Evrihu'da çıkan yangın kontrol altına alınamıyor

Sabahın ilk ışıklarıyla Evrihu bölgesindeki yangın söndürme çalışmaları tekrardan başlarken, yangının hala kontrol altına alınamadığı belirtildi.

Yangın büyük ormanlık alanları küle çevirerek yaşam alanlarına yaklaşmasıyla birlikte, Kurdali, Spilia, Aya İrini Solyas ve Ayos Theodoros köyleri tedbir amacıyla boşaltıldı. Yangın söndürme çalışmalarına İsrail’in gönderdiği 3 uçak da dahil olmak üzere toplam 10 uçak katılıyor. Bugün ise Yunanistan’dan 3 uçağın daha gelmesi bekleniyor. Yangın söndürme çalışmalarında 10 itfaiye aracı ve Orman Dairesi ekipleri de buluyor. Evrihu bölgesinde çıkan yangına 12 yaşında bir çocuğun sebep olduğu tahmin ediliyor. Polis Basın Sözcüsü vekili Nikoleta Tirimu, 12 yaşındaki çocuğun sorguya çekildiğini ve dedesinin bahçesinde çakmakla otları yakmaya çalışırken yangına sebep olduğunu itiraf ettiğini açıkladı. Polis ekipleri, yoğun duman sebebiyle Lefkoşa-Troodos yolunun bazı noktalarında görüşün sınırlı olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün gece saatlerinde İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Nikos Hristodulidis, twitter hesabında yayınladığı mesajda bu görüşmeyi duyurdu. Anastasiadis ve Netanyahu arasındaki telefon görüşmesi, İsrail’in yangın bölgelerindeki söndürme çalışmalarına gönderdiği yardımdan sonra gerçekleştirildi. Nikos Hristodulidis, bu sabah İsrail’in söndürme çalışmalarına destek olarak, ek yardım göndereceğini açıkladı.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun talimatı üzerine, İsrail devletine ait 3 helikopter, Argaka bölgesinde çıkan yangını söndürme çalışmalarına destek olmak için, dün sabah saatlerinde Kıbrıs’a vardı. İsrail helikopterleri, Evrihu bölgesinde çıkan yangını söndürmeye yardımcı olmak için adada kaldı.

İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos, yangının sebep olduğu zararı olay yerinde incelemek için, bu sabah saat 9:30’da Evrihu-Spilion bölgesine gidiyor. Sokratis Hasikos, dün yangın söndürme çalışmalarına verdiği destek ve katkıdan dolayı, Kıbrıs Cumhuriyeti adına İsrail’e minnettarlığını ifade etti.

 

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:13

Son Haberler

20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Tüm haberler

Video on Demand