11/5/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in meclis'e geri gönderdiği iki yasanın geçersiz kalmasının sonuçları . Gazeteye göre vatandaşların ve şirketlerin Sosyal Sigortalar Fonu ile devletin diğer sosyal fonlarına olan toplam 264 milyon euorluk borçlarını ödemek için Meclis tarafından onaylanan yasanın yürürlüğe girmesini beklerken tekrardan başa dönüldü. Cumhurbaşkanı'nın Meclis'e iade ettiği iki yasadan biri Sosyal Sigortalar Fonu'na olan borçların 60 aylık bir süre için taksitlendirilmesini öngörüyordu. Meclis'in 22 Mayıs seçimleri nedeniyle kendi kendini lav etmeden önce son oturumunda bu yasayı onaylarken yaptığı bazı değişiklikler sonuçta Hükümetin tepkisine neden olmuş ve Cumhurbaşkanı da bu tepkisini söz konusu yasayı Meclis'e geri iade ederek göstermişti. Meclis'in de yasal süre olan 15 gün içerisinde toplanarak bunu tekrardan ele almaması sonucu yasa geçersiz oldu. Bu arada Hükümet dün Sözcüsü aracılığıyla bu nedenden dolayı yaşanacak ödemelerden herhangi bir ceza alınmayacağını duyurdu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs sorununda güvenlik konusunda yasadışı devletin tepkilerinden sonra Ankara da konuyla ilgili tavır açıkladı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tansu Bilgiç Kıbrıs'ta tarafların ortak ordu kuaracakalrı haberlerine ilişkin bir soruyu yanıtlarken bu konuda bilgisi olmadığını belirtip devam eden müzakere sürecine bakılması gerektiği görüşünü savundu. Bilgiç devamla da teknik olarak hangi konularda görüş birliğine vardıklarını en iyi müzakere edenlerin bildiğini ve Türkiye'nin de müzakere sürecini dolaylı izlediğini ifade etti. "Şu anda sorduğunuz soruya yanıt veremem. Şu anda bunu teyit edemem" dedi. Bu arada güvenilir kaynaklara göre Türkiye güvenlikle ve garantilerle ilgili olarak katıldığı tartışmalarda Kıbrıs'ta çözüm sonrası da