13/5/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi sağlık alanında yeni bir komisyon iddiası. Gazeteye göre kamuda çalışan iki çocuk kalp doktorunun somut bir özel klinikle işbirliği yaptıkları yönünde suçlamalar var. Güvenilir kaynaklara göre bu iki doktorun herhangi bir disiplin suçu işleyip işlemediklerinin ve somut olarak bu işbirliğinden ekonomik yarar sağlayıp sağlamadıklarının belirlenmesi için idari soruşturma gerçekleştirilecek. Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü de bu konuda iki özel sağlık merkeziyle iletişime geçti ve 13 kalp hastasıyla ilgili olarak açılan ihaleye katılımlarının iptal edildiğini kendilerine duyurdu. Elde edilen bilgilere göre bu vakalar yurt dışına gönderilecek. Bu arada polis özelle işbirliği yapıp komisyon aldıkları gerekçesiyle haklarında tutukluluk kararı alınan üç doktorun banka hesaplarına giriyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Türkiye, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne bir mektup göndererek Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Münhasır Ekonomik Bölgesi'nin, Ege'de Yunanistan ve Türkiye arasındaki orta çizgiyle ilişkilendirme girişimlerinde bulundu. Mektup, Kıbrıs'ın Daimi Temsilcisi Nikos Emiliyu'nın Türkiye'nin kışkırtmalarıyla ilgili mektubuna yanıt olarak geldi. Emiliyu mektubunda hükümetin Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki egemenlik haklarını ve doğal kaynaklarının araştırılması ve kullanılmasını sorgulamasından “büyük endişe” duyduğunu belirtmişti. Nisan ayında Güvenlik Konseyi ve Genel Kurulun'da resmi belge olarak da dağıtımı yapılan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'a gönderdiği mektupta Emiliyu, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler anlaşması ve her iki tarafın da faydasına olacak tek yol olan uluslararası hukuktan doğan bütün yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini kaydetmişti.. Türkiye'nin Temsilcisi Halit Çevik cevap mektubunda, doğu Akdeniz'de en uzun kara kıyı şeridine sahip bir ülke olarak Türkiye'nin, doğu Akdeniz deniz alanında fiili olarak başlangıçtan beri yasal ve egemenlik haklarıyla ilgili Birleşmiş Milletlere kayıtlı olduğunu ifade etti. Türk Temsilci, “Yukarıda sözü edilen deniz bölgelerinin Türkiye ve Mısır arasındaki kıyı şeridini izleyen orta çizginin Türkiye'nin kıta sahanlığı dış sınırları olduğunun Türkiye'nin çok iyi bilinen görüşleridir” dedi. Halit Çevik, orta çizginin batı bağlantı ucuna, gelecekte Ege Denizi ve Akdeniz'de ilgili bütün devletlerarasında, bütün ilgili ve özel koşullar dikkate alınarak yapılacak sınırlama anlaşmalarının sonuçlarına uyumlu şekilde karar verileceğine dikkat çekti. Çevik, Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'nden söz ettiği 'Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır Arap Cumhuriyeti arasında 17 Şubat 2003'te 'münhasır ekonomik bölgenin sınırlandırılmasıyla ilgili anlaşmayı tanımadığını ve itiraz ettiğini hatırlattı. Türk temsilci, “Kıbrıslı Rumların sözde çeşitli hidrokarbon araştırma ve kullanma izni olan bölgelerinin kısmen Türkiye'nin kıta sahanlığı içinde yer aldığını iddia etti ve BM Güvenlik Konseyi'nin dikkatini, 'sözü edilen mektupta belirtilen 'uluslararası ihalenin son turuna çekti ve izin verilmiş bu bölgelerden birinin doğrudan Türkiye'nin kıta sahanlığı içinde olduğunu belirtti. Çevik son olarak 'Türkiye'nin Kıbrıs Rum Temsilcinin mektubundaki bütün iddiaları reddettiğini bildirdi.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi bazı Kıbrıslıalrın da dahil olduğu bir mafya çetesinin Yunanistan polisi tarafından çökertilmesi. Gazeteye göre farklı ülkelerde iş insanlarını kandıran ve aralarında Kıbrıslıların da bulunduğu bir mafya çetesi Yunanistan polisi tarafından çökertildi. Bu çetede Kıbrıs'ın gerek kıyı şeridi şirketler gerek avukatlık büroları gerekse Kıbrıslı katılımcılar aracılığıyla başrol oynadığı ifade ediliyor. Bu suç örgütüne iki Yunanlının liderlik ettiği belirtiliyor. Bu mafyanın aylar süren çalışmalar sonrası çökertildiği belirtilirken yaptığı çalışmalardan 33 milyon Euroluk bir kazanç sağladığı da ifade ediliyor. Olayla ilgili toplam 25 kişiye dava okundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Bugün bir araya gelecek olan İki müzakereci, Andreas Mavroyannis ile Özdil Nami görüşmelerini kayda geçirilmiş belgeler aracılığıyla sürdürüyorlar. Elde edilen bilgilere göre haftada üç kez bir araya gelen müzakereciler tartışmalarını sistemleştirdiler ve dört ana başlığa odaklandılar. Bu başlıklar da yönetim, mülkiyet, ekonomi ve Avrupa Birliği. Aynı haber kaynaklarına göre Mavroyannis ve Nami'nin önünde görüş birlikleri, görüş ayrılıkları belgeleri var ve hedefleri Anastasiadis ve Akıncı'nın yeni görüşmelerinde kendilerine bütünsel bir görüntü sunmak. Tabi tüm bu çalışmalar şimdi Türkiye'deki gelişmelerin gölgesinde sürdürülüyor. Ankara'dan işgal bölgesine gelen mesaj "süreci olduğu şekliyle sürdürüyoruz" şeklinde. Son aylarda ortaya çıkan durum temelinde ileri doğru bir değişim anlamına gelmiyor. Süreci yakından izleyenler özellikle Türkiye'deki gelişmelere atıfta bulunarak sürecin farklı faktörlerin etkisine açık olduğunu ifade ediyorlar.