18/5/16


FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in dün İsrail başbakanı Netanyahu ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi. Gazeteye göre Anastasiadis ve Netanyahu dünkü telefon görüşmeleri sırasında Kıbrıs ile İsrail arasında ilişkileri zenginleştirme ve derinleştirme konusunda zemin olduğu tespitinde bulundular. İki lider dünkü telefon konuşmalarında enerji konularını görüşüp 2016 yılının ikinci yarısında bir araya gelme kararı aldılar. Bu görüşmenin kesin tarihinin kısa bir süre içerisinde belirlenmesi bekleniyor. Bu arada Kıbrıs-İsrail-Yunanistan üçlü işbirliği çerçevesinde üzerinde anlaşmaya varılan bazı konuların yaşama geçirildiği tespitinde bulundular. Lefkoşa'nın işbirliği köprü görevi görerek Tel-Aviv'in Avrupa Birliği ile ilişkilerini geliştirmesine katkı yapacak. Görüşme sırasında iki ülke arasında ilişkilerin normalleşmesini hedefleyen İsrail- Türkiye temasları da ele alındı. Elde edilen bilgilere göre Netanyahu bu konuda Kıbrıs Cumhurbaşkanı'na bilgi verdi ve Türkiye ile varılacak anlaşma ne olursa olsun bunun Kıbrıs ile ilişkilerini etkilemeyeceğini belirtti. İsrail Başbakanı'nın bu güvencesinin Kıbrıs Cumhurbaşkanı'nı tatmin ettiği de alınan bilgiler arasında. İsrail'in ulusal günü nedeniyle gerçekleştirilen bu görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Anastasaidis'in de İsrail Başbakanı'na Kıbrıs soruna çözüm bulma amaçlı müzakereler hakkında bilgi verdiği de belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yunanistan Ulusal Dış Politika Konseyi 25 Mayıs'ta toplanacak ve Kıbrıs sorununu ele alacak. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas başkanlığında gerçekleştirilecek bu toplantıya Kıbrıs Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis de katılacak. Kasulidis Konsey üyelerine Kıbrıs sorununa çözüm bulma amacıyla Lefkoşa'da devam eden müzakerelerin gelişimine ilişkin bilgi verecek. Bu arada dün Lefkoşa'da bir araya gelen iki taraf müzakerecisi Andreas Mavroyannis ile Özdil Nami merkezi hükümetin ve federe devlet hükümetlerinin yetkilerini tartıştılar. Müzakereciler görüşmelerine Cuma ve Pazartesi günleri devam edecekler. Kıbrıs Haber Ajansına göre bu yeni görüşmeleri için henüz bir gündem belirlenmedi ancak askıda olan konuları almaya devam edecekler.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi seçimlere az bir süre kala partilerin yoğunlaşan kampanyaları. Gazeteye göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu ile AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün Kıbrıs sorunu ve diğer başka konularda karşı karşıya geldiler. Ancak iki lider Kıbrıs sorununun kritik bir dönemeçte bulunduğu konusunda ortak görüş ifade ettiler. AKEL Genel Sekrteri Andros Kipriyanu dün yaptığı bir açıklamada imayla Hükümet'in yolsuzluklara karşı mücadeledeki niyetini Başsavcı yardımcısı olarak atadığı bir kişinin bugün yargılanma ve hapse girme olasılığı ile karşı karşıya kalmasının ortaya koyduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in ailesinin şüpheli para transferlerine dahil olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanının avukatlık bürosundaki çalışma arkadaşlarının sahte isimlerler iş gören şirketleri temsil ettiklerini söyledi. AKEL genel Sekreteri'nin bu iddialarını yanıtlayan DİSİ Başkanı Averof Neofitu "sıfırlayıcı eleştiri" yapıldığını ileri sürdü ve bu konularda araştırma yapması için Cumhurbaşkanı'nın kendisinin bağımsız denetçi atadığını hatırlattı. Bu arada ekonomi konusu da Maliye Bakanı ile AKEL arasında bir başka tartışma konusu oldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Stockwatch'a göre orduya alınacak 3000 profesyonel asker, emekli maaşlarına yatırım ve terfilerde boş yerlerin doldurulacak olması sonucu 3Kıbrıs devlet bütçesine 2017 yılında 83 milyon ek bir yük binecek. Bu hesaplamada henüz maaş artışları yok.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi partilerin seçmenleri ikna etmek için verdikleri son uğraşılar. Gazeteye göre seçimlere az bir süre kala dört büyük geleneksel parti seçmenlerinin küçüklere kaçışını durdurmak ve tersine çevirmek ve bu partilerin Meclis'te temsiliyetine fren koymak için uğraşılarını yoğunlaştırdılar. Küçük partiler ise süreçte kendilerine olan yönelimleri son ana kadar elde tutma uğraşısı içinde. Bu arada seçim mücadelesinin son evresine Hükümetin de dahil olduğu gözlemleniyor çünkü seçim sonuçları bir olasılık kendisi için de olguları daha karmaşık hale getirebilir. Meclis'te yedi ya da sekiz partinin temsil hakkı kazanması Hükümet programını yaşama geçirmede yasaların ileri götürülmesinde gerekli uzlaşmaların sağlanmasında Hükümeti zorlayacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs'a Nisan ayında gelen turist sayısı % 12 arttı. Kıbrıs Turizm Örgütü bu eğilimin devam etmesi durumunda bu yılın Kıbrıs turizm tarihine özel bir yıl olarak geçeceği düşüncesinde. örgüt bu yıl adaya gelecek turist sayısının 3 milyona yaklaşmasını bekliyor. Nisan ayında adaya gelen turist sayısı 225 bin 575 oldu. Oysa bu rakam geçen yıl aynı dönemde 201 bin 495'ti. Nisan ayında Birleşik Kraşlıktan adaya gelen turist sayısı %9,6 oranında artarak 91 bin 391 oldu. Oran olarak en büyük artış ise Rusya'dan gelen turistlerde görüldü. Rusya'dan Kıbrıs'a gelen turist sayısı geçen yıl Nisan ayında 25 bin 149 iken bu yıl %53,4 oranında bir artışla 38 bin 591'e yükseldi. israil'den gelen turist sayısında da %46'lık artış oldu. Bunlara karşı Yunanistan2dan gelen turist sayısında %6,4 oranında azalma görüldü.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi AKEL ekonomiyle ilgili önerileri. Gazeteye göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün partisinin ekonomiye ilişkin önerilerini duyururken Hükümetin kemer sıkma politikalarının sonlandırılması gerektiğine vurgu yaptı. Çağdaş bir devlette büyüme ve sosyal refah arasında bir denge kurulmasını gerektiği görüşünü savundu. Kıbrıs toplumunda eşitsizliğin göğüslenebilmesi için ağır kemer sıkma politikalarının sona erdirilmesini gerektiğine vurgu yaparak ekonomi politikasında felsefenin değiştirilmesi gerektiği görüşünü savundu. Kipriyanu sosyal devleti geri getirecek, çalışanların ve nüfusun ekonomik açıdan zor durumda olan kesimlerinin yaşam standartlarını iyileştirecek büyüme politikalarına gerek olduğunu söyledi. Toplumun güvensizlik içinde yaşadığını ve çok sayıda insanın gelirlerinde az sayıda insan lehine azalma olduğunu ifade etti. AKEL’in ekonomi politikasının ana felsefesine atıfta bulunurken de politikalarının merkezinde insanın olduğunu, ekonomide büyümenin ve gelir dağılımın iyileşmesi için kamu yatırımlarının ileri götürülmesini desteklediklerini belirtti. Ulusal gelirin daha adil dağılımından yana tavır aldı. Yoksulluğa ve sosyal tecride karşı mücadele ve nüfusun ekonomik açıdan zayıf kesimlerinin desteklenmesini hedefleyecek bir vergi politikası öngördüklerini de dile getirdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu . Gazeteye göre seçimlere birkaç gün kala ve partiler arasında bir kamplaşmanın yaşandığı ortamda Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununda müzakere sürecini yoğunlaşacağını söyledi. Hükümet Sözcüsü ile de görüşen Alitiya'nın güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre bu süreçte ilk aşamada ve belki de yaz öncesi mülkiyet konusu dahil dört başlık kapanacak. Daha sonra dikenli olarak görülen iki başlık, toprak ve garantiler konuları gündeme gelecek. iyi haber alan kaynaklara göre bu iki konunun ele alınması sonrasında da Türk tarafının talep ettiği gibi beşli değil çoklu uluslararası bir konferansın toplanma olasılığı netleşecek. Halk iradesine başvuru noktasına gelinip gelinmediğine yönelik karar almak için de bu son çalışma olacak. Bu arada Cumhurbaşkanı işveren örgütleri yıllık kongresinde konuşurken Kıbrıs sorunun bütün yönlerinin masada olduğunu, kısa sürede müzakerelerin gidişatıyla ilgili daha belirgin bir görünüm elde edebileceklerini kaydetti ve bu dönemin bu ulusal soruna bir çözüm bulmak için çok iyi bir fırsat olduğunu kabul ederek karşı karşıya kaldıkları zorluklara rağmen ihtiyatlı iyimserlik içinde olmaya devam ettiğini söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis, bakanlığının orduya 3 bin profesyonel asker alımı konusunda yaşama geçirdiği Bakanlar Kurulu kararlarıyla ilgili olarak DİSİ Başkanı ve partisinden bir heyete bilgi verdi. Fokaidis hedeflerinin çağdaş operasyon araçlarına sahip ve yeni teknolojileri kullanabilecek savaşkan bir ordu yaratmak olduğunu söyledi. Aynı zamanda genç çocuklara öğrenimleriyle paralel eğitime başlama ve iş bulma olanağı verildiğine işaret etti. DİSİ Başkan vekili Lefteris Hristoforu da askerlik süresinin kısaltılması önleminin Anastasiadis hükümetinin bir seçim sözü olduğuna ve şimdi yaşama geçirildiğine işaret etti. Bu karara tepki gösterenlerin vatandaşlara, bu kararla uyuşup uyuşmadıklarını söylemek durumunda oldukları da belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:19

Son Haberler

11 Mayıs
basın özetleri 11.05.21
13:25
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 11.05.21
13:22
Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü
12:35
Hizmet alımı ile çalışan öğretmenler süresiz greve gidiyor
12:35
Koronavirüslü hastaların sayısında azalma var
12:34
Gençler aşılanmak için ilgi gösterdi
12:33
Eğlence merkezi sahipleri safe-pass uygulamasında değişiklik istiyor
12:32
AB komisyonu ve üye devletlerin Astrazeneca'ya karşı temyiz başvurusunun duruşması bugün başlıyor
09:02
Aşı portalı bugün 27 ve 28 yaşlarındaki kişiler için açıldı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 276 yeni vaka kaydedildi
08:59
10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Tüm haberler

Video on Demand