Evrihu'da çıkan yangın kontrol altına alınamıyor

Sabahın ilk ışıklarıyla Evrihu bölgesindeki yangın söndürme çalışmaları tekrardan başlarken, yangının hala kontrol altına alınamadığı belirtildi.

Yangın büyük ormanlık alanları küle çevirerek yaşam alanlarına yaklaşmasıyla birlikte, Kurdali, Spilia, Aya İrini Solyas ve Ayos Theodoros köyleri tedbir amacıyla boşaltıldı. Yangın söndürme çalışmalarına İsrail’in gönderdiği 3 uçak da dahil olmak üzere toplam 10 uçak katılıyor. Bugün ise Yunanistan’dan 3 uçağın daha gelmesi bekleniyor. Yangın söndürme çalışmalarında 10 itfaiye aracı ve Orman Dairesi ekipleri de buluyor. Evrihu bölgesinde çıkan yangına 12 yaşında bir çocuğun sebep olduğu tahmin ediliyor. Polis Basın Sözcüsü vekili Nikoleta Tirimu, 12 yaşındaki çocuğun sorguya çekildiğini ve dedesinin bahçesinde çakmakla otları yakmaya çalışırken yangına sebep olduğunu itiraf ettiğini açıkladı. Polis ekipleri, yoğun duman sebebiyle Lefkoşa-Troodos yolunun bazı noktalarında görüşün sınırlı olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün gece saatlerinde İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Nikos Hristodulidis, twitter hesabında yayınladığı mesajda bu görüşmeyi duyurdu. Anastasiadis ve Netanyahu arasındaki telefon görüşmesi, İsrail’in yangın bölgelerindeki söndürme çalışmalarına gönderdiği yardımdan sonra gerçekleştirildi. Nikos Hristodulidis, bu sabah İsrail’in söndürme çalışmalarına destek olarak, ek yardım göndereceğini açıkladı.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun talimatı üzerine, İsrail devletine ait 3 helikopter, Argaka bölgesinde çıkan yangını söndürme çalışmalarına destek olmak için, dün sabah saatlerinde Kıbrıs’a vardı. İsrail helikopterleri, Evrihu bölgesinde çıkan yangını söndürmeye yardımcı olmak için adada kaldı.

İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos, yangının sebep olduğu zararı olay yerinde incelemek için, bu sabah saat 9:30’da Evrihu-Spilion bölgesine gidiyor. Sokratis Hasikos, dün yangın söndürme çalışmalarına verdiği destek ve katkıdan dolayı, Kıbrıs Cumhuriyeti adına İsrail’e minnettarlığını ifade etti.

 

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 22:13

Son Haberler

22 Nisan
Kiprianu: Türk tarafına baskı uygulanması için bahanelerin ortadan kaldırılması gerek
17:03
Peter Stano: Şu anda AB'nin zirveye davet edildiğini teyit edemem
17:00
Aşılanmış kişilerin Avrupa'da karantina ve maske zorunluluğu olmadan yolculuk yapabilme olasılığı inceleniyor.
16:58
Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısı, kısıtlayıcı tedbirlere dair nihai karar alınmadan tamamlandı.
15:25
Birleşmiş Milletler, tarafların Cenevre’deki zirveye yaratıcılıkla gelmelerini umut ediyor.
15:22
Dr. Loizidis: Devlet hastaneleri, sayısı artan koronavirüs hastalarına hizmet vermek için hazır
15:16
Aşılama portalı 47 ve 48 yaşındaki kişilerin randevu alabilmesi için bu sabah açıldı.
15:09
Vaka sayısındaki patlamanın ardından Kıbrıs’taki epidemiyolojik tablo kırmızı seviyede kalmaya devam ediyor.
15:00
makale 22.04.21
13:41
basın özetleri 22.04.21
13:29
21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Tüm haberler

Video on Demand