Akıncı'nın önerisini Hukümet yalanladı AKEL reddetti

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Milliyet gazetesinin, Türkiye’nin sadece adanın kuzeyinde garantör olması önerisini Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in kabul ettiği haberini kesin bir biçimde yalanladı.

Kurumumuza açıklamalarda bulunan Hristodulidis Kıbrısrum tarafının garantilerle ilgili tezinin çok net olduğunu ve bunun da çözüm durumunda askeri garantilerden söz edilemeyeceği yönünde olduğunu belirtti. Sözcüye göre Cumhurbaşkanı’nın bu pozisyonu uluslararası toplum tarafından biliniyor ve anlayışla karşılanıyor. Sözcü bunun yanı sıra aynı gazetenin Dünya Bankası’nın raporuna göre Kıbrıs sorununun çözümünün 23 milyar euro olacağı haberini de yalanladı ve Banka’nın bu çalışmasının henüz tamamlanmadığını söyledi. Amerikalı yetkili Nuland’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji planlamalarını 2016 yılı sonuna kadar durdurmasını istediği haberinin de doğru olmadığı belirtti.
AKEL ise Mustafa Akıncı’nın garantiler konusundaki önerini yıkıcı olarak niteleyerek reddetti. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Kurumumuza yaptığı açıklamada Akıncı’nın önerisinin hiçbir koşulda kabul edilmeyeceğini çünkü bunun yıkıcı olacağını söyledi. Kipriyanu Kıbrıs’ın birleşik tek devlet olacağını ve bir devletin bir bölümü için garanti kabul etmezden diğer bölümü için kabul edemeyeceğine dikkat çekti. Kipriyanu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e de seçimler sonrası Ulusal Konsey’i toplaması ve son gelişmelere ilişkin görüş alış verişinde bulunması ve siyasi güçlere de Konseyin işleyiş yasalarına saygı gösterecekleri konusunda taahhüde bulunmaları çağrısı yaptı.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 22:26

Son Haberler

11 Mayıs
basın özetleri 11.05.21
13:25
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 11.05.21
13:22
Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü
12:35
Hizmet alımı ile çalışan öğretmenler süresiz greve gidiyor
12:35
Koronavirüslü hastaların sayısında azalma var
12:34
Gençler aşılanmak için ilgi gösterdi
12:33
Eğlence merkezi sahipleri safe-pass uygulamasında değişiklik istiyor
12:32
AB komisyonu ve üye devletlerin Astrazeneca'ya karşı temyiz başvurusunun duruşması bugün başlıyor
09:02
Aşı portalı bugün 27 ve 28 yaşlarındaki kişiler için açıldı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 276 yeni vaka kaydedildi
08:59
10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Tüm haberler

Video on Demand