Milletvekili adayların başvuru sonrası açıklamaları

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, önümüzdeki 5 yılın Kıbrıs için kritik olduğunu ifade etti. Neofitu, DİSİ partisinin adaylık başvurusundan sonra yaptığı açıklamada, partisinin 3 temel hedef belirlediğini söyledi.

DİSİ partisinin ilk hedefi, Türk işgalinden kurtulmak için doğru bir çözüm çabalarında, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e tam destek verilmesi olarak belirlenirken, ikinci hedef ise, ekonomiyi, yeni iş pozisyonları oluşturulması adına, yatırımcıları çekmenin mümkün olacağı gelişme yörüngesinde tutmak olacak. Neofitu, DİSİ’nin önceliklerinin, işsizliğin daha da azaltılması ve toplumun hassas gruplarının desteklenmesi olduğunu vurguladı. DİSİ’nin 3üncü ve son hedefi ise, radikal reformlar uygulanması ve devletin, vatandaşın gerçek taleplerine cevap verecek şekilde uyarlanması olarak belirlendi. DİSİ Başkanı, partisinin popülizm ve ucuz vaatlerle işi olmadığını ve hiçbir zaman olmayacağını savundu. Ayrıca sandığa gitmemenin, ülkeyi yıkımdan bir adım önceye taşıyan mentaliteleri desteklediğinin altını çizdi. Yaklaşan seçimlerde halkın, istikrarlı bir perspektif yoluyla, ülkeyi geriye götüren bir yol arasında karar vereceğini belirtti.

AKEL Genel Sektereri Andros Kiprianu, hükümete ve DİSİ’ye karşı sert eleştirilerde bulundu. Kiprianu, hükümeti ve DİSİ’yi kibirli olması ve halk karşıtı politikalar yürütmesinden dolayı suçlamalarda bulundu. Partilerin adaylık başvurularını yaptığı bugünün demokrasi günü olduğunu ve 22 Mayıs’ta halkın kendini temsil ettiğine inandığı kişileri meclise gönderme kararı alacağına yönelik umudunu ifade etti. Vatandaşları sandığa gitmeye davet ederek, seçimlerle tüm vatandaşlara ülkenin geleceğini belirleme olanağının verildiğini vurguladı. Kiprianu, sandığa gitmemenin, iktidardakilerin halk karşıtı politikalarını ve otoriter rejimini güçlendireceğini savundu. AKEL’in deneyimli, bilgili ve yorulmadan özveriyle çalışacak siyasi kadrosuyla, güçlü bir aday listesi ortaya koyduğunu açıkladı.  

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, DİKO adaylarının, ‘Hep birlikte Kıbrıs’ı ileriye götürebiliriz’ mesajını vererek, halkın yanında durduklarını ifade etti. Papadopulos, Kıbrıs’ı ileri götürmek için, düzgün bir çözüm talep edilerek, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin korunması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, yeni iş pozisyonlarının oluşturulması, adaletsizliklerin ortadan kaldırılması ve ekonomik kriz yüzünden ağır bedel ödeyen vatandaşların, ayağa kalkması için, ekonomide gerçekten ilerleme kaydedilmesi gerektiğine dikkat çekti. Bununla birlikte, toplumsal bütünlüğe, şeffaflığa ve hesap vermeye ihtiyaç olduğunu söyledi. Nikolas Papadopulos, kutuplaşmanın getirdiği kibirle başa çıkacak ve statükoyu kıracak güçlü bir merkeze ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

EDEK Başkanı Marinos Şizopulos, partisinin adaylık başvurusundan sonra yaptığı konuşmada, EDEK’in yeni meclis grubunun, yasa önünde eşitliği sağlamak ve yeni nesile perspektif ve güvenlik ortamı oluşturmak için tüm gücüyle mücadele edeceğini vurguladı. Temel hedefin, Kıbrıs sorununun demokratik ve kalıcı çözümü aracılığıyla ve ekonomik krizin ciddi etkileriyle başa çıkarak, Kıbrıs ekonomisinde gerçek bir gelişme yaşanması için gereken koşulların yaratılması olduğuna dikkat çekti.


Yeşiller ve Yurttaşlar İşbirliği Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis, Hareketin hiçbir zaman yolsuzluklara karışmamakla kalmayıp, açığa çıkarılmaları için mücadele ettiğini belirtti. Yeşiller ve Yurttaşlar İşbirliği Hareketi’nin vatandaşların, gerçeğin ve adaletin sesi olmaya devam edeceğini vurguladı. Her vatandaşın rolü ve sorumluluğu olduğunu hatırlatarak, sandığa gitmemekle değişimin gelmeyeceğinin altını çizdi.

Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lilikas, yolsuzluk statükosunun sona erdirilmesi adına,  tüm vatandaşlara, partisine güvenmeleri ve desteklemeleri için çağrıda bulundu. Lilikas, Yurttaşlar İttifakı’nın siyasi ahlakla, temiz ellerle ve radikal önerilerle, devletin ve politik sistemin reformununun yanı sıra, vatandaşlara yetki ve rol vererek, katılımcı demokrasinin kurulmasını hedeflediğini açıkladı. Lilikas ‘Kendi ayaklarımız üzerinde durmanın, kaybettiğimiz itibarı tekrar kazanmanın, Kıbrıs insanın yüzüne gülümsemeyi yeniden getirmenin ve gençlere yine umut vermenin vakti geldi’ şeklinde konuştu.

Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharus, 22 Mayıs’ta yapılacak milletvekili seçimleri konusunda iyimserlik ifade etti. Kıbrıs sorununun içinde bulunduğu aşama ve halkın içinde hüküm süren ekonomik durum sebebiyle, milletvekili seçimlerinin son derece önemli olduğunu vurguladı. Theoharus, halkın Dayanışma Hareketi’nin ortaya koyduğu çabayı takdir edip destekleyeceklerine yönelik inancını ifade etti.

Daha küçük partilerden adayların yanında ve bağımsız adaylar da, 22 Mayıs’taki seçimler için adaylık başvurularını yaptı. ELAM Başkanı Hristos Hristu, ELAM’ın temiz ellerle ve temiz bir vicdanla seçimlere adaylığını koyduğunu belriterek, seçmenleri milliyetçi hareketi desteklemeye davet etti. Adalet Mücadelecileri Örgütü Başkanı Mihalis Minas, özellikle gençlere seslenerek, elleri temiz olan 56 yeni adayının, yeni meclise girebilmesi için örgütün statükoya karşı durduğunu vurguladı. Seçimlere ilk kez katılan Halkın Nefesi Partisi’nin Başkanı Athos Kiranidis, statükoya karşı alternatif bir seçenek getirdiğini belirtti. Bayrak Partisi Başkanı Stavros Alambritis, düşük maaş alan, çok az emeklilikle geçinen ve işsiz kesimi temsil ettiğini vurguladı. Hayvanlar Partisi Lefkoşa Bölge Sekreteri Stelios Lordos, partisinin büyük partileri protesto edenlerin oylarını almayı umut ettiğini dile getirdi. Bağımsız adaylar ise, Kostas Kiriaku Utopos, Yorgos Hristoforu, Andreas Efstathiu, Lukas Stavru’un yanı sıra, Kostas Loizidis ve Konstantinos Panayi başkanlığında bağımsızların birliği, Herkes Mücadeleye hareketi bulunuyor.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:29

Son Haberler

29 Mayıs
basın özetleri 29.05.23
14:11
28 Mayıs
Cumhurbaşkanı: Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorununa daha aktif müdahil olmasına yönelik çabalar ilerliyor.
15:56
Julie Fisher: Amerika, yaptırım listeleriyle Kıbrıs halkını değil Rus oligark şebekelerini hedefliyor.
15:53
Hava Kalitesi İzleme Dairesi’nin ölçümlerine göre bugün atmosferde yüksek yoğunlukta toz gözlemleniyor.
15:51
Baf kazasına bağlı Pikni ormanlık bölgesinde dün çıkan büyük yangın tam olarak kontrol altına alındı.
15:49
Cumhurbaşkanı Hristodulidis, enerji konularında iki noktaya odaklanan somut stratejik bir planlamadan bahsetti.
15:48
Rusya: Krasnodar bölgesindeki Ilski petrol rafinerisine yaklaşan çok sayıda insansız hava aracını düşürüldü.
15:44
Sınırdaki elektronik kontrol sistemindeki arıza nedeniyle İngiltere’nin havalimanlarında büyük kuyruklar oluştu.
15:40
Irak hükümeti, Basra Körfezi'ni Türkiye'ye bağlayan devasa bir karayolu ve demiryolu projesi planını açıkladı
15:39
Türkiye'nin yeni Cumhurbaşkanı için en büyük sorun ülkenin ekonomik problemleriyle ilgilenmek olacak.
15:38
27 Mayıs
Ayia Napa'da meydana gelen gaz sızıntısı itfaiyeyi alarma geçirdi
16:02
Kıbrıs'ta enerji kullanımı için alternatif öneri
16:00
Tüm haberler

Video on Demand