına” tam bağlı olmaya devam ettiğini ve Kıbrıs`ın Britanya ile ilişkilerinin daha da güçlenmesi ve derinleşmesi amacıyla çalışacağını belirtti. Sözcü, dün yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs Cumhuriyeti`nin Britanya halkının arzusunun ifade edildiği referandumun sonucuna saygı duyduğunu söyledi. “Uzun bir sürecin başlangıcında bulunuyoruz ve bu sürecin amacı, Birleşik Krallık`ın Avrupa Birliği`nden düzenli bir şekilde ayrılmasıdır” diyen sözcü, sürecin sonucunun Britanya ile Avrupa Birliği ilişkileri için belirleyici olacağını vurguladı. Sözcü, 27 üye ülkelerden oluşan Avrupa Birliği`nin varlığının devam edeceğini ifade ederek Kıbrıs Cumhuriyetinin söz konusu Avrupa yapısına tam bağlı olmaya devam edeceğine vurgu yaptı. Kıbrıs ve Birleşik Krallık arasında mükemmel ve kırılmaz dostluk ilişkiler sağlandığını ifade eden sözcü, söz konusu ikili ilişkilerin Avrupa Birliğinden önce sağlanan ilişkiler olduğunu belirtti. Sözcü, Kıbrıs ve Britanya`nın İngiliz Uluslar Topluluğu çerçevesinde işbirliğinde bulunduklarını belirtti. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Britanya ile ilişkilerinin daha derinleşmesi ve güçlenmesi amacıyla çalışacağını söyleyen Sözcü, bu çerçevede oluşan yeni durumundan dolayı her iki halkın çıkarlarının korunması amacıyla ikili işbirliğinin güçleneceğini söyledi.


HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Britanya'nın Avrupa Birliği'nden çıkış süreci. Gazeteye göre Britanya'daki referandumda ayrılma yanlılarının egemen olması sonrası siyasi ve ekonomik krizin unsurlarını barındıran yeni durumu ele alabilmek için Brüksel'de yeni bir pazarlık başlıyor. Referandum sonuçlarının şokuna karşı Avrupalı liderler sakinleştirici bir tavır takındılar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yangın bölgelerini ziyaret eden AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu insanların yaşamlarını yitirdiklerini, yaralanmalar olduğunu ve büyük bir felaket yaşandığını ifade ederek yanlışlıkların yapıldığını, bunların incelenmesi ve sorumlulukların üstlenilmesi gerektiğini söyledi. Kipriyanu olayların sorumlularının sorumluluklarını üstlenmelerini ve gerekli cezaya da çarptırılmalarını istedi. Kipriyanu bu arada yangınla ilgili Avrupa Birliği'nden yardım istenmede gecikmeler yaşandığı tespitinde de bulundu.
-Yaz aylarında elektrik faturaları şişkin gelecek. Bunun nedeni de sadece sıcaklar nedeniyle tüketicilerin daha fazla elektrik tüketmeleri olmayacak aynı zamanda elektrik fiyatlarına yapılacak zam nedeni olacak. İlk artış faturalara bu ay yansıyacak. Elektrik Kurumu artışları Haziran ayı sonu itibarıyla yürürlüğe girecek artışları dün resmi olarak açıkladı. Bu arada Hükümet'in Meclis'e sunduğu bir yasa tasarısına göre de Kıbrıs Elektrik Kurumu'nun tüketicilerden aldığı harç %33o oranında artırılacak ve 50 sentten 1.65 euroya yükseltilecek. Hükümet bu tasarının yaz tatili öncesi yasalaşmasını istiyor. Tasarıya göre buradan sağlanacak ek gelir paranın bittiği Yenilenebilir Enerji Fonu'na aktarılacak. Hükümete göre bu Fon'daki açıkların devlet katkısıyla karşılanması için de herhangi mali bir zemin yok.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Britanya'nın Avrupa Birliği'nden çıkış süreci . Gazeteye göre referandumun ertesi günü Birleşik Krallıkta toplum bölündü, partiler bölündü ve Birleşik Krallık bölünüyor. Sırasıyla %62 ve &55,8 oranında oyla Avrupa Birliği'de kalmadan yana oy kullanılan İskoçya ve Kuzey İrlanda da şimdi ayrı referandum talebini ileri sürmeye başladılar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Ayannapa"da dört kişinin öldürülmesiyle ilgili olarak polis şüpheli olarak 48 yaşında Aleks Bureli'yi arıyor. Bölgede tüm giriş ve çıkışlar denetim altına alındı. Bu kişinin adaya ikinci bir eylemci ile birlikte işgal bölgesinden girdiği görünümü var. Polis basın sözcüsü Andreas Angelidis görgü tanıklarının ifadeleri değerlendirilerek Aleksi Burlli'nin bulunması için polisin çalışmalarının tüm yönlerde devam ettiğini açıkladı. Polis'in bu konuda yabancı teşkilatla temas halinde olduğunu da belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:19

Son Haberler

22 Eylül
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Anastasiadis - Guteres görüşmesi yaratıcı bir atmosferde gerçekleşti
08:56
21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
basın özetleri 21.09.21
13:07
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Tüm haberler

Video on Demand