16/5/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi önümüzdeki Pazar günü gerçekleştirecek seçimlere ilişkin partilerin devam eden kampanyaları. Gazeteye göre partilerin seçim büroları önümüzdeki Pazar günü gerçekleştirilecek seçimlere yönelik çalışmalarında son düzlüğe girdiler. Son haftaya girilirken de ses tonları yükselmeye ve karşıtlıklar keskinleşmeye başladı. Partilerin hedefinde sandığa gitmeyeceğini belirtenler ve kararsızlar var. Seçim çalışmalarında Kıbrıs sorunu ve ekonomik ağırlıklı yerlerini koruyor. Son hafta içerisinde Hükümetin nüfusun ekonomik açıdan zayıf kesimlerine yönelik yaptığı bazı açılımlar da gündemde yer buldu ve yangının üzerinde dökülen benzin işlevi gördü. Muhalefet partileri Hükümetin bu yöndeki kararlarını seçim maksatlı olarak niteledi. Bu arada son bir haftalık süreçte yapacakları açıklamalarla, ortaya koyacakları tavırla siyasi parti liderleri kampanyalarda belirleyici bir duruma geldiler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Mustafa Akıncı'ya göre Türk tarafı 22 mayıs seçimlerinden sonra Temmuz ayı içinde müzakere sürecinde değişiklik önerdi. Akıncı bir televizyon kanalıda verdiği röportajda toprak konusundan başlayacak ve garantiler ve güvenlik konularını ele almak için garantör ülkelerin de katılımıyla beşli konferans olarak devam edecek sürekli bir müzakere önerisinde bulunduklarını söyledi. Akıncı'ya göre müzakere edilen altı başlıktan dördünde ciddi ilerleme var. Toprak ve garanti-güvenlik konuları ise sürecin sonunda ele alınacak. Akıncı toprak ve garantiler-güvenlik konularını kast ederek " eğer bu iki başlığı bugünkü yöntemle tartışırsak konuyu ertesi günü Kıbrısrum basınında yayınlanacak. Bazen de abartışı olmak üzere Kıbrısrum basınına gereksiz ancak hızlı bir sızıntı oluyor." dedi. Akıncı bu nedenden dolayı yeni bir müzakere biçimi önerdi. Akıncı toprak konusunun tartışılmasını ve bundan sonra da garantiler ve güvenlik konularının ele alınması için garantör güçlerin katılımıyla beşli konferansın gerçekleştirilmesini gündeme getirdi. Akıncı’ya göre bunun devamında da referanduma gitme süreci başlatılmalı. Akıncı mülkiyet konusunda bazı sorunlar çözülürse dönüşümlü başkanlık konusunda da görüş birliği sağlanacağı ve geri kalan sorunların da hızlı bir biçimde çözüme kavuşacağı görüşünde. Toprak, güvenlik ve garantiler konularında anlayış birliği olması durumunda da referandumlar bu yıl içinde gerçekleştirilebilecek. Bu arada Mustafa Akıncı Kıbrıs sorununa federal çözüm bulunmasında bunun son fırsat olduğunu ve bundan sonraki nesillerin ayrılığa dayalı çözümlere yönelebileceklerine de atıfta bulundu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Temmuz'da toprak ve sonra da referandum" başlığı altında Kıbrılıtürk lider Mustafa Akıncı'nın müzakere süreciyle ilgili gündeme getirdiği yeni öneri. Gazeteye göre Mustafa Akıncı'nın önerilerinden beşli konferans Kıbrısrum tarafı için yıllardan beridir reddettiği bir öneri olduğu için sorun. Kıbrısrum tarafı beşli konferans yerine çok katılımlı bir konferansı öneriyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Büyük partilerin koyduğu %3,6'lık seçim barajını aşıp Meclis'e girmeleri durumunda Meclis küçük partiler için hiç de konuksever olmayacak. Meclis'e girecek küçük partilerin sayısının ikiyi geçmesi durumunda Meclis'te dengelerin ciddi oranda değişeceği ifade ediliyor. Nitekim tek sandalyeli partilerin Meclis'te temsil edilen siyasi parti toplantılarına katılıp katılmayacakları konusu şimdiden gündeme getirildi ve tartışıldı. Büyük partiler bunu bazı belgelerin basına sızdırılması olasılığına karşı gündeme getirdiklerini ifade ediyor. Bu arada Anayasanın 73 maddesinin 12. paragrafına göre bir partinin Meclis'te meclis grubu oluşturması için toplam milletvekili sayısının %12'si kadar bir sandalyeye sahip olması gerekiyor. Ancak 6-6 milletvekili anlamına gelen bu orana bugüne kadar uyulmadı ve hem bu sayıdan az sandalyeye sahip parti liderleri Meclis Başkanı'nın parti liderleri toplantılarına katıldılar hem de Meclis Komisyon başkanlıklarını da aldılar. Örneğin EVROKO'ya Kurumlar Komisyonu başkanlığı verildi. Bu arada AKEL'in Meclis'in daha iyi işleyebilmesi için geçen Şubat ayında yaptığı öneriler arasında Meclis Grubu ile ilgili söz konusu hükme uyulmasını istedi. Rakamın yüksek bulunuyor olması durumunda bunun aşağı çekilmesi görüşünü savundu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Kıbrıs sorununda küçük hesaplara yer yoktur" başlığı altında. Gazeteye göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu iki liderin ortak açıklamalarında ifade ettikleri görüşmelerin yoğunlaştırılması taahhüdü ete kemiğe bürünmeli. Kipriyanu partisinin Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla devam eden müzakere sürecini