27/5/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler . Gazeteye göre Lefkoşa, İnsani Yardım Zirvesi çerçevesinde İstanbul'da yaşananlarla ilgili olarak Birleşmiş Milletler'den net izah ve düzeltme istiyor. Birleşmiş Milletler İstanbul'da Ban Ki Mun ile Akıncı arasında resmi bir görüşme yapılmadığı görüşünde ısrarlı. Birleşmiş Milletler'e göre ikili arasında kısa bir temas gerçekleştirildi. Buna karşı Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis her yöne mesajlar göndererek Birleşmiş Milletler'den Kıbrısrum tarafının mantığını hafife almamasını ve konuyla ilgili ikna edici yanıtlar vermesini istedi. Kasulidis görüşmelerin kesilmesinin geçici bir durum olduğunu da belirtti ve Kıbrıs sorununda 2016 yılı içinde çözüm olması olgusuna atıfta bulunurken "tango yapmak için iki tarafa gerek var" dedi. Bugünkü görüşmenin de yapıcı ya da memnuniyet verici bir görüşme olmadığı için ertelendiğini dile getirdi. Kasulidis Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Sözcü Yardımcısının açıklamalarının, Birleşmiş Milletler'in sorunun nerede olduğunu anlamadığını, Kıbrıs'ın sorunu kişiselleştirmediğini ve amacının kamuoyu önünde özür dilenmesi olmadığını söyledi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne danışmanlık yapanların müzakere ortamını bozan plansız, amatörce adımlar atmamalarını istedi. Kasulidis Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nın rolüyle ilgili olarak da " bu faaliyetleri kişiselleştirmiyoruz. Dikkat merkezimizde olayın kendisi var." dedi. Aynı anda Amerika Birleşik Devletleri de Başkan Yardımcısı Jo Biden aracılığıyla tüm ilgili taraflara gerginliği giderme tavsiyesinde bulundu. Beyaz Saray Sözcüsü tarafından yapılan yazılı açıklamada Biden'in Cumhurbaşkanı Anastasiadis'i Kıbrıs'ta gerçekleştirilen seçimler nedeniyle tebrik etmek amacıyla kendisine telefon ettiğini söyledi. Bu telefon görüşmesinde Biden'in Amerika Birleşik Devletleri'nin Kıbrıs politikasının değişmediğini ve Kıbrıs'ı iki toplumlu iki bölgeli federal bir çatı altında yeniden birleştirmek için fırsatı kullanması ve müzakere yapması için Cumhurbaşkanı Anastasiadis'i cesaretlendirdiğini belirtti. Biden'in iki lidere mümkün olan en kısa sürede görüşmelere başlamaları çağrısında bulunduğunu da ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Başpiskopos Hrisostomos dün beklenmedik bir açıklama yaparak ELAM'ın Temsilciler Meclisi'ne girmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi. Hrisostomos ELAM'ın barajı aşıp Meclis'e girmesini beklemediğini ancak ortaya çıkan sonucun kendisini memnun ettiğini söyleyebileceğini belirtti. Memnuniyet nedenini de tüm görüşlerin duyulması gerektiğine dayandırdı. "Diğerlerinin dikkatli olması ve güçleri olduğu için doğrudan karar almaya yönelmemeleri için aşırı uç görüşlerin duyulmasında yarar vardır" dedi.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Meclis Başkanlığı için rulet oynanıyor" başlığı altında. Gazeteye göre Meclis Başkanı seçme konusunda partiler arasında perde gerisinde gerçekleştirilen müzakerelerde gerçek bir rulet oyunu oynanıyor. Partilerin tümü kağıt üzerinde oylama sırasında olası gelişmelere yönelik çeşitli senaryolara ilişkin çalışmalar yapıyor. DİKO'nun EDEK Başkanı Marinos Şizopulos'a desteğini resmi olarak açıklaması sonrası diğer parti liderlikleri geniş kabul gören bir adaya destek verilmesi olasılığını incelemeye aldılar. Bu konuya yönelik müzakereler sırasında Ekoloji Hareketi milletvekili Haralambu Theopemtu ile DİSİ milletvekili