Siyasilerin seçim sonuçları açıklamaları

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, dün gerçekleştirilen seçimlerin ardından yaptığı yazılı açıklamada, seçimlerde Kıbrıs halkının siyasi kültür seviyesini gösterdiğini ifade etti.

Anastasiadis, yeni meclisin ülkenin geleceği hakkında önemli kararlar alacağını vurguladı. Ayrıca yeni meclisin, anayasanın koruyucusu olarak, var olan büyük zorlukların aşılabilmesi için, gerekli birlik ve uzlaşı ortamı yaratılması adına,  kurumsal görevini yerine getireceğini belirtti. DİSİ Başkanı Averof Neofitu, seçim sonuçlarından memnuniyetini ifade ederek, özellikle zorlu bir siyasi ortam içinde, DİSİ’nin, ülkenin siyasi güçleri arasında birinci sıradaki yerini korumayı başardığını vurguladı. Ayrıca Kıbrıs’ın işgalden kurtulması ve ekonominin canlanması için mecliste mümkün olan en güçlü işbirliğinin yapılması gerektiğine dikkat çekti. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, partisinin seçim sonuçlarından memnun olmadığını ifade ederek, bununla birlikte halkın kararına tamamen saygı duyulduğunu belirtti. AKEL’in halkın gönderdiği mesajları aldığını ve iyileştirmeler yapılması gerektiğinin açıkça ortada olduğunu söyledi. Ayrıca partinin kollektif organlarının, durumu değerlendirmek ve ilerisi için karar almak için biraraya geleceğini  açıkladı.


DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, mevcut koşullar altında partisinin ulaştığı rakamların büyük bir başarı olduğunu vurguladı. DİKO’nun, Kıbrıs sorununun doğru bir çözüme ulaştırılması, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamının sağlanması ve haksızlıkların son bulması için çalışacağını ifade etti. Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lilikas, partisinin meclise girmeyi başardığını ve seçim barajının yükselmesinin, bu durumu empoze eden partiler için dezavantaj sağladığını belirtti. Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharus seçim sonuçlarından memnuniyetini ifade etti. Ayrıca mecliste mi, yoksa Avrupa Parlamentosu’nda mı yer alacağı konusunun, parti organları arasında yapılacak toplantıdan sonra karar verileceğini açıkladı. Çevreciler Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis, partisini destekleyen tüm vatandaşlara oylarının boşa gitmeyeceğini ve partisinin yeni mecliste daha dinamik bir şekilde çalışacağını vurguladı. ELAM Başkanı Hristos Hristu, partisinin seçim öncesi propagandalarında verdiği tüm sözleri meclisin içinde de tutacağına dikkat çekerek, partisinin amacının halkın karşı karşıya kaldığı sorunlara çözüm bulmak olduğunu söyledi.

 

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:25

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand