31/5/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Meclis başkanlığı seçimi. Gazeteye göre kendilerini merkez siyasi alanda konumlandıran partiler Meclis başkanlığı seçimlerinde gergin bir ip üzerinde hareket ediyorlar. DİSİ ve AKEL ise Meclis başkanlığına kendi liderleriyle talip olma kararı aldılar. İki büyük partinin bu kararları küçükleri köşeye sıkıştırdı. Merkez siyasi alandaki partilerin işbirliği yapmada zayıflıkları süreçte sona kadar gidecek olan DİSİ ve AKEL'in işine yarıyor. AKEL dün Andros Kipriyanu'nun başkan adaylığından yana karar aldı. DİSİ'nin de bu akşam Averof Neofitu'nun başkanlık adaylığını açıklaması bekleniyor. Yeni Meclis'in ilk oturumunda kritik oylamaya iki gün kala büyük partilerin dışında kalan partilerin Meclis Başkanlığı seçimi için aralarında bir anlaşmaya varmaları zor görünüyor. DİKO ve EDEK Marios Şizopulos'un adaylığında ısrarlı. Yurttaşlar İttifakı ise konuya ilişkin tüm güçlerin birlikte karar almasından yana. İttifak Başkanı Yorgos Lillikas DİKO lideri Nikolas Papadouos'un doğrudan girişimleri hakkında şüphe belirtirken merkez siyasi alandaki partilerin tümünün ortak toplantısını istedi. Partiler arasında karşılıklı görüşmeler yapıldı ancak verili durumda herhangi bir değişiklik olmadı. Marinos Şizopulos ile Yorgos Lillikas birlikte bir durum değerlendirmesinde bulundular ancak herhangi bir sonuca ulaşamadılar. EDEK başkanı daha sonra da bundan sonra atacakları adımı belirmek için Nikolas Papadopulos ile bir araya geldi. Buna paralel çeşitli parti kadroları arasında da çeşitli düzeylerde telefon görüşmeleri gerçekleştirildi. Ekoloji Hareketi ve Yurttaşlar İttifakı konuya ilişkin kararlarını yarın gerçekleştirecekleri kolektif karar organları toplantılarında alacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Avrupa İstatistik Dairesi verilerine göre Kıbrıslıların 280 bini şehirlerde, 113 bini kasabalarda 124 bini de kırsal kesimde yaşıyor. Bu arada Avrupa Birliği'nde şehirlerde yaşayan 20-64 yaş grubunda %70'lik kesim çalışıyor. Kentlerde yaşayanların %24'ü yoksulluk ve sosyal tecrit riski altında. Avrupa Birliğine üye devletlerde 20-64 yaş grubundan daha fazla insan şehirlerde yaşıyor. Bu oran Britanya'da %60 ve Kıbrıs'ta %54.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Meclis Başkanlığı seçimi. Gazeteye göre dönüşümlü başkanlık önerisinin AKEL tarafından reddi sonrası Meclis başkanlığı seçiminde ağırlık DİSİ'ye kaydı. DİSİ Polit Bürosu'nun da bugün konuyla ilgili karar alması beklenirken öne çıkan isim Averof Neofitu. Bu arada DİSİ'de, parti içinde birçok çekince ileri sürülse de Dimitris Silluris'in adaylığının desteklenmesi de olasılık dışı tutulmuyor. Merkez siyasi alanda ise DİKO ile EDEK diğer küçük partilere desteklemeleri için baskı uygulayarak, Marinos Şizopulos'un adaylığını gündemde tutmaya devam ediyorlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Avrupa Komisyon Başkanı Yunger ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Avrupa Halk Partisi 40i kongre çalışmaları çerçevesinde birer görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Avrupalı liderlere Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkına bilgi verdi ve onlara Türkiye- Avrupa Birliği ve göçmenler konularında görüşlerini aktardı.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Meclis başkanlığı seçimleri. Gazetenin konuyla ilgili haber başlığı ise şöyle: "Rakamlar seçimlerin üçüncü turunda DİSİ Başkanı'nı gösteriyor. Meclis başkanlıiı için tüm veriler Averof'tan yana".