Stella Kiryakidu'nun adları gündeme geldi. Ancak şu an itibarıyla Meclis Başkanının kim olacağına ilişkin süreç netlik kazanmadı ve gelişim halinde. Bu arada Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharu'nun milletvekilliği yerine Avrupa Parlamento üyeliği görevine devam kararı alması Hareket'te kriz yarattı. Hareket kadroları bu durumda Hareket'in dağılmış olan EVROKO'nun ellerinde kalacağı görüşünde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Enerji Bakanı Yorgos Lakkotrpis Brüksel'de düzenlenen bir etkinlikte konuşurken Kıbrıs Hükümeti'nin zor bir dönemde şirketlerin giderlerini kısıtladığı bir ortamda Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde üçüncü tur izinlerin verilmesi kararı almasında en büyük etmenin çok uluslu şirketlerin yoğun ilgisi olduğunu söyledi. Lakkotripis büyük şirketlerden bazılarının ilgisini sürdürdüklerini de ifade etti. Politisin elde ettiği bilgilere göre de bazı şirketler üçüncü tur izinler için belge alımında bulundular. Hükümet şimdi şirketlerin 22 Temmuz'da resmi başvurularını bekliyor.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Hükümet cephesinin Meclis başkanlığı konusuna yaklaşımı. Gazeteye göre Dimitris Silluris'in Meclis Başkanlığı adaylığı var olan senaryolardan biri. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve DİSİ Başkanı Averof Neofitu dün, geçen Pazar günü gerçekleştirilen seçimler sonrası ortaya çıkan durumun ilk değerlendirmesini yaptılar. DİSİ genel merkezindeki eğilim Averof Neofitu'nun Meclis başkanlığı için adaylığını koymasından ve herhangi bir perde gerisi veya açık pazarlığa girmeksizin masada tutulmasından yana. Ancak Meclis'e başkan seçiminde çıkmazın uzaması durumunda, DİSİ'ye ikinci bir kez "ihanet eden" siyasi bir kişinin ödüllendirilmesinin büyük siyasi bedeli bilinse de Cumhurbaşkanlığında Silluris'in desteklenmesi olgusu da olasılıklar arasında. Böylesi bir tavra DİSİ içerisinde şiddetli tepki geleceği de biliniyor. Meclis Başkanlığına ilişkin Hükümet kanadında AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'nun adaylığının desteklenmesinin söz konusu olmadığı da bilinen nedenlerden net olan olgu. Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası döneminde Ulusal Konsey belgelerinin kamuoyuna verilmesine ilişkin yaşanan çatışma nedeniyle EDEK Başkanı Marinos Şizopulos'un devlet hiyerarşisinde ikinci sırada mevkiye seçilmesinin mümkün olmadığı görüşü de var. Bu arada dünkü Anastasiadis-Neofitu görüşmesinde Meclis başkanlığı yanı sıra Hükümetin yasa önerilerinin Meclis'ten geçmesini önemli oranda belirleyecek dengeler de ele alındı. Meclis'in yeni bileşeni nedeniyle ittifaklar kurmak artık uzak bir olasılık ve bu durum da Cumhurbaşkanlığını ciddi bir biçimde düşündürüyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birleşmiş Milletler Kıbrıs görüşmeleriyle ilgili olarak ortaya çıkan krizin giderilmesi için Genel Sekreter Ban Ki Mun'un müdahalede bulunmasına zemin hazırlıyor. Elde edilen bilgiler göre Birleşmiş Milletler Sekreteryası, Kıbrıs grubu ve Eide'nın da onayı ile Ban Ki Mun'un Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile bir telefon görüşmesi yapması yönelimi içerisinde. Bu görüşmenin aslında dün yapılmasının planlandığı ancak ortak zeminde zamanında bulunulamaması sonucu bunun gerçekleşmediği öğrenildi. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün kişisel twiter hesabından yaptığı açıklamada barış içinde bir arada yaşamak için temel özgürlükler uygulanması, hakların ile endişelerin de kabul edilmesiyle herkesi iyi niyetle işbirliğine çağırdı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Mustafa Akıncı'nın İstanbul'a taşınmasıyla yaratılan sorun somut tepki ortaya koymayı ve Birleşmiş Milletler; Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri nezdinde girişimde bulunmayı gerekli kılacak kadar ciddi ancak elde dilen bilgilere göre görüşmeler kısa sürede tekrar hem de çok daha yoğun bir biçimde başlayacak. Bu arada çapraz görüşmeler de yani Kıbrıslırumlar ile Kıbrıslıtürklerin Türkiye ve Yunanistan liderleriyle görüşmeleri yeniden gündeme gelecek. Bu konuda girişimlere şimdiden başlandığı ifade ediliyor. Bu arada Cumhurbaşkanının da arzusunun yaratılan gerginliği aşağı çekme arzusu içinde olduğu bilgisi de var. Kıbrısrum tarafından çözüm istemeyen ret cephesinin tepkisi de Cumhurbaşkanının bu pozisyona gelmesinde önemli oldu. Bu cephenin seçim sonuçlarını da bu konuda kullanmaları bekleniyor. Kıbrıs sorununda süreç bu şekliyle devam ederken Kıbrıslırum müzakereci Andreas Mavroyannis'in yerini Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'in üstlenmesinin söz konusu olmadığı belirtiliyor. Bu konuda müzakerecilerin yapmaları gerektiğini yaptıkları ve artık işin liderlerde olduğu, liderlerin zamanının geldiği olgusu öne çıkarılıyor. 2016 yılı içimde çözüm için uluslararası faktörün de müzakerelerin yeniden başlamasına gerekli katkıyı koymaya hazır olduğu ifade ediliyor.kları da alınan haberler arasında.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi 1958'de öldürülen Fazıl Önder ve diğer ilerici Kıbrıslıtürk ilericileri anma toplantısına katılmak için giden PEO heyetine yasadışı devlet polisi tarafından sorun çıkarılması . Gazeteye göre PEO Genel Sekreteri Soturulla Haralambus bir açıklama yaparak PEO heyetinin 1958 yılında öldürülen Fazıl Önder ve diğer ilerici Kıbrıslıtürkleri anma toplantısına katılmasına yasadışı devlet polisi engel çıkardı. Ülkede barış ve yeniden birleşme için ortak mücadele veren ve aralarında PEO da olmak üzere 17 sendikal örgütün, sivil toplum örgütünün partinin ortaklaşa düzenledikleri anma toplantısına PEO'nun katılması için izin belgesi istendi

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:19

Son Haberler

29 Mayıs
basın özetleri 29.05.23
14:11
28 Mayıs
Cumhurbaşkanı: Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorununa daha aktif müdahil olmasına yönelik çabalar ilerliyor.
15:56
Julie Fisher: Amerika, yaptırım listeleriyle Kıbrıs halkını değil Rus oligark şebekelerini hedefliyor.
15:53
Hava Kalitesi İzleme Dairesi’nin ölçümlerine göre bugün atmosferde yüksek yoğunlukta toz gözlemleniyor.
15:51
Baf kazasına bağlı Pikni ormanlık bölgesinde dün çıkan büyük yangın tam olarak kontrol altına alındı.
15:49
Cumhurbaşkanı Hristodulidis, enerji konularında iki noktaya odaklanan somut stratejik bir planlamadan bahsetti.
15:48
Rusya: Krasnodar bölgesindeki Ilski petrol rafinerisine yaklaşan çok sayıda insansız hava aracını düşürüldü.
15:44
Sınırdaki elektronik kontrol sistemindeki arıza nedeniyle İngiltere’nin havalimanlarında büyük kuyruklar oluştu.
15:40
Irak hükümeti, Basra Körfezi'ni Türkiye'ye bağlayan devasa bir karayolu ve demiryolu projesi planını açıkladı
15:39
Türkiye'nin yeni Cumhurbaşkanı için en büyük sorun ülkenin ekonomik problemleriyle ilgilenmek olacak.
15:38
27 Mayıs
Ayia Napa'da meydana gelen gaz sızıntısı itfaiyeyi alarma geçirdi
16:02
Kıbrıs'ta enerji kullanımı için alternatif öneri
16:00
Tüm haberler

Video on Demand