23/6/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi devam eden yangın söndürme çalışmaları. Gazeteye göre yanmış toprağın altında yavaş yavaş sönmekte olan ateş en küçük bir rüzgarla yeniden canlanıyor ve alevler yeniden her yeri sarıyor. dün yangın onlarca noktadan yeniden yeniden parladı. Umutların bir anda umutsuzluğa dönüştüğü olaylar yaşandı. Tüm bunlara rağmen yangın dün kontrol altına alındı. Yangın söndürme uçakları ile helikopterler yangına karşı üstünlük sağladı. Uçak ve helikopterler dün bir dakika dahi durmadı, sürekli gidip geldiler. Kurtuluşu havadan bekler gibi insanların bakışlarını sürekli gökyüzüne çevirmesine neden oldular. Bu arada Orman Dairesi'nin yangın söndürme araçlarıyla, Sivil Savunma, Spilya ile Kurdali arasında tıraşlama yaptı. Dün iki köyde, daha öncekilere göre görece bir sukünet vardı. Köyün bazı sakinleri de evlerine geri döndü ancak alarm henüz kalkmadı. Dağın karşısında dumanlar hala yoğun ve uçak ile helikopterler birbiri ardına gidip geliyorlar. Dün Ayias İrinis ve Asinuyu bölgesi de yangın söndürme çalışmalarında bir diğer merkez oldu. Bu iki köy sakinleri yangına karşı mücadeleye yardımcı olmak için çalışmalara aktif olarak katıldılar. Bölgede dün öğleyin saat 2 civarında yangın denetim altına alındı. Bunun sonucu onlarca gönüllü köylerine geri dönerek yeni direktif beklemeye başladı. Yorgun ve bitik bir nefes alıp gerek duyulması halinde yangınla yeni mücadeleye girme hazırlığına girdiler. Bu arada dün akşam geç saatlerde yangının kontrol altına alındığı ve durumun yönetilebilir olduğu da resmi olarak açıklandı. Buna rağmen tehdit devam ediyor. Görevlilerin de bugün yanmış alanları tarayarak yeniden alev alma olasılığını ortadan kaldırmaya çalışacakları ifade edildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-2015 yılında kamuda çalışan 700 memur 69 milyon euro ikramiye alarak emekli oldu. Emekli olan her memur ortalama 100 bin euro ikramiye aldı. Dün Meclis Denetim Komisyonu'nda tartışılan yıllık kamu ekonomisi raporunda ortaya konan verilere göre 2014 yılında 853 kamu memuru emekli ikramiyesi olarak 90 milyon Euroyu paylaşmıştı. 2014'de ortalama emekli ikramiyeleri105 bin euroya denk gelmişti. 2014'de kamuda 48 bin 308 memur varken bu rakam geçen yıl 48 bin 14'e geriledi. 2015 yılında emekli sayısı da 1.445 artarak 21 bin 850'ye yükseldi. Devletin geçen yıl emeklilere ödediği maaş yıllık 2 milyar euroya yaklaştı. Devletin personele ödediği para miktarı ise geçen yıl bir yıl önceye göre %1,8 oranda azalarak 1,8 milyardan 1,7 milyara düştü. Devlet en çok maaşı eğitim bakanlığı çalışanlarına yani öğretmenlere ödedi. Bu alana ödenen maaş 604 milyon oldu, yani toplam memurlara ödenen maaşın %34'ü alanda kullanıldı. Bunu %15 oranı ile 261 milyar euro ile sağlık bakanlığı izledi. Adalet Bakanlığında memur maaşları 206 ve savunma bakanlığında da 133 milyon euro oldu.


SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "kabus söndü" başlığı altında yangına karşı verilen mücadelenin dün kazanılmış olunması . Gazeteye göre dün akşam gece yarısına doğru Solya bölgesinde yangına karşı mücadele iyi bir yoldaydı ve kontrol sağlanmıştı. Buna karşı olası yeni parlamalara müdahale için bazı gruplar hazır bekletiliyor. Gelinen noktada bugün uğranılan zararın bir muhasebesinin yapılması bekleniyor. Bu arada yangında yaralananları tedavide uzman İsrailli doktorlar da Kıbrıs'a geldi. Meteoroloji Dairesi de yangın sonrası bölgede yüksek hava sıcaklıkları konusunda uyarılarda bulundu. Yangında yaşamını yitirenlerden Andreas Sofokleus için de bugün cenaze töreni yapılacak. Marinos Aristotelus ise dün gömüldü.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs maliye bakanlığı 1 milyar euro değerinde 7 yıllık devlet tahvilleri için piyasaya çıkış takvimini belirlemek için Britanya'daki referandumun sonuçlarını bekliyor. Kıbrıs 1 milyar euroluk devlet tahvili için piyasaya çıkma ve bunu yaz dönemi sona ermeden yapma kararı aldı ancak tam zamanını belirlemedi. Maliye Bakanlığı çevreleri Britanya'nın Avrupa Birliği'nden çıkma kararı alması durumunda uluslararası piyasaların yeniden yapılanması için belli bir zamana ihtiyaç duyulacağı görüşünde Kamu Borçları İdare Dairesi Sorumlusu Fedonas Kalozois de Royters'e yaptığı açıklamada " eğer koşullar müsaade ederse Kıbrıs Temmuz ve Ekim ayları arasında bir dönem uluslararası piyasalara çıkmak istiyor" dedi. Kalozois bu tahvillerin 2019 ve 2020 yıllarında ödenmesi gerekecek büyük krediler için piyasaya sürüleceğini ifade etti. 2019 ve 2020 döneminde Kıbrıs'ın 4 milyar euro değerinde devlet tahvilleri sona erecek. Kıbrıs Hükümetinin hedefi sona erecek tahvilleri birkaç yıl ve somut olarak 2013 yılına kadar ötelemek. 2019 yılında iç piyasaya ödenmesi gereken 0,7 milyar euroluk hisse senedi var. Aynı dönemde Rusya'dan alınan krediler için de yıllık bazda 0,8 milyar euroluk borç taksitlerinin ödenmesine başlanacak. 2019 yılında yurt dışına 0,6 ve Uluslararası Para Fonu ile Avrupa Destek Mekanizması'na 0,1 milyar borç ödemesi yapılacak.


POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Yangın kısmen denetim altına alındı. Kurtuluş havada" başlığı altında yangın söndürme çalışmaları. Bu arada gazeteye göre yangın söndürme çalışmalarına gönüllü olarak Kıbrıslıtürkler de katıldı. Kıbrıslıtürk gönüllüler Kıbrıs grup üyeleriyle birlikte Solya bölgesinde yangın söndürme çalışmalarına katıldılar. Toplam 10 Kıbrıslıtürk gönüllüden üçünün bu alanda eğitimli olduğu ve doğrudan cephede yer aldıkları belirtiliyor. Geri kalanları ise Galata'da itfayecilere gerekli malzemeleri hazırlama çalışması yapan kantinde görev yaptı. Bu arada daha başka örgütlü Kıbrıslıtürk grupların da yangına karşı mücadelede yer alma arzusu ifade ettikleri belirtiliyor. Hatırlanacağı üzere yangının başladığı anda da Kıbrıslıtürkler sosyal medya aracılığıyla dayanışmalarını belirtip yardım etmeye hazır olduklarını duyurmuşlardı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Tam anlamıyla yanmış toprak" başlığı altında Trodos eteklerindeki yangını söndürme çalışmaları. Gazeteye göre yangın konusunda sorumluluk yükleme zamanı değil ancak yangının söndürülmesi için dört güne gerek duyulması yalnız başına konuşuyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Brüksel`de temaslarda bulunmakta olan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, dün Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Şultz ile bir araya gelerek Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri ele aldı.
Görüşmenin ardından açıklamada bulunan AKEL Genel Sekreteri, Şultz`u Kıbrıs sorunundaki gelişmeler hakkında bilgilendirdiğini ve partisinin bir dizi şartı yerine getiren bir çözümü destekleyeceğini söyledi. Şultz ise, şahsen Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi. Kiprianu, Şultz ile samimi ve yapıcı bir görüşmede bulunduğunu ve görüşme sırasında Kıbrıs müzakereleri, Türkiye ve Kıbrıs Türk toplumundaki gelişmeler üzerine görüş teatisinde bulunduklarını söyledi. “AKEL Kıbrıs sorununa anlaşılan prensipler üzerinde bulunacak bir çözümü destekleyecek. Partimiz söz konusu ilkelerden geri adım atmayacak” diyen Kiprianu, Avrupa Parlamentosu Başkanı`nın ifade edilen prensipler üzerine görüş birliğinde bulunmasından dolayı memnuniyetini ifade etti. Şultz ise Türkiye`deki gelişmeler hakkında endişelerini ifade ederek, kendisinin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla yapılan çalışmalara yardımcı olmaya hazır olduğunu da belirtti. İkili görüşmede, pazar gününden beri Troodos`ta devam eden yangınlar konusu da ele alındı. Kiprianu, Şultz`u yangın söndürme çalışmaları sırasında iki itfaiyecinin hayatını kaybettiği hakkında bilgilendirdiğini ve hükümetin ölenlerin ailelerine gerekli yardımı ve desteği vereceğini vurguladı. Türkiye`nin Kıbrıs`a yangın söndürme çalışmalarına yardımcı olması ile ilgili önerisi hakkında AKEL Genel Sekreteri, önerilen her hangi bir yardımın memnuniyetle karşılandığını ancak ülkenin kanunları ve bağımsızlığına saygı gösterilmesinin şart olduğunu söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:19

Son Haberler

21 Eylül
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
Tüm haberler

Video on Demand