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in yeni, çok üyeli Ulusal Konsey'in işleyişine yönelik düşüncelerini kamuoyu ile paylaştı. Seçimler sonrası ortaya çıkan çok partili Meclis Ulusal Konsey'in de çok üyeli olmasını getirecek. Bunun yanı sıra geçmişte Ulusal Konsey belgelerinin basına sızması olgusu da Konsey'in işleyişinde değişikliklere neden olacak. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'e göre Ulusal Konsey'in işleyişine ve nasıl daha sonuç alıcı olabileceğine ilişkin bir tartışma gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanının aklında olan olgu Konsey üyelerinin sayısını azaltmak, onu kurumsallaştırmak ve gizlilik olgusunu güvence altına almak. Sözcüye göre bu süreçte Cumhurbaşkanı'nı özel olarak meşgul eden gizliliğin korunması ve kuruma daha fazla işlerlik kazandırılması. Sözcü, Cumhurbaşkanının koyacağı çerçeveyi kabul edecek olanların Konsey'de var olacaklarını ve daha başka kriterlerle kimsenin dışta bırakılmayacağı görüşünü de savundu. "Bugün sekiz partili bir Meclis var ve Ulusal Konsey'in de daha önce hiç olmadığı kadar, 25-16 üyesi olacaktır." dedi. Bu arada güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı konuyla ilgili kesin kararını almasıyla birlikte siyasi parti liderlerini kolektif bir biçimde bilgilendirecek. Bu gerçekleşene dek de Ulusal Konsey toplantıya çağrılmayacak.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi " Nikolas'ın tavrı nedeniyle merkez siyasi alanda rahatsızlık var" başlığı altında Meclis Başkanlığı seçimleri . Gazeteye göre DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos'un tek yanlı karar alıp partinin Meclis Başkanlığı seçiminde EDEK Başkanı Marinos Şizopulos'un adaylığını destekleme kararını kamuoyu ile paylaşması merkezin diğer partilerinde rahatsızlık yarattı. Bu partiler, DİKO Başkanının Cumhurbaşkanlığı seçimleri uğruna kendilerini römork konumuna getirmeye çalıştığını düşünüyorlar. Bu arada AKEL Merkez Komitesi dünkü toplantısında Meclis Başkanlığına parti Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'yu gösterme kararı aldı. AKEL bu kararı sonrası şimdi diğer partilerle temaslar gerçekleştirecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Dün toplanan AKEL Merkez Komitesi 22 Mayıs seçim sonuçlarıyla ilgili olarak parti tabanında özgür bir ortamda tartışma yapılması kararı aldı. Partinin amacı yapıcı, üretken ve sonuç alıcı bir tartışma ile parti tabanının görüşlerinin parti liderliğine aktarılması. AKEL Merkez komitesi bunun yanı sıra partinin dostlarına, seçmenlerine ve genelde görüş ortaya koymak isteyen yurttaşlara da görüşlerini dile getirme olanağı sağlama kararı da aldı. Bunun için belirlenecek yöntemler önümüzdeki günlerde açıklanacak. Bu arada AKEL Merkez Komitesi partinin almış olduğu %25,7 oranındaki oyun hiçbir koşulda tatmin edici görülemeyeceğine de vurgu yaptı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " Meclis Başkanlığında dikkatler üçüncü tur seçimde" başlığı altında. Gazeteye göre DİSİ Polit Bürosu bu akşam toplanarak Perşembe günü gerçekleştirilecek Meclis Başkanlığı seçimlerinde izleyeceği taktiği belirleyecek. Meclis başkanı seçilebilmek için ilk tur oylamada %50 artı 1 desteğe gerek var. İkinci turda gerekli sayı ise milletvekillerinin beşte ikisi. Meclis Başkanının ilk iki turda seçilmemesi durumunda ise üçüncü turda en çok oyu alan Başkan seçiliyor. Elde edilen bilgilere göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu ilk oylamada aday olacak. DİSİ bu arada gerek AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'nun gerekse Dimitris Silluris'in adaylığının desteklenmesi olasılığını da inceliyor. DİSİ adayının diğer partiler tarafından desteklenmesi olasılığının çok az olduğu koşullarda DİSİ'nin bir başka adayı desteklemesi senaryosu da gündemde. Siyasi gözlemcilere göre Silluris'in desteklenmesi gelecekteki dengeler açısından büyük yararlar sağlayacak ancak Andros Kipriyanu'nun adaylığının desteklenmesinin partide daha az sarsıntı yaratacağı görüşünü savunan DİSİ kadroları da var. Bu arada DİSİ, EDEK Başkanı Şizopulos'un Meclis Başkanlığına seçilmesine karşı tavrını açıklamaktan da kaçınmıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk müzakereciler Andreas Mavroyannis ile Özdil Nami dün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel temsilcisi Liza Batenhaym'a veda niteliğinde bir görüşme gerçekleştirdiler. Liza Batanhaym Birleşmiş Milletler genel merkezinde bir başka göreve atandı. Dünkü toplantıya Eide da katıldı ancak iki müzakereci arasında herhangi bir müzakere yapılmadı. Bununla birlikte Anastasadis-Akıncı görüşmelerinin yeniden başlamasıyla ilgili bazı örgütsel düzenlemelere atıfta bulundukları da belirtiliyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:19

Son Haberler

05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis: BM'in iklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli.
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Tüm haberler

Video on Demand