Türkiye'nin vize kararıyla ilgili siyasi partilerin yorumları

DİSİ

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Türkiye’nin Kıbrıs pasaportlarını tanıması gerektiğini açıkladı.

Neofitu, kriterlerin uygulanıp uygulanmayacağı konusundaki tartışmaları yorumlayarak, Komisyon’un yarın raporu açıklayana kadar sabırlı olunması gerektiğini vurguladı. Bununla birlikte, Ankara hükümetinin Türk vatandaşının Avrupa’da her yere serbestçe giderken, Kıbrıs vatandaşının Türkiye’ye girmek için tanınmama sürecinden geçmesini talep edemeyeceğini savundu. DİSİ Başkanı, geçmişte birçok kez, Avrupa’nın Türkiye ile ilgili konularda, Kıbrıs’ın arkasına sakladığına dikkat çekti. Hükümetin tutumuyla ilgili muhalefet partilerden gelen eleştirilere yönelik, partinin olduğu kadar hükümetin de Avrupa Parlamentosu’nda, Türkiye’nin vize anlaşmasıyla ilgili oy vermek durumunda olan Avrupa Halk Partisi aracılığıyla mücadele vermeye çalıştığını belirtti. Muhalefet partilerine, içişlerinde vatanseverlik dersleri vermek yerine, Avrupa Parlamentosu’ndaki grupları ikna etmeye çalışmaları önerisinde bulundu. Neofitu, Avrupa Halk Partisi’nin, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girişiyle ilgili, kesin tezlere sahip olan tek parti olduğunu savundu.


AKEL

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Avrupa Birliği’nde mülteci konusuyla ilgili görüşmeler yapıldığında ve Türkiye ile bir anlaşmaya imzalandığında, hükümetin sonuç hakkında halinden memnun olduğunu savundu. Kiprianu, o zamandan beri, AKEL’in endişelerini ifade ederek konuyla ilgili uyarı yaptığını vurguladı. AKEL’in o aşamadayken, kaybetmemek için kazanıldığı, fakat Haziran ayı içinde baskıların geri döneceği yönünde görüş bildirdiğini hatırlattı. Haziran’ın yaklaştığını söyleyerek baskıların tahmin edilenden erken başladığını ve bu sefer daha da şiddetli olduğunu dile getirdi. Kiprianu, Türklere vizenin kaldırılması için ortaya konan 72 önkoşuldan birinin Kıbrıs pasaportlarının tanınması olduğunu ve bunun aslında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tanınması anlamına geldiğini kaydetti. Hükümetin, bu mesajı herkese vermesi ve tabii ki daha sonrasında uygulanacak baskılara dayanması gerektiğini söyledi. AKEL’in açık tezinin ve hükümetten talep ettiği şeyin, Zirve Toplantı’sında üzerinde anlaşmaya varılan noktaların eksiksiz olarak uygulanması dışında herhangi bir şeyin kabul edilmeyeceği mesajının gönderilmesi olduğunu vurguladı. Avrupa Birliği’nin bizzat ortaya koyduğu şartların yerine getirilmemesi durumunda geri adım atılmaması gerektiğini savundu.

DIKO


DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Avrupa Komisyonu’nun, Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği’nde serbest dolaşımları için vizenin kaldırılması ayrıcalığının  provokatif ve tamamen yanlış olduğunu açıkladı. Avrupa Komisyonu’nun bu hareketinin, Kıbrıslı Rumlar, Türk işgali yüzünden ülkelerinde özgür olarak dolaşamazken, 70 milyon Türk’ün ülkeye özgür olarak girebilecekleri anlamına geldiğini vurguladı. Papadopulos, Anastasiadis ve DİSİ hükümetinin duruşunun da akıllarda soru yarattığını söyleyerek, Avrupa Komisyonu’nun belirlediği ve DİSİ hükümetinin hemfikir olduğu 72 kriterin ne olduğu, neden Ulusal Konsey’de görüşülmediği veya Kıbrıslı Rumların kendi ülkelerinde özgür dolaşımının yanı sıra, mülkiyet hakkı ve temel insan haklarının da bu kriterlere dahil olup olmadığı hakkında sorular bulunduğuna dikkat çekti. Ayrıca Kıbrıs komiserinin ve hükümetin, Avrupa Komisyonu’nun Türkiye’nin kriterleri yerine getirdiğine dair görüşüyle hemfikir olup olmadığını sorguladığını dile getirdi. Papadopulos, DİKO’nun Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e milletvekili seçimlerini bir kenara bırakıp, bu tehlikeli gelişmelerin görüşülmesi için Ulusal Konseyi toplaması için çağrıda bulunduğunu açıkladı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:29

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand