10/6/16

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununa 2016 yılı içinde çözüm bulunması olgusuna bağlılığı mesajını hem içe hem de dışa yönelik olarak bir kez daha verdi. Cumhurbaşkanı bu arada bu hedefin başarılır olması için var olan sorunların ve zorlukların aşılması gereğine de işaret etti. Görüşmeler çerçevesinde herkesin iyi niyetini ortaya koymasını istedi. Bunun olması durumunda çözümün umut olmaktan çıkıp kesin olacağına vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile görüşmesinin ve müzakereleri yoğunlaştırma kararı almasının ertesi günü verdiği mesajlar 2018 yılında gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi müzakere sürecinin etkilenebileceğine yönelik endişelere bir yanıt olarak değerlendirildi. Cumhurbaşkanı gerek "London Greek Radiyosuna" verdiği röportajında gerekse Lefkoşa'a görev yapan Avrupa Birliğine üye ülke büyükelçilerine konuşmasında 2016 yılı içinde çözüm rotasına bağlı olduğuna özel bir vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı şimdiye dek basın mensuplarının alınmadığı büyükelçilerle görüşmesine bu kez basın mensupları da alındı ve bunun da bir önem taşıdığı belirtildi. Cumhurbaşkanı burada zaman kaybı olmamamsı için mümkün olan herşeyi yapacağını ifade etti. Bu arada Kıbrıs sorununun çözümünde 2016 yılı rastgele dile getirilmiyor. Görüşmelerde kat edilen yol iki tarafı çözümde şimdiye dek olanlardan çok daha yakın bir noktaya getirdi ve bu süreçte rol oynayan şahsiyetlerde olası değişim yaşanmadan adım atılması arzulanıyor. Örneğin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun'un görev süresi 2016 yılı sonu itibarıyla tamamlanıyor. Nitekim Birleşmiş Milletler de bu durumun farkında ve Genel Sekreter'in kendisi de görev süresi dolmadan Anastasiadis ve Akıncı ile üçlü bir görüşme gerçekleştirmeyi arzuluyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis ile görüşmesinde Kıbrıs sorununa 2016 yılı içinde çözüm bulunması dileğinde bulundu. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Kasulidis “Ban Kıbrıs`taki iki lider arasında bir toplantıya başkanlık etmeyi istediğini söyledi. Ben de kendisine bizim dileğimizin, iki liderin dileğinin 2016 içerisinde bir çözüm bulmayı başarmak olduğunu söyledim. Bir sonraki adıma geçip toprak ve güvenliği görüşme yolunu aşmak için gelecek haftalarda diyaloğu yoğunlaştıracak daha fazla yakınlaşma olmasının önemini kendisine anlattım” dedi. Yuannis Kasulidis basına, Genel Sekreterin, iki lider arasında bir görüşmeye başkanlık ederek Kıbrıs sorununda izini bırakma istediğini söylediğini, kendisinin de bundan memnunluk duyacağını, ancak zamanlaması doğru olarak böyle bir toplantının verimli olabileceğini izah ettiğini kaydetti. “Böyle bir toplantının yapılabilmesi için koşulların oluşması gerekir ki ileri bir adım olabilsin yoksa başarısız olur” şeklinde konuştu

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi turizm sektöründe yaşanan iş uyuşmazlıkları. Gazeteye göre turizm sektörü iyi bir yıl geçirirken sektör çalışanları aşağı doğru gidiyor. Sektörde örgütlü PEO ve SEK'e bağlı sendikalar otel sahiplerine uyarıda bulunarak toplu sözleşmelerin uygulanmasına gerekli saygıyı göstermemeleri durumunda grev dahil önlemler alacaklarını belirttiler. Sendikalar bu arada Çalışma Bakanlığını da suçladılar ve iş ilişkilerinin korunmasının ve toplu sözleşmelerin uygulanmasının koruyucusu olması gerekirken işverenlerin kabul edilemeyecek tavırlarını gerekçelendirmeye çalıştığı görüşünü ileri sürdüler. Bakanlığın ortaya koyduğu tavırla tüm sistemi patlayıcı bir hale getirip cepheden bir çatışmanın yaşanmasının koşullarını yarattığına dikkat çektiler. Sendikalar iş kolunda toplu sözleşmelerin üç ay önce imzalanmış olunmasına rağmen işverenlerin keyfi bir biçimde işe kişisel sözleşme ile çalışan aldıklarını belirttiler. PEO'ya bağlı turizm iş kolu sendikası SİKSA Genel Sekreteri Lefteris Yeorgiyadis sendikalarının İş İlişkileri Davranış Normları sürecini izlediğini ancak ihlallerin çok açık olduğunu ve sonsuz süreçlere dahil olmayacaklarını söyledi. Yeorgiyadis’e göre şu anda ihlallerin Çalışma Bakanlığı tarafından da tespit edilmesi gerektiğini ve bundan sonra sendikaların gerekli önlemleri almada özgür olacaklarını belirtti. SEK’e bağlı aynı sektörde çalışmalar yapan sendikanın Genel Sekreteri Miltos Miltiadis de aynı yönde görüş açıkladı. Bu arada sendikal hareket Çalışma Bakanlığı İş İlişkileri Dairesi'ne de eleştirdi. Daire'nin otel sahibi işverenlerin toplu sözleşmelere rağmen haftada beş çalışma günü nedeniyle ücretlerde indirime gitme tavrını gerekçelendirme uğraşısı içinde olduğuna vurgu yaptılar. PEO'ya bağlı SİKSA sendikası sektörde 900 Euro maaş alıp altı gün çalışan bir kişinin şimdi yasanın beş çalışma günü öngörmesi nedeniyle maaşında kesintiye mi gidileceği sorusunu sordu. Sendika işverenlerin bu yönde adım attıklarını ve bunun kabul edilemez olduğu görüşünü savundu. Bu arada toplu sözleşmelerin zorunlu olmadığı görüşü açıklayan Çalışma Bakanlığını da eleştirdi. Sendikaya göre Bakanlığın bu tavrı özünde işverenleri toplu sözleşmelerden uzaklaşmaya ve kişisel sözleşmelerle insan çalıştırmaya teşvik ediyor. SİKSA Genel Sekreteri Lefteris Yeorgiyadis sendikal hareketin kişisel sözleşmeleri kabul etmediğini ve bunları toplu sözleşmelerin ihlali olarak değerlendirdiği belirtti. "Anlaşma olmayan otellerde greve gideceğiz" dedi.


SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Yeni Meclis'in yoğun gündemi. Gazeteye göre Meclis komisyon başkan ve başkan yardımcılarının dün kesinleşmesi sonrası genel kurula 82 yasa ve tüzük sunuldu. Var olan gerginliğe rağmen süreç dün normal seyrinde gitti. Bununla birlikte bir çok cephede yangın var ve Hükümeti büyük zorluklar bekliyor. Hükümetin Meclis'în yeni yapısınd aiki muhalefet cephesi ile karşı karşıya kalacağı görüldü. Meclis'in yaz tatili sonrası Ekim ayında da hem Kıbrıs sorunundaki gelişmeler hem de girielcek Cumhurbaşkanlığı seçim ortamı nedeniyle ful bir ritimde çalışması bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı`nın Uluslararası Enerji İşleri Temsilcisi ve Koordinatörü Amos Hohstayn, Türkiye Kıbrıs`ın Münhasır Ekonomik Bölgesi`ne saygı göstermese de ABD`nin gösterdiğini söyledi ve Kıbrıs`ta çözüm olmaması halinde İsrail`in Münhasır Ekonomik Bölgesi`den Türkiye`ye hiç boru hattı geçmeyeceğini hatırlattı. Uluslararası Kıbrıs için Adalet Koordinasyon Komitesi`nin 32. Kongresi`nde bir konuşma yapan Hohstyn, enerjiden bir “oyun değiştirici” ve Kıbrıs sorununda bir çözüm için teşvik olduğunu söyledi. “2011`de Noble Energy Afrodit`te araştırma yapıyordu. Türk F-16`ları üstte uçuyordu ve başka deniz faaliyetleri vardı. Ama durdular ve o zamandan beri Kıbrıs`ın açık denizde araştırma kabiliyetine karışan yoktur. Evet, Barbaros oradaydı ama Kıbrıs açıklarında işini yapan hiçbir uluslararası şirketin gemilerinin ayağına dolanmadı. Açıklamalarını yaptılar ama Dışişleri Bakanı Hilari Clinton`ın 2011`de Amerika Birleşik Devletleri Kıbrıs`ın denizde araştırma haklarını destekliyoruz dedi ve biz her seferinde bunu tekrarladık. Sanıyorum bir savaş gemisi yerine asil önemli olan diplomatik anlamda bir şeyler yapabilmeyi sağlamaktır. " dedi.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Maliye Bakanı haris Yeorgiyadis'in Yeni Meclis Başkanı Silluris'ten talepleri. Gazeteye göre Maliye Bakanı haris Yeorgiyadis Meclis Başkanı Silluris'e gönderdiği bir mektupla yaz tatili öncesi bazı yasa tasarılarını onaylamasını istedi. Hükümetin kamu hizmetleri reformunu ve taşınmaz mal vergi yasasının onaylanmasını önemli gördüğünü belirtti. Kamu hizmetlerinde reform kamuda maaş artışlarında yeni düzenlemelere gidilmesini, çalışanların yer değişimini ve kamu memurlarının verimlilik değerlendirmelerinde değişimi de öngörüyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, her iki tarafın ciddiyetle, tüm ele alınmayan konularda yapıcı öneriler sunması ve tartışması durumunda, karşılıklı saygı ruhu içinde, iki tarafın müzakerelerdeki iyi iklimi ve güveni tehlikeye koymayarak eylemlerde bulunmaması yoluyla, 2016 yılında Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasının hala mümkün olduğunu söyledi. Hollanda`nin Avrupa Birliği`nin Dönem Başkanlığını tamamlaması vesilesiyle Avrupa Birliği üye ülkelerinin Kıbrıs delegasyonları onuruna verilen bir öğle yemeğinde konuşan Nikos Anastasiadis “Türkiye`nin somut bir şekilde katkısı müzakereler için çok önemli” dedi. “Türkiye`nin katkısı olmadan Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması mümkün değil ve bunun için biz Türkiye`den somut adımlar atmasını bekliyoruz” diye vurgulayan Anastasiadis, böyle bir gelişmenin yararlarına önem vermek gerektiğini söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:19

Son Haberler

06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
basın özetleri 06.10.22
13:59
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Tüm haberler

Video on Demand