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi 22 Mayıs seçimlerine yönelik gerçekleştirilen bir kamuoyu araştırma sonuçları. Gazeteye göre bu kamuoyu araştırma sonuçları DİSİ'nin 22 Mayıs seçimlerinden birinci parti olarak çıkacağını net bir biçimde ortaya koydu. DİSİ ikinci konumda bulunan AKEL'den yaklaşık %4,5 puan önde. DİSİ %23,9, AKEL %19,5, DİKO %10,3, Yurttaşlar İttifakı %4,6, EDEK 4,3, Dayanışma 4,2, Ekoloji Hareketi 3,9 ve ELAM da %2,5 oranında bir desteğe sahip. Kararsızların oranı ise %9,5. %12, 4 oranında bir kesim kesin sandığa gitmeyeceğini, %6,6 da büyük bir oranda gitmeyeceğini belirtti. Seçimlerde oyları belirlemede Kıbrıs sorunu ve ekonomi en önde. %37,9 oyunu ekonomi temelli belirlediğini ifade ederken %37,7 de Kıbrıs sorunu ön koydu. Partilerin politik ve ideolojik tavırları ise %27,2 oranı ile üçüncü sırada.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs sorunu grubu Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile bir toplantı gerçekleştirdi. Kıbrısrum tarafı müzakerecisi Andreas Mavroyannis ve anayasa uzmanı Kler Palei de katıldı. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’e göre bugünkü toplantı, görüşmeler ve müzakere masasında ele alınan konuların değerlendirildiği olağan toplantılardan biriydi. Sözcü, Kler Palei’nin toplantıda yer almasıyla ilgili olarak da, anayasa uzmanının müzakere grubunun güçlendirilmesi çerçevesinde Kıbrıs sorununu, müzakereleri ve görüşmelerde nelerin tartışıldığını çok iyi bilen bir uzman olarak toplantıya katıldığını söyledi. Bayan Palei’nin Kıbrıslırum müzakereci Andreas Mavroyannis’e eşlik ederek görüşmelere de katıldığını ifade etti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nin dün eski Laiki Bankası'nın güçlü ismi Vgenopulos'un iki yakın çalışma arkadaşı hakkında uluslararası tutuklama kararı vermesi. Gazeteye göre Lefkoşa Kaza Mahkemesi bu kararı verir vermez durumu İnterpol'e de bildirdi. Yunanlı yetkililerin bu iki kişinin yerlerini sözde bulamamaları sonrası Lefkoşa Kaza Mahkemesi haklarında tutuklama kararını daha geniş bir coğrafyaya yaydı. Bu karar da Atina'ya bir mesaj olarak algılandı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Ekoloji Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis dün Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerle ilgili Cumhurbaşkanı tarafından bilgilendirildi. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Perdikis'e görüşmelerde yerinde sayılıyor. Türkiye'de ve Kıbrıstürk toplumundaki gelişmelerin de süreci etkilediği görülüyor. Perdikis bu arada gelişmelerin Akıncı'yı etkilediğine ilişkin herhangi bir gösterge olmadığına ilişkin Cumhurbaşkanı'nın kendilerin kesin görüş verdiğini söyledi. Buna karşı kendi çekincelerinin varlığını koruduğunu ifade etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

01 Ağustos
Polis, son 24 saatte 72 vatandaş ve 16 iş yeri sahibi hakkında usulsüzlük kaydetti.
16:50
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Evros sınırında bir Türk'ün açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği haberini yalanladı
16:45
Orman Dairesi Müdürü: Yangın tehlikesi kırmızı alarm seviyesinde bulunuyor.
16:43
Türkiye'nin güneyinde, itfaiyeciler dev yangınları kontrol altına almak için 6 gündür mücadele ediyor.
16:39
Yetişkin nüfusun %65,3'ü aşılanmasını tamamladı.
14:34
Perdios: Ağustos ayındaki turist trafiği Haziran ayına göre biraz daha iyi olacak
14:33
Korniliou: Kıbrıs'ta özgürlük ve barış için Başpiskopos Makarios'un belirlediği yolda devam ediyoruz
14:32
Hristodoulidis: Türkiye'nin yaratmaya çalıştığı oldu bittileri engellemek için çabalar devam ediyor
14:32
AP başkanı Sassoli: Avrupa-Türkiye ilişkileri tarihsel olarak düşük seviyelere ulaştı
14:30
Genel nüfusa ücretsiz hızlı test uygulaması sona erdi
11:37
Bugün yeni sıkılaştırılmıs önlemler uygulamaya giriyor
11:37
Dün 2 can kaybı ve 527 vaka kaydedildi
11:36
Tüm haberler

Video on Demand