30/5/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "Meclis başkanlığı için sert poker" başlığı altında. Gazeteye göre gelecek Perşembe günü gerçekleştirilecek Meclis başkanlığı seçimi öncesi siyasi partiler yüksek riskli taktik bir oyun içinde. Partiler arasında perde gerisinde çalışmalar gelişim halinde ancak bu temaslarda taktik açılımlar öncelikli. Şu ana kadarki verilere göre iki büyük parti Meclis başkanlığında kendi liderlerini hedefleyecekler ve "daha kötüsü" seçimine girmemeleri ikilemeyle topu küçük partilere atarak bunda sonuna kadar ısrar edecekler. DİSİ'nin Meclis başkanlığı konusuna AKEL ile ortak çözüm bulma uğraşısı sonuç vermedi. Merkez siyasi alanda ise DİKO konuya ilişkin oyun kurucu olma arzusunda. DİKO, seçim sonuçları elinde Meclis başkanlığı için EDEK Başkanı Marinos Şizopulos'a destek açıklamasında bulundu ve merkez siyasi alanın diğer partilerini de bu seçeneğe destek vermeye davet etti. DİKO'nun bu yönde temasları devam ediyor. Bu arada Şizopulos bugün de Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas ile görüşecek. Ekoloji Hareketi ise kesin kararını Çarşamba günü verecek. Dayanışma Hareket ise Dimitris Silluris'in adaylığını ileri sürmüş durumda ve bu adaylığa destek arıyor. Ancak daha başka alternatiflere de kapıları kapatmış değil. Bugünkü verilere göre Meclis Başkanlığı konusu seçimin son yani üçüncü turunda belli olacak. Partiler süreci son evreye kadar götürerek risk alacak. Bu da sonuçta iki büyük partiden birinin lehine olacağı görünümü veriyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Akıncı yeni görüşmelerinin belirlenmesini bekliyorlar. İstanbul fiyaskosu sonrası kamuoyuna yapılan açıklamalar nedeniyle ortam olumsuz . Bununla birlikte yeni görüşme birçok şeyi belirleyecek. Lefkoşa sürece ilişkin Türk tarafının faaliyetlerini izlerken Ankara'nın müzakere sürecinin devamı direktifi verirken iki hedef doğrultusunda çalıştığı sonucunu çıkardı. Bunlardan ilki işgal rejimi ile Kıbrıs Cumhuriyeti'ni eşitlemek. İkinci hedef ise işgal bölgesinin Türkiye'ye entegre sürecini ileri götürmek. Yasadışı devlet ile Türkiye arasında önümüzdeki günlerde yeni bir mali protokolün imzalanması bu süreci ileri taşıyacak.Bu arada Mavroyannis ile Nami'nin son görüşmelerinde daha az öneme sahip konularda dahi zorluklar olduğu görüldü. Bu son görüşmelerde yönetim başlığı üzerinde odaklanılmıştı. Kıbrısrum tarafı müzakerecisi Andreas Mavroyannis bugün New-York' a gidiyor. Mavroyannis orada Birleşmiş Milletler Genel Kurul başkanlığı için görüşmelerde bulunacak. Bu seçimde Mavroyannis'in rakibi Fiji adalarından Piter Tomson ve seçimler de 13 Haziran'da gerçekleştirilecek.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Alan sisli" başlığı altında Meclis Başkanlığı seçimi. Gazeteye göre partiler meclis başkanlığı konusunda temaslarını yoğunlaştırmış durumda ve bugün süreç açısından kritik olarak görülüyor. Siyasi partilerin yetkili kolektif karar organları da bugün toplanacak ve alanı büyük oranda netleştirecekler. Bu sürece Cumhurbaşkanlığı da dahil olmuş durumda. Cumhurbaşkanlığı konuya ilişkin Kıbrıs sorununda Hükümetin görüşlerini paylaşan bir kişinin Meclis başkanı olmasını tercih ettiğini Hükümet Sözcüsü aracılığıyla duyurdu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- 22 Mayıs seçimleri sonrası sekiz partili bir Meclis oluşumu Ulusal Konsey'in işleyişi konusunda Cumhurbaşkanlığını düşündürüyor. Konsey belgelerinin basına sızdırıldığı gerekçesiyle Konsey çalışmalarının yakın geçmişte ertelenmiş olunması Hükümet için bir baş ağrısı. Hükümet müzakerelerin daha da yoğunlaşacağı önümüzdeki dönemde bu kurumun daha işler ve daha sonuç alıcı olması için formüller arıyor. Konsey özünde gayri resmi bir danışma organı olarak işlev görüyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Avrupa Birliği savcılarının mevduatların tıraşlanmasından yana tavır açıklamaları. Gazeteye göre Avrupa Birliği savcıları Avrupa Birliği'nin kurumsal organlarının Troyka uygulamalarından herhangi bir sorumluluk taşımadıkları yönünde görüş ortaya koydular. Avrupa Birliği Mahkemesi'nin iki savcısı, Troyka önlemlerinin doğrudan bir sonucu olan mevduatlarda tıraşlamalarda Birliğin herhangi bir sorumluluğu olmadığı görüşünden hareketle Mahkeme'ye, mevduatları tıraşlanan Kıbrıslıların yaptıkları başvuruları reddetmeleri görüşünü verdiler. Savcıların ortaya koyduğu görüş, Mahkeme'nin kesin kararını ilanı öncesi yöntem açısından son pratik oluyor. İlk derecede yargıda da bu başvurular reddedilmişti. Bu karara varılırken de temel gerekçe olarak Euro Grubun kararlarının Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası gibi Avrupa Birliği'nin kurumsal organlarına mal edilemeyeceği ileri sürülmüş ve bu nedenle de memorandum uygulamalarının sorumlusu olarak Avrupa Birliği'nin görülemeyeceğinin altı çizilmişti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Orduya profesyonel asker alımı için başvurular 3 Haziran tarihi itibarıyla başlayacak. Orduya sözleşmeli olarak 3 bin profesyonel asker alınacak. Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis'in dün yaptığı açıklamasına göre başvurular elektronik ortamda 24 Haziran'a kadar sürecek. Sürecin şeffaf olması amacıyla başvuru kabulü için internete özel bir sayfa açıldı. bakan bu süreçte şeffaflığa ve gerekli vasıflara sahip olanların işe alınmasına özel bir önem verileceğini de belirtti. Başvuru sahiplerinin 32 yaş altında olması, askerlik sürelerini tamamlamış olmaları ve sağlık açısından askerlik yapmalarına herhangi bir engel olmaması gerektiğinin de altını çizdi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Akdeniz'in göçmenler için bir mezarlığa dönüşmesi. Gazeteye göre son günlerde Libya ile İtalya sahilleri arasında meydana gelen tekne kazaları sonrası aralarında kadınlar ve çocuklar da olmak üzere 700 ile 900 arası kişi Akdeniz'de yaşamını yitirdi. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre teknelerde kaç kişinin öldüğüne ilişkin kesin bir rakam asla bilinemeyecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Hastabakıcılar Sendikası üyeleri grev sonrası gerek yapılan yanlışlar gerekse bazı çarpıtmalar sonrası maaşlarını eksik alıyorlar. Bunun sonucu olarak hastabakıcıların cüzdanları boş. Bazı hastabakıcılar grev döneminde zorunlu iş alanlarında çalışmış olmalarına karşı tam maaş alamadılar. İlgili bakanlık konuyu amatör bir biçimde ele aldı. Bu arada Kamu Çalışanları Sendikasına üye oldukları için greve katılmayanların maaşlarında da kesintiye gidildi. O dönem analık ya da hastalık izni nedeniyle çalışmayanlara da maaşları eksik ödendi. Bakanlığın hastabakıcıları sendikası PASİNO'ya verdiği tüm sözlere rağmen durumda bir değişiklik olmadı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Anastasiadis-Akıncı görüşmesi . Gazeteye göre iki toplum lideri eşleriyle birlikte iki toplumlu Teknik Komitesi'nden yüz çocukla Perşembe günü bir araya gelecekler. Bu etkinlik sonrası da şansız İstanbul olayı sonrası Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Joe Batden'nin de kendilerine yaptığı tavsiye doğrultusunda Kıbrıs sorununa çözüm bulma amacıyla çalışmalarını yoğunlaştırma kararı alacaklar. Hatırlanacağı üzere görüşmeler iki tarafın sağlanan ilerlemelerin özlü olduğuna ve üzerinde anlaşmaya varılanları güvence altına alma saatinin yaklaştığına ilişkin tespitte bulundukları kritik bir noktada kesilmişti. Taraflar bu noktada toprak ve garantiler gibi daha zor konulara girme kararı da almıştı. Anastasiadis ve Akıncı Perşembe günü eşlerinden sonra etkinlik alanına gelecekler ve Teknik Komite'den çocukların atölye çalışmalarını izleyecekler. Çocuklar bu etkinlikte kendi ana dillerini konuşacaklar ancak tercüme yapılacak. Bu arada Komitede biri Kıbrıslırum diğeri Kıbrıslıtürk iki koordinatör çocukların farklı dilere sahip olmakla birlikte her zaman anlaşacakları bir dili bulduklarına dikkat çektiler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Avrupa Halk Partisi toplantısına katılmak için dün Lüksemburg'a gitti. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'in yaptığı açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Lüksemburg'ta Avrupa Komisyonu Başkanı Yunger ve Konsey Başkanı Donald Tusk ile de görüşmelerde bulunacak. Cumhurbaşkanın yarın adaya geri dönmesi bekleniyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:19

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand