Akıncı'nın önerisini Hukümet yalanladı AKEL reddetti

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Milliyet gazetesinin, Türkiye’nin sadece adanın kuzeyinde garantör olması önerisini Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in kabul ettiği haberini kesin bir biçimde yalanladı.

Kurumumuza açıklamalarda bulunan Hristodulidis Kıbrısrum tarafının garantilerle ilgili tezinin çok net olduğunu ve bunun da çözüm durumunda askeri garantilerden söz edilemeyeceği yönünde olduğunu belirtti. Sözcüye göre Cumhurbaşkanı’nın bu pozisyonu uluslararası toplum tarafından biliniyor ve anlayışla karşılanıyor. Sözcü bunun yanı sıra aynı gazetenin Dünya Bankası’nın raporuna göre Kıbrıs sorununun çözümünün 23 milyar euro olacağı haberini de yalanladı ve Banka’nın bu çalışmasının henüz tamamlanmadığını söyledi. Amerikalı yetkili Nuland’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji planlamalarını 2016 yılı sonuna kadar durdurmasını istediği haberinin de doğru olmadığı belirtti.
AKEL ise Mustafa Akıncı’nın garantiler konusundaki önerini yıkıcı olarak niteleyerek reddetti. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Kurumumuza yaptığı açıklamada Akıncı’nın önerisinin hiçbir koşulda kabul edilmeyeceğini çünkü bunun yıkıcı olacağını söyledi. Kipriyanu Kıbrıs’ın birleşik tek devlet olacağını ve bir devletin bir bölümü için garanti kabul etmezden diğer bölümü için kabul edemeyeceğine dikkat çekti. Kipriyanu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e de seçimler sonrası Ulusal Konsey’i toplaması ve son gelişmelere ilişkin görüş alış verişinde bulunması ve siyasi güçlere de Konseyin işleyiş yasalarına saygı gösterecekleri konusunda taahhüde bulunmaları çağrısı yaptı.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 22:26

Son Haberler

07 Mayıs
Aşı portalı 35 ve 36 yaşlarındaki kişiler için sabah açıldı
09:11
Sağlık Bakanlığı coronapass'a nerede ihtiyaç duyulacağına yönelik açıklama yaptı
09:09
Dün 1 can kaybı ve 460 yeni vaka kaydedildi
09:07
06 Mayıs
Sağlık Bakanı, Haziran sonuna kadar Kıbrıs’ın pandemi öncesi duruma döneceğine yönelik inancını ifade etti.
16:50
Maliye Bakanı: AB’nin kalkınma fonu, önümüzdeki 5-6 yıl ekonomik karşı saldırının ana silahı olacak.
16:48
Pazartesi’nden itibaren Kıbrıs genel kapanmadan çıkıyor.
14:28
Pazartesi günü okullar yeniden açılıyor.
14:27
Panayotopulu: Avrupa İlaç Ajansı’ndan onay alırsa, Pfizer aşısının Kıbrıs’ta da 12-15 yaş arası çocuklar için kullanılabilir
14:26
Cumhurbaşkanı bugün Porto’ya gidiyor.
14:25
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybetti ve 562 yeni vaka saptandı.
14:19
basın özetleri 06.05.21
13:52
05 Mayıs
Cumhurbaşkanı Portekiz’de gerçekleştirilecek zirve toplantısı için yarın Porto'ya gidiyor.
16:49
Tüm haberler

Video on Demand