21/5/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi yarınki seçimler. Gazeteye göre oy verme işlemlerinin başlamasına saatler kala partilerin yoğun uğraşıları devam ediyor. Partiler iki alana yoğunlaşmış durumda. Bir yandan seçimlerde oy vermeyeceklerini ifade edenleri sandığa götürmek için uğraş verirken diğer yandan başka partilere yönelen seçmenlerini geri getirme uğraşısı içerisindeler. Parti seçmenlerinin toparlanma ve parti değiştirme eğilimi içinde olanlara ilişkin rakamlar ellerinde büyük ve küçük partiler arasında yoğun bir mücadele yaşanıyor. DİSİ merkezi adaylarına ve tüm parti kadrolarına çeşitli nedenlerle partiden uzaklaşan geleneksel seçmenleriyle bire bir temasa geçmeleri direktifi verdi. Bu kişilere partiye bir şans daha vermeleri gerektiği söyleniyor. Partinin yanlışlarından öğrendiğine ve hep birlikte istikrarlı bir biçimde ilerleyebilecekleri de ifade ediliyor. Hükümet partisinin hedefi partili seçmenin toparlanmasında görülen durgunluğun tatmin edici bir boyutta aşılması. Hükümetin ve bakanların da devreye irmesiyle birlikte bu konuda bir hareketlenme gözlemlenmekle birlikte bu parti yönetimi için henüz tatmin edici bir boyutta değil. Partinin yüksek oy oranı yakalayıp sandalye sayısını koruma hedefi avr. DİSİ bu süreçte Dayanışma Hareketi ile Ekoloji Hareketine kayan seçmen tabanını iknaya çalışıyor. AKEL'de de başka partilere yönelen, sandığa gitmeyeceğini söyleyen geleneksel seçmen ile temas ileri boyutta. AKEL bu arada yüzünü EDEK seçmenine de çevirmiş durumda. AKEL çevrelerine göre son 24 saat içerisinde diğer partilere yönelen seçmenin geri gelmesinde belli bir başarı sağlanmış durumda. DİKO ise parti seçmeninin parti etrafında toparlanma oranlarından memnun. Partinin eski başarılı dönemlerinde olduğu oranlarda bir toparlanma olduğu belirtiliyor. Partilerini süreçlerde belirleyici konumda tutmak isteyen DİKO kadroları ve üyelerinin ciddi bir hareketlenme içinde oldukları gözlemleniyor. EDEK ise seçim mücadelesine Vasos Lisaridis'i de soktu. Lisaridis partinin geleneksel destekçileriyle temasa geçip partiyi desteklemelerini istiyor. EDEK, kamuoyu yoklamalarında kendilerine öngörülen oranı aşma arzusunda. EDEK bu süreçte dikkatini Yurttaşlar İttifakı'na çevirdi ve bu partiye yönelen seçmen kitlesini geri getirme uğraşısı içinde. Yurttaşlar İttifakı ise çok yönlü saldırıalra karlı dayanıyor ve küçükler arasında birinci olma pozisyonu sağlamlaştırmaya çalışıyor. İttifak böylesi bir durumda seçim sonrası bazı girişimlerde bulunma olanağına sahip olacağını düşünüyor. Dayanışma Hareketi ile Ekologlar ise Meclis'te temsiliyet için mücadele veriyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi DP World şirketinin Limasol Limanına yönelik çalışmaları. Gazeteye göre Limasol Limanı'nda deniz hizmetleri ve kara istasyonu hizmetleri verme işini üstlenen konsorsiyuma liderlik yapan Birleşik Arap Emirlikleri'nden DP World şirketi Limasol'da serbest liman ticaret alanını genişletme yönünde Kıbrıs Hükümeti'ne öneride bulundu. Öneri ilk evre olarak transit taşımacılığa hizmet verecek liman bünyesinde daha sonra da işlenmiş ürünlerin dış satımında hizmet verecek bir yatırım yapılmasını öngörüyor. en büyük liman olan Jebel Ali serbest bölgesini buna örnek gösteriyor. Bu limanda 7 binin üzerinde şirket iş yapıyor. DP World şirketi Limasol Limanı'nın stratejik bir konumu olduğu düşüncesinde ve bu nedenle de Arap Emirlikleri'ndekilerine ve İrlanda'daki Shannon serbest bölgesine benzer bir gelişim gösterebileceğine vurgu yapıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Hükümeti İtalyan petrol şirketi ENİ'nin 2016 yılının ilk çeyreğinde Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde 2, 3 ve9. parsellerde olası sondaj çalışmalarında kullanacağı jeolojik modeli sunmaya hazır olacağı değerlendirmesi yapıyordu ancak İtalyan şirketi bu alanda sıfır hata yapma düşüncesiyle acele etmeme eğilimi içerisinde. Elde edilen bilgilere göre Hükümet ENİ'nin varacağı sonuçlara ilişkin stres içinde ancak şirket teknokratlarının tavrı ortaya konmadan bir değerlendirme yapmak istemiyor. Kıbrıs Hidrokarbon Dairsi yetkilileri ENİ'nin yeniden değerlendirme sürecinde hangi aşamada olduğuna dair şirket yetkililerinden bilgileniyorlar. Hidrokarbon şirketi başkan yardımcısı paskalya öncesi şirketin Milano'daki merkezini ziyaret ederek bilgi aldı. 9. parselde başarısız kalınan iki sondaj çalışması sonrası ENİ şimdi bundan sonraki adıma ilişkin karar verecek. Yani yeni sondajın yeri ve zamanını belirleyecek. Bu parselden altı kilometre uzaklıkta Zorhr havzasında bulunan doğal gaz bölgede tüm koşulları değiştirmiş durumda.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Güçlü bir AKEL ile yol değişimi" başlığı altında yarınki seçimler. Gazeteye göre AKEL-SOL'a gösterilecek güven az sayıda olanların ve seçkinlerin değil çok sayıda olanın çıkarlarının savunulması anlamına taşıyor. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün halka oy gücünü kullanarak ülkenin yürüdüğü yolu değiştirmesini pratiğe geçirmesi çağrısında bulundu. "Kendilerini, onlarca yıl mücadele vererek kazandıklarını kaybedenler arasında görenlere aitseler Pazar günü farklı bir tavır takınsınlar " dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Mustafa Akıncı'nın Türkiye'nin Kıbrıs'ın kuzeyinin garantörü olsun önerisinde bulunduğu haberlerini değerlendiren AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu " Belli kısa bir geçiş dönemi için garantiler olmasını kabul ediyoruz ancak bu Türkiye'nin katılımı ile olmayacak ve tüm yabancı askerlerin de adadan çekilmesi gerekir" dedi. Kipriyanu, AKEL'in adanın tam askersizleştirilmesinden yana olduğunu da ifade etti. Cumhurbaşkanı'nın çözüm sonrası da arama ve kurtarma çalışmaları için az sayıda bir askeri varlık görüşünü de paylaşmadıklarını söyledi.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi yarınki seçimler . Gazeteye göre seçimlere 24 saatten az bir süre kala partilerin tümünün seçim büroları endişeli bir sessizlik içinde. Seçim kampanyası dün akşam gece yarısı itibarıyla resmi olarak sona erdi ancak partilerin ve adayların çalışmaları devam ediyor. Deneyimli siyasetçilere göre seçimlerde esas saldırı sandıkların kurulmasına saatler kala yapılır ve seçim sonuçlarını da çoğu kez bunlar belirler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs hükümeti, Milliyet gazetesinde yer alan, Mustafa Akıncı`nın çözümden sonra Türkiye`nin sadece adanın kuzeyinin garantörü olmasıyla ilgili önerisine Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis`in olumlu baktığı haberini yalanladı. Milliyet`teki haberde, Cumhurbaşkanı Anastasiadis`in bu öneriye adada hiç Türk askeri kalmaması şartıyla olumlu bakabileceği belirtilmişti. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis bu haberin doğru olmadığını söyledi ve garantiler ve güvenlik konularının henüz Birleşmiş Milletler gözetimindeki müzakerelerde görüşülmediğine dikkati çekti. Haberde Cumhurbaşkanı Anastasiadei`le ilgili bahsedilen görüşlerin doğru olmadığını kaydeden Sözcü, Kıbrıs Rum tarafının garantilerle ilgili görüşünün bilindiğini, 2016 yılı içerisinde bir Avrupa Birliği üyesi ülkede garantilerden söz edilemeyeceğini vurguladı. Bu görüşün bilindiğine ve uluslararası toplum tarafından anlaşıldığına işaret eden Hristodulidis, soruları yanıtlarken konunun masada görüşülmediğini, güvenlik ve garantiler konularının sürecin sonunda ele alınacağının bilindiğini hatırlattı. Hükümet Sözcüsü, Milliyet`te yer alan Amerikalı yetkili Viktoria Nuland`ın Kıbrıs Cumhurbaşkanı`ndan 2016 sonuna kadar enerji planlarına devam etmemesini istediği haberinin de doğru olmadığını duyurdu. Hristodulidis, Kıbrıs`ın enerji planlarının programlandığı gibi süreceğini, yazda muayyen gelişmeler olacağını bildirdi ve “Komşu ülkelerle çok yakın çalışmalar yapmaktayız. Dolayısıyla enerji sektörü daha ileri işbirliğinin esası haline gelmiştir” dedi. Sözcü ayrıca Nuland ve Kıbrıs Türk lideri arasında ne görüşüldüğünü bilemeyeceğini söyledi. Milliyet`te yer alan bir başka haberde, Dünya Bankası`nın yaptığı bir araştırmada, çözümün maliyetinin yaklaşık 23 milyar avro olacağının belirtildiği, bunu nasıl yorumladığı sorulan Hristodulidis, çalışmaların tamamlanmadığını, kaydetti. Hükümet Sözcüsü, iki liderin Avrupa Birliği fasılları, ekonomi, yönetim ve mülkiyeti görüşmekte olduklarını, güvenlik ve garantilerin bu fasıllar kapandıktan sonra ele alınacağını, Kıbrıs sorununun en önemli yönlerinden biri olan toprak konusunun da daha sonra görüşüleceğini, bu konunun mülkiyet sorunuyla bağlantılı olduğunu bildirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:19

Son Haberler

16 Mayıs
Bu sabah yaşanan trafik kazasında 68 yaşındaki Andreas Avgusti hayatını kaybetti.
16:32
Ulusal Aşılama Planı hızlı bir şekilde devam ediyor.
16:31
Kiprianu: Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununun yönetimi konusunda çelişkili ve geri adımlar atıyor.
16:30
Kıbrıs'ta yarın normale dönüşe yönelik bir adım daha atılıyor.
16:28
Borrell: İsrailliler ve Filistinlilerin güvenlik, özgürlük ve demokrasiyle yaşamaya hakları var.
16:26
Cumhurbaşkanı, vatandaşlık programıyla ilgili sorumluluklarını kabul etmeye hazır olduğunu açıkladı.
16:23
Joe Biden, İsrail başbakanı ile telefonda görüşerek şiddetin tırmanmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi.
12:16
Al Jazeera ve Associated Press: Gazze'de gazetecilere yönelik hava saldırısı savaş suçudur.
12:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Cenevre müzakerelerinde çöküşün engellenmesi başarıldı.
12:13
Dışişleri Bakanı, Ürdünlü mevkidaşıyla temaslarda bulunmak için Amman'a gidiyor.
12:12
Aşılama portalı, bugün 55-60 yaş arası kişiler için açıldı
12:11
Kıbrıs’ın epidemiyolojik tablosu gün geçtikçe iyiye doğru gidiyor.
12:11
Tüm haberler

Video on Demand