12/5/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Avrupa Birliği'ne üye ülkelere seyahatlerinde vize uygulamasının kaldırılması sürecinin dondurulması. Gazeteye göre Avrupa Parlamentosu siyasi grup başkanları toplantısında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamalarının kaldırılması sürecinin dondurulması kararı alındı. Avrupa Parlamento Başkanı martin Şults dün Türkiye'nin Avrupa İşleri Bakanı Volkan Bozkır ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada Avrupa Komisyonu'nun vizelerin kaldırılması yönündeki tavsiye kararının Parlamento'nun ne yetkili komisyonuna ne de genel kuruluna götürülmeyeceğini söyledi. Şults sürecin ancak Türkiye'nin koşulların tümünü yerine getirmesi durumunda tekrardan aktifleştirileceğini belirtti. Kriterler arasında Ankara'nın adım atmamakta direndiği Türkiye'nin terör yasasında değişiklik yapması da var. Bu arada Türkiye de Avrupa Birliği'nin vizeleri 1 Haziran'a kadar kaldırmaması durumunda göçmenlerle ilgili anlaşmayı donduracağı tehdidinde bulundu. Böylesi bir durum karşısında da Almanya Türk şantajlarına boyun eğmemek ve Atina'yı desteklemek için alternatif çözüm arayışına girdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İsrail Dışişleri Bakanlığı , İsrail ile Türkiye arasında barış görüşmelerine ilişkin Router Haber Ajansına verdiği röportajda ifade ettiği görüşler nedeniyle İstanbul Konsolosunu azarladı. Konsolos Sai Koen söz konusu röportajında iki ülke arasındaki barışma görüşmelerinin ileri bir momentum noktasına vardığını ve bunun Türkiye'deki siyasi değişimlerden etkilenmeyeceğini umduklarını belirtmiş ve bir veya iki görüşme daha yapılmasıyla anlaşmanın tamamlanacağını söylemişti. Bir İsrail radyosuna göre İsrailli konsolosun ifade ettiği bu görüşler devletin resmi görüşlerinden uzak. Dışişleri Bakanlığında Avrupa İşleri Sorumlu Yardımcısı Aviv Siron'un da ifade ettiği görüşler nedeniyle Konsolosu azarladığı belirtiliyor. Bu radyo haberine göre Konsolos bu görüşmelerde yer almıyor ve ifade ettiği görüşler de İsrail Dışişleri bakanlığının görüşlerini yansıtmıyor.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Sosyal Sigortaalr Fonu ve devletin diğer fonlarına borcu olanların bu borçlarının taksitlendirilmesini öngören yasanın Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından Meclis'e geri gönderilmesi ve Meclis'in de 15 gün içerisinde toplanarak bunu görüşmemesi sonrası düşmesi ve bunun devlete getirdiği mali yük. Gazeteye göre bu yasanın düşmesi sonrası Hükümet Sosyal Sigorta Fonu'na 2015 yılı borçları için cezai işlem yapmama kararı aldı ancak daha önceden başlayan davalar ve hapse mahkum olanlar var. Filelefterosun elde ettiği bilgilere göre son 19 ay içerisinde 400 vatandaş para cezalarını ödemedikleri için hapse atılmış durumda. Sosyal Sigortalar Fonuna 500 Euronun altında borcu olanlar dahi yargı önüne çıkarılıyor. Bu arada h mahkumun hapiste geçirdiği her gün için devletin harcadığı para 80 euro. 2015 yılında 310 kişiye hapis cezası verildi. 2016 yılında da 85 kişi daha hapse mahkum oldu. 2015 yılı için cezai işlem yapılmayacağı açıklamasından 16 bin kişi etkilenecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Lefkoşa, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına vize uygulamasının kaldırılması için Türkiye'nin koşulları yerine getirmesinde ısrarlı ve bu tavrını 27 ortağı ülkeye iletti. Türkiye daha önce Avrupa Komisyonu'na göndermiş olduğu iki mektupta Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanımadığı için Kıbrıs'tan geri göçmen kabulünde bulunmayacağını belirtmişti. Lefkoşa da buna karşı Brüksel'den Türkiye'nin taahhütlerini yerine getirmesini güvence altına almasını talep etti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi PEO'nun ekonomik yıkım olmadığını ifade eden DİSİ Basın Sözcüsü Prodromos Prodromu'ya verdiği cevap . Gazeteye göre Prodromos Prodromu dün yaptığı bir açıklamada Anastasiadis Hükümeti döneminde ekonomide geriye gidişin olmadığı, tersine yükseliş yaşandığı yönünde mesaj vermeye çalıştı. Prodromos'un bu görüşünü yanıtlayan PEO bu tür iddialarla beyazın siyah olamayacağını belirtti. Prodromu'nun iddiasını kanıtlamak için PEO'nun Emek Enstitüsü verilerine dayanmaya çalıştığına dikkat çeken PEO burada verilerin çarpıtıldığını dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL genel Sekreteri Andros Kipriyanu partisinin seçim kampanyası çerçevesinde dün Baf'ı ziyaret etti. Burada yaptığı açıklamalarda halkın seçimler öncesi kimlerin yurt dışına para kaçırdığını bilmesi gerektiğini söyledi ve bu kişilerin isimlerinin kamuoyuna verilmesini istedi. Bu isimlerin yayınlanmasının partisinin talebi olduğunun altını çizdi. yetkililerden de bu konuyu derinliğine araştırmalarını istedi. Panama Belgelerine, Lagard Listesine ve kritik dönemde yurt dışına kaçırılan paralara atıfta bulunurken de vergi kaçırma olası varsa devletin bunu kaçıranlardan bu paraları tahsil etmesini istedi. Andros Kipriyanu açıklaması sırasında Kıbrıs sorununa da değindi ve seçimler sonrasında çözüm için küçük siyasi hesapların ötesinde zor konuların ele alınacağı ciddi ve sorumlu yoğun bir uğraşının ortaya konmasını istedi. Karşılıklı kabul edilebilir ve üzerinde anlaşmaya varılacak bir çözümün hedeflenmesi gerektiğine dikkat çekti. AKEL'in bu sürece kararlılıkla ancak ilkelere dayalı bir biçimde girilmesinden yana olduğunu da ifade etti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi eski Laiki Bankası'nın güçlü ismi Andreas Vgenopulos'un Kıbrıslı yetkililere savaş açması . Gazeteye göre Vgenopulos'un bazı yakın çalışma arkadaşları kaçak bir durumdayken kendisi Atina'da yaptığı bir açıklamada Kıbrıs Cumhuriyeti'ne sert eleştiriler yöneltti. Bu arada Yunan yargını da eleştirdi ve kendisini, kadrolarını ve şirketini koruması için Başbakan Aleksis Tsipras'a Kıbrıs ile var olan yargı sürecine müdahalede bulunması çağrısı yaptı. Yunan yargısının kör bir biçimde Kıbrıs'ın çıkarlarına hizmet ettiği görüşünü ileri sürdü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Çalışma Bakanı Zeta Emilyanidu 22 Mayis seçimleri sonrası Sosyal Sigortalara borcu olanların bu borçlarının taksitlendirilerek ödenmesini öngören yasayla ilgili yeni gelişmeler bekliyor. Bakan seçimler sonrası bu konuda bir yasa tasarını Meclis'e götüreceklerini söyledi. Amaçlarının yurttaşların tümüne eşit bir biçimde hizmet vermek olduğunu ifade etti.
POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Vgenopulos'un dün Atina'da yaptığı açıklama.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İstatistik Dairesi'nin dün yayımladığı verilere göre, turizm gelirleri yılın ilk iki ayında % 12,5 oranında arttı, sadece Şubat'ta bir önceki yılın aynı ayıyla karşılaştırıldığında %21,7 oranında artış oldu. Yolcu Anketi sonuçları esasında turizmden elde edilen gelir, bir önceki yılın Şubat ayında 30,9 milyon avro iken Şubat 2016'da %21,7’lik artışla 37,6 milyon euroya yükseldi. Turizm gelirleri art arda sekiz aydan beridir bir yükseliş eğilimi içinde. Turizmden elde edilen gelir 2015'in Ocak-Şubat döneminde 59,3 milyon avro iken 2016'nın aynı döneminde % 12,5 artış kaydederek 66,7 milyon euro olarak hesaplandı. İstatistik Dairesi'nin açıkladığı verilere göre Şubat 2015'te adaya 50 bin 709 turts gelirken bu rakam bu yıl % 30,1’lik artışla 65 bin 988 oldu. Turistlerin ülkede kalış süreleri geçen yıl Şubat ayında ortalama 9,9 gün iken bu bu yıl 8,8'e düştü. Kişi başı harcamalar da Şubat 2015'te 609,83 euro iken bu yıl Şubat'ta 570,45 euroya geriledi. Geçen Şubat ayında günlük harcama miktarı 61,81 avro iken bu yıl Şubat'ta bu miktar 64,92'ye çıktı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand