28/5/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haber Kıbrıs sorununda krizin aşılarak müzakerelere tekrardan başlanacak bir duruma gelinmiş olunması. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun ile on dakikalık telefon görüşmesi müzakerelere ilişkin krizin aşılmasını getirdi. Telefon görüşmesi Ban Ki Mun'un girişimi sonrası gerçekleştirildi. Ankara ile Genel Sekreterin bazı çalışma arkadaşlarının Akıncı'nın İstanbul'da pozisyonunu yükseltme uğraşılarına karşı ortaya koyduğu tepki nedeniyle Lefkoşa'yı ikna etmesi için G-7'ler zirvesi için Japonya'nın Tokyo kentinde olan Ban Ki Mun harekete geçirildi. Ban Ki Mun, Cumhurbaşkanı ile telefon görüşmesinde Akıncı'nın, Birleşmiş Milletler'in düzenlediği ve Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı İnsani Yardımlar Zirvesi nedeniyle düzenlenen yemeğe davetine yönelik tepkisini anladığını söyledi. Lefkoşa toplumlararası diyalogu Kıbrıs Cumhuriyeti'nden ayıran ve kamuoyuna yapılacak izahat istedi. Lefkoşa'nın bu talebi daha sonra yapılan yazılı açıklama ile karşılandı. Açıklamada Espen Barth Eide'ya de destek ifade edildi. Kendisinin yazdığı açıklamanın bu noktası Lefkoşa'nın hoşuna gitmedi. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'in yazılı açıklamasına yansıdı. Sözcü her iki müzakereci arasında karşılıklı saygı sağlanması gerektiğini ve sürece katılan herkesin böylesi olayların gerçekleşmesine izin vermemesi gerektiğini, böylesi olayların devam eden süreci baltalayacağını söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Larnaka ve Baf hava alanlarında yer hizmetleri veren şirketlerle burada örgütlü sendikalar arasında yaşanan görüş ayrılıkları nedeniyle uçak alanlarının önümüzdeki günlerde normal seyrinde işleyişlerinde sorunlar yaşanabilir. Sendikaların önümüzdeki günlerde uçak alanlarında eylem kararı almaları olasılığı yüksek. Bu arada uçak alanlarında sınırlı oranda protesto eylemi ötesinde grev olgusunu cezai suç olarak gören yasalar nedeniyle durumun daha da karmaşıklaşması bekleniyor. Uçak alanlarıyla ilgili işveren kesiminin sendikalara kendi önerilerini yapması bekleniyor. Sendikaların ise bu önerileri savaş nedeni olarak göreceğine kesin gözüyle bakılıyor. Geçen ay da benzer bir görüntü ortaya çıkmış ve Paskalya günlerinde uçak alanlarının kapanması olasılığı gündeme gelmiş ve sonuçta Çalışma Bakanı devreye girerek işverenlerden ödemeleri eskisi gibi yapmaya devam etmeleri ve taraflara yoğun müzakere çağrısında bulunmuştu. İşverenler ise ekonomik açıdan zorda olduklarını belirtip bunu son kez yapacaklarını duyurmuşlardı. Sendikalar ise kendileri açısından herhangi bir konu olmadığını belirtip Bakan'ın görüşme çağrısına olumlu yanıt vermemişler ve konu askıda kalmaya devam etmişti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Meclis Başkanlığı seçimlerine yönelik AKEL'in çalışmaları. Gazeteye göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Meclis Başkanlığı seçimini görüşmek için dün Cumhurbaşkanı ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Meclis Başkanlığı için farklı bir siyasi durum yaratmak amacıyla görüşüm üstlendi ve gündeme yeniden Meclis Başkanlığının DİSİ ve AKEL arasında dönüşümlü olarak paylaşılmasını önerdi. Politisin elde ettiği bilgilere göre AKEL Polit Bürosu dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na giderek konuyu Cumhurbaşkanı ile görüştü. AKEL, Andros Kipriyanu'nun adaylığında ısrarlı ve DİSİ ile işbirliğini zor bir olasılık olarak görüyor. Bununla birlikte taraflar arasında müzakereler devam ediyor.
.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Cumhurbaşkanına telefon etmesi sonrası müzakerelerdeki kriz sona erdi ve Anastasiadis ve Akıncı gelecek hafta görüşmelere devam edecek. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis de İstanbul'da yaşananlar sonrası ilan edilen alarmın sona ermesiyle iki liderin gelecek hafta bir araya geleceklerini söyledi. Hristodulidis'e göre liderler görüşmesi Cumhurbaşkanı'nın Avrupa Halk Partisi toplantısına katılmak için gideceği Lüksemburg'tan dönüşü sonrası yanı 1 Hazirandan sonra gerçekleşecek. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin dün Cumhurbaşkanına telefon ederek Kıbrıs Cumhuriyeti'nin adada tek yasal devlet olduğunu konusunu netleştirmesi sonrası görüşmelere yeniden başlanmasının zemini de yaratılmış olundu. Hükümet Sözcüsü de Ban Ki Mun - Anastasaidis telefon görüşmesini yaptığı yazılı bir açıklama ile duyurdu. Sözcü açıklamasında "Birleşmiş Milletler bugünkü açıklaması aracılığıyla işgal bölgelerindeki yasa dışı rejimin statüsünün yükseltilmesi yönünde yanlış bir görüntü vermeye ve bunu ileri götürmeye çalışanlara yanıt vermiştir. Cumhurbaşkanı da bu durum sonrası iki müzakereci arasında karşılıklı saygı olacağı ve sürece katılanların sadece gelişmekte olan sürecin altını oyma sonucunu getirecek böylesi benzer olaylara katılmayacağı olgusuyla yoğun müzakerelere katılmaya hazır olduğunu ifade etti" dedi. Bu arada Sözcü Ban Ki Mun'un telefon görüşmesi sırasında Cumhurbaşkanına Birleşmiş Mileltler'in Kıbrıs'a yönelik politikasında Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası alanda tanınmış üye devleti olması durumu dahil herhangi bir değişiklik olmadığının güvencesini verdiğini belirtti. Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına dayalı bir çözüm amacıyla Birleşmiş Milletler gözetiminde devam eden müzakerelere atıfta bulunduğunu ve bu süreçte özel danışmanı Eide'ya kesin bir biçimde güven duyduğunu ifade ettiğini de belirtti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Meclis başkanlığı seçimlerinin partilerde yarattığı sıkıntı. Gazeteye göre seçimler sonrası DŞKO'da ilk parti içi çatışma Meclis başkanlığı konusunda gündeme geldi. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos Meclis Başkanlığına kendisinin aday olmayıp bir başka DİKO'lu milletvekiline de aday olma olanağı vermeden EDEK Başkanı Marinos Şizopulos'u destekleme kararı partide sorgulanıyor. Somut olarak DİKO milletvekili Angelos Votsis, Papadopulos'un bu kararının doğruluğu hakkında şüphe belirtti. EDEK'te de Şizopulos'un adaylık açıklamasının parti içinde gerekli müzakereler gerçekleştirilmeden yapıldığı görüşü var. Bu süreçte DİSİ ise beklemede ve konuyu Salı günü gerçekleştireceği polit büro toplantısında ele alacak. Elde edilen bilgilere göre boşa çıkarılması için Dayanışma Hareketi milletvekili Dimitris Silluris'in adı desteklenecek aday olarak basına sızdırıldı. DİSİ bünyesinde partiye iki kez "ihanet" ettiği ve bugün de daha şimdiden Anasytasiadis'e karşı cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklamasında bulunan Eleni Theoharu ile aynı yolda yürüdüğü gerekçesiyle Silluris'in adaylığının desteklenmesine karşı çıkan güçlü bir ekip var. DİSİ'de en azından seçimlerin ilk turunda parti başkanı Averof Neofitu'nun aday olmasını gerektiği yönünde güçlü bir eğilim var. Yurttaşlar İttifakı ise Pazartesi günü EDEK ile bir raya gelip durum değerlendirmesi yapacak. İttifak'ın DİSİ'nin adayını desteklemesinin söz konusu olmadığı bu arada Silluris'e destek vermeyi de düşünmediği belirtiliyor. AKEL ise Meclis Başkanlığı konusunu dün parti polit büro toplantısında görüştü. ve durum Pazartesi günü gerçekleştirilecek merkez komitesi toplantısında karar bağlanacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk örgütlerin 1958 yılında öldürülen Fazıl önder ve diğer ilerici Kıbrıslıtürkleri anma toplantısına konan yasağı eleştirdi. İşgal bölgesinde yasadışı hükümet iki toplumlu etkinliklere kapıları kapatmaya çalışıyor. Rejim izin belgesi isteyerek PEO'nun bu etkinliklere katılımını engelledi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Milli Muhafız Ordusu'nun orduya deneme meyve suyu satımı konusunda yaptığı araştırma. Gazeteye göre orduya meyve suyu satın alınması ihalesine katılması yasaklanan bir şirket sonuçta ürünlerini bir başka şirket aracılığıyla sattı. Milli Muhafız Ordusu Kurmaylığı bu şirketin ihaleye sokulmama kararının yasal olduğunu görüşünde. Yapılan araştırma sonrasında Savunma Bakanlığı aracılığıyla Başsavcıdan görüş istendi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İlk verilere göre bu yıl adaya gelen turist sayısında yeni bir rekor bekleniyor. Ancak sektörde bu yılki büyümenin turizm ürünleri açısından istenen kalitede olmayacağı uyarısı da yapılıyor. Kıbrıs'ın iki uçak alanını işleten Hermes şirketinin değerlendirmesine göre 2016 yılında Kıbrıs'a 70'ün üzerinde uçak şirketi 8 milyonun üzerinde yolcu taşıyacak. Larnaka Hava Alanında her on dakikada bir uçak ya kalkıyor ya da iniyor. Bafta ise bu her yarım saatte bir uçak şeklinde gerçekleştiriliyor. Her gün iki uçak alanında toplam 200 uçuş gerçekleştiriliyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:19

Son Haberler

26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
Tüm haberler

Video on Demand