desteklediğini ancak bu konuda Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'e açık çek vermesinin de söz konusu olmadığını ifade etti. AKEL'in doğru bir çözüm için garantiyi teşkil ettiğine vurgu yaptı. Kıbrıstürk tarafının da Kıbrısrum tarafının temel endişelerine müzakere masasında yanıt verilmediği sürece bir anlaşmaya varılamayacağını anlaması gerektiği görüşünü dile getirdi. AKEL Genel Sekreteri partisinin Kıbrıs sorununda tutarlı ve yurtsever bir biçimde politika ürettiğini kabul etmeyecek objekfif hiçbir kimsenin olmadığını söyledi. Kipriyanu gelişmelerin, AKÊL’in Kıbrıs sorununda yıllardan beridir var olan politikalarını doğruladığını da ifade etti. AKEL’in siyasi bedel hesaplamasına girmeksizin müzakere sürecinin Hristofias-Talat görüş birlikleri noktasından devam etmesine destek verdiğinin altını çizdi. Bazılarının DİSİ ve AKEL’i Kıbrıs konusunda çakıştırarak halkı yanıltıklarını tespiti de yaptı ve Anastasiadis’in ilk dönemde sert ve retçi
politikaları izlediği görüşünü savundu. Ancak Cumhurbaşkanının bu
politikayı reddedip Hristofias-Talat görüş birliklerini kullanmaya
başlamasıyla da süreçte ilerlemeler sağlandığını dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-22. emeklililer festivali yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Festivalde konuşan Emeklililer Sendikası EKİSi'nin düzenlediği festivalde konuşan AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Hükümetin seçimlere çok az bir süre kala daha önce yine emeklilerden almış olduğu haklardan bazılarının kırıntılarını geri veriyor görünümüne girdiğini söyledi. Hükümetin ek emekli katkılarını, Paskalya İkramiyesini, parasız tedavi hakkını, kamuya ait toplu taşıma araçlarını parasız kullanma haklarını kaldırdığını hatırlattı. Tüm bunlarla birlikte emeklilerin gelirlerinde %30 oranında bir düşüş yaşandığına vurgu yaptı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs'ta siyasi partiler sistemi . Gazeteye göre siyasi bir teori olarak çoğulculuk siyasi egemenliğin bir grubun yada bir sınıfın tekeli olmaması, işbirliği olmasına ve bir çeşitlilik içerisinde sosyal çoğunluğun onay vermesi gerektiği görüşüne dayanır. Ancak bu durum bugünün Kıbrıs koşullarına bir karmaşa yaratmış durumda. Çoğulculuk ile çok partililik birbirine girdi. Yedi partiden beşi küçük ve büyük konularda çok küçük nüans ayrılıklarıyla aynı görüşleri paylaşıyor. Yorgos Lillikas olmasaydı Yurttaşlar İttifakı olmayacaktı. Theoharus olmasaydı Dayanışma Hareketi, Perdikis olmasaydı Ekoloji Hareketi olmayacaktı. Ve gelinen noktada Hükümet edememe elle tutulur bir noktaya varmış durumda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı Kıbrıs sorununda 2016 yılı içinde bütünsel bir anlaşma için anlaşmaya varma amacıyla uğraşılarını önümüzdeki aylarda yoğunlaştırma taahhütlerini yinelediler. Görüşmelere başlamalarının birinci yıldönümünde ortak bir açıklama yapan iki lider, bu yılı yoğun müzakerelerle geçirdiklerini ve bu süre içerisinde sağladıkları özlü ilerlemelerden memnun olduklarını ifade ettiler. Süreçte zorluklar ve görüş ayrılıkları olmasına rağmen hala daha askıda olan sorunların aşılması için gerekli tavrı ve cesareti ortaya koymada kararlı olduklarını belirttiler. Anastasiadis ve Akıncı ortak açıklamalarında, geçen bir yıllık süre içerisinde toplumlarının görüş ve endişelerini dikkate aldıklarını ancak aynı zamanda her birinin diğer toplumun çıkarlarına saygı gösterdiğine de vurgu yaptı. Ortak hedeflerinin Birleşik bir Kıbrıs’ta her iki tarafın da kazanması olduğunun altını çizdiler. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi üyesi ülkelerin Lefkoşa büyükelçileri de Kıbrıs sorununa çözüm bulma uğraşılarına desteklerini ifade ettiler. Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçisi Kathrin Doherti Waşington’un iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çözümünü desteklediğini ifade etti. Çözümden Kıbrıslıların tümünün siyasi ve ekonomik yarar sağlayacağına dikkat çekti ve Kıbrıs sorununun çözümünün adanın ötesinde yansımaları olacağı görüşünü savundu. Rus büyükelçi Stanislav Osatçi ise Moskova’nın Kıbrıs sorunun Güvenlik Konseyi kararları temelinde çözümüne olan eski tezini yineledi. Rus büyükelçi ülkesinin anlaşma sonrası adanın yeniden birleşmesi sürecine aktif katkı yapma arzusunu da dile getirdi. Britanya’nın Lefkoşa Yüksek Komiseri Rik Tod da ülkesinin Kıbrıs’a kalıcı bir çözüm gelmesine yardımcı olmak için ülkesinin hazır olduğunu söyledi. Fransa Büyükelçisi Rene Trokaz ise Kıbrıs’ın yeniden birleşmesinin Kıbrıslıların refahına ve güvenliğine büyük katkı sağlayacağını ve bölgede istikrar için büyük kazanım olacağına işaret etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:19

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand