Baf’ın Argaka bölgesinde çıkan yangın kontrol altında

Baf’ın Argaka bölgesinde dün çıkan yangın bugün sabah saatlerinde kontrol altına alındı.

Orman Dairesi Basın Sözcüsü Andreas Hristu, itfaiye ve orman dairesi ekiplerinin, yangını kontrol altına almaya ve çevresinde bulunan alanları güvence altına almaya çalışarak, tüm gece alevlerlerle mücadele ettiğini açıkladı. Günün ilk ışıklarıyla, yangın söndürme helikopterleri, yangının tekrardan alevlenmesi tehlikesi bulunan noktalarda söndürme çalışmalarına tekrardan başladı. Yapılan ilk hesaplamalara göre, yangında beş kilometrekarelik orman ve vahşi bitki örtüsünün yandığı belirtildi. Yangın bölgede hüküm süren şiddetli rüzgarlar sebebiyle saatler boyunca kontrol altına alınamazken, kısa bir süre içinde Argaka barajına sıçrayarak daha sonra güneydoğu yönündeki devlet ormanına doğru ilerledi. Bölgedeki son durum kritik olduğu ve boğucu havanın hüküm sürdüğü söylenirken, yangının yemyeşil vahşi yaşam alanını ve 40 metreye kadar ulaşan yarım asırlık ağaçları küle çevirdiği bildirildi. Yangında Argaka’nın çevre bölgelerinde bulunan bazı evler de tehlike altında kaldı. Orman Dairesi Basın Sözcüsü Andreas Hristu, yangını son yıllarda çıkan en büyük yangınlardan biri olarak niteledi.

Polis yetkilileri dün gece Argaka ve Baf ormanı bölgesinde çıkan büyük yangına sebebiyet verdikleri tahmin edilen iki şüpheliyi gözaltına aldı. Şüphelilerden birinin 52 yaşında Argaka’lı bir adam ve diğerinin de 46 yaşında Suriye uyruklu bir kadın olduğu belirtildi. Görgü tanıkları, iki kişinin bölgede ot yaktığını ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle ateşin büyüyerek kontrol altından çıktığını söyledi. Bugün araştırmalar devam ederken şüphelilerin mahkemeye çıkarılması da olası görünüyor.

 

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:21

Son Haberler

20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Tüm haberler

Video on Demand