23/5/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi dünkü seçimler. Gazeteye göre dünkü seçimlerin ertesi gününün belirleyici unsuru %32,63'e ulaşan seçimlere katılmama oranı ve Meclis'in yeni bileşeni oldu. Vatandaşların üçte partilere sırt döndü ve sandığa gitmedi ve bu tavırlarıyla durumu ve sonuçları etkiledi. Aynı anda kullanılan oyların sayımı her şeyi alt üst etti. İki büyük parti hem oy olarak hem de oran olarak kayba uğradı. En büyük kayıp AKEL'de görüldü ve bu parti seçimin mağlubu oldu. Aynı anda aşırı sağ ELAM'ın Meclis'te temsiliyet kazanmasıyla yeni bir durum oluştu. Dünkü seçim sonuçları EDEK için de yenilgi. Bu parti de hem oy oranını düşürdü hem de sandalye kaybına uğradı. Seçimlerin kazananı olarak DİKO görülüyor. DİKO'nun oy kaybı çok sınırlı kalırken parti Meclis'te belirleyici pozisyonunu korudu. Yurttaşlar İttifakı da parlamenter parti konumunu sağlamlaştırdı. Dayanışma ise 100 günlük yaşamıyla ortaya konan sınırı aştı. Eskilerden çok iyi bir görünümü de Ekoloji hareketi verdi ve oy oranını ikiye katladı. Şimdi seçimlerin ertesi günü partilerde yeni alt üstlükler yaşanması bekleniyor. Bu arada Meclis Başkanlığı için dün akşam itibarıyla partiler arası flört de başladı. Seçimlere katılımın düşüklüğü partileri böylesi bir tartışmaya girmekten alı koymadı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO dünkü seçim sonuçlarını bayram ederek karşıladı. Parti liderliği sonuçlardan memnun. Çeşitli kamuoyu yoklama sonuçları ile yapılan öngörülerde DİKO'nun bir önceki seçimlere göre %3-4 oranında oy kaybedeceği belirtiliyordu. Ancak DİKO kaybını %1-3 oranında tutarak %14,49 oranında oy aldı. Meclis'te 9 olan sandalye sayısını da korudu. DİKO sonuçta AKEL, DİSİ ve EDEK'e göre çok az oy kaybına uğradı. Bu arada bu durum parti liderliğinin parti içi muhalefete de yanıtı oldu. Seçimlerin ertesi günü DİKO merkez siyasi alanda başrol oyuncusu olmaya devam ederken bundan sonrası için de güçlü bir emanet elde etti. Ve bu sadece Meclis içi dengeler açısından değil 2018 yılında gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimleri için de geçerli olacak.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Alınan yaraya rağmen mücadelelerde geri adım atılmayacak" başlığı altında dünkü seçim sonuçları. Gazeteye göre dün akşam seçim sonuçlarının belli olmasının ardından bir açıklama yapan AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu partisinin halkın mesajını aldığını ve siyasi yaşama aktif ve başrol oyuncusu olarak dönmek için süreci değerlendireceğini söyledi. Halkın iradesine kesin bir biçimde saygı duyduklarını ifade eden Kipriyanu " beklediğimiz sonuç bu değildi ve ortaya çıkan sonuçtan memnun değiliz" dedi. AKEL seçmenin ve Kıbrıs halkının kendilerine bir mesaj verdiğini söyleyen Kipriyanu AKEL seçmeninin başka partilere yönelmediği ve seçim sonuçlarını da bunun belirlemediği, belirleyici olanın sandığa gitmeme olduğu değerlendirmesinde bulundu. Kipriyanu bu değerlendirme sonrasında da "AKEL'e olan güveni yeniden tesis etmek için hakla ilişkilerimizi iyileştirmemiz gerekiyor. " dedi. Bu arada ortaya çıkan durumun nedenleri üzerinde partinin çok ciddi düşünmesi gerektiğini de belirtti. AKEL kolektif organlarının kısa süre içerisinde toplanarak konuyu tartışacaklarını, görüş alış verişinde bulunacaklarını ve bu somut seçim sonuçlarına götüren gelişmelerle ilgili kararlar alacaklarını dile getirdi. Sonucun parti tabanı ile tartışılacağını da ifade etti. Kipriyanu parti liderliğinde olası değişiklikle ilgili bir soruyu yanıtlarken de tüm konularda kararların soğuk kanlı bir biçimde kolektif olarak alınacağını, AKEL'in bir lider partisi olmadığını ve duygusal tepki verme durumunda da olmadıklarını söyledi. " Olumlu ya da olumsuz seçim sonuçlarında parti liderliğinin belirleyici rolü vardır.v Bir seçim sonucuyla ilgili parti liderinin herhangi bir sorumluluğu olmaması olabilir mi?" dedi. AKEL Genel Sekreteri bu arada seçi,m sonuçlarından bağımsız partisinin en büyük muhalif güç olarak var olduğunu ve Kıbrıs ile Kıbrıs halkının çıkarlarını savunmada en ön saflarda mücadeleye devam edeceği mesajı verdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " Boykot Meclis'i" başlığı altında. Gazeteye göre dünkü seçimlerde sandıklar boş kaldı. Yaklaşık 180 bin seçmen sandığa gitmedi ve seçim sonuçlarını da bu belirledi. Çok partili bir Meclis ortaya çıktı. Meclis'te şimdi sekiz parti temsil edilecek. Kıbrıs tarihinin en çok partili Meclis'i oluştu. Dün akşam seçim sonuçlarının belli olması sonrası açıklamalarda bulunan DİSİ Başkanı Averof Neofitu partisinin Avrupa'da sert bir memorandum programı uygulamasına rağmen ikinci partiden ciddi bir farkla birinci siyasi güç olma vasfını koruyan tek parti olduğuna vurgu yaptı. Neofitu bununla birlikte rahatsız yurttaşların mesajlarını aldıklarını ve ortaya konan her tercihe saygılı olduklarını söyledi. Yeni Meclis'in Kıbrıs Cumhuriyeti tarihinde en çok parti temsiliyetine sahip Meclis olduğuna dikkat çekerek bu Meclis'te popülizmden uzak anlayış ve işbirliklerinin sağlanmasının önemine vurgu yaptı. Büyüme ve reform çizgisinin devam etmesi gerektiği görüşünü de savundu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "8'lerin sahnede ittifak muamması" başlığı altında. Gazeteye göre dünkü seçim sonuçları tamamı ile farklı siyasi bir sahne yarattı. Meclis'te sekiz partinin temsiliyet hakkı kazanması yeni koşullar yarattı ve şimdi ittifaklar bu koşullarda aranacak. Bu durum özellikle de ekonomi programını uygulaması için Meclis önünde askıda olan yasa tasarıları konusunda büyük kaygı duyan Hükümet açısından büyük bir öneme sahip. Yeni Meclis 'te ittifaklar açısından ilk ciddi deney Meclis Başkanlığı seçiminde yaşanacak. Meclis'te dokuz sandalye kazanan DİKO bu sürçte düzenleyici bir role sahip. Bu arada seçimlerden birinci parti çıkan DİSİ buna sevinemedi. Parti oran ve sandalye kaybı yaşadı. DİSİ bu seçime oy rekoru kırma ve sandalye sayısını artırma rüyasıyla girmişti. Hükümetin yasa tasarılarını geçirmek için DİKO ile birlikte toplam 29 sandalye hedefine de ulaşamadı. Eğer DİKO 9 sandalye kazanmasaydı Hükümet partisi için durum daha da kötü olabilirdi. DİKO, seçim yasasında yapılan değişikliklerden en çok yararlanan parti oldu.


SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi " İki kutupluluğa ağır yenilgi" başlığı altında. Gazeteye göre yeni Meclis'in yapısı eskisine göre çok farklı. Sekiz partinin temsil edileceği yeni Meclis'te yasa tasarılarının geçmesi için çok daha fazla işbirliğine ihtiyaç var. Bu yapı Meclis'in önümüzdeki beş yıllık dönemde işleyişine ilişkin birçok soru işaretini de beraberinde getirdi. Bu arada dünkü seçimlerde patilerin tümünün mücadele ettiği boykot olgusu özünde hepsini yendi. Kayıtlı seçmenin %33,26'sı sandığa gitmedi. Bu durum iki kutuplu siyasi sistemin yenilgisini de beraberinde getirdi. İki kutbun iki partisi 2011 seçimlerine göre %10'un üzerinde oy kaybına uğradı. Her üç seçmenden biri gerek protesto gerekse ilgisizlik nedeniyle sandığa gitmedi. Bu arada ELAM'ın Meclis'e girmesi Kıbrıs siyasi haritasında kaçınılmaz bir biçimde ideolojik değişimi de beraberinde getirdi. Siyasi söylem şimdiye dek bu tür aşırı sağ bir ifadeye sahip değildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:19

Son Haberler

07 Ekim
basın özetleri 07.10.22
14:47
1 haftada koronavirüs nedeniyle 5 kişi hayatını kaybetti
13:48
Nouris: Ege'de göçmenlerin ölümüyle yaşanan trajedi Türkiye'nin göçü araçsallaştırdığını gösteriyor
13:47
Kavo Greko'ya 21 yasadışı göçmen daha geldi
13:46
Biden: Nükleer savaş tehlikesi var
13:45
Kıbrıs Türk tarafından ΒΜ Barış Gücü ile ilgili bir mektup geldiğini doğrulandı
13:44
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
Tüm haberler

Video on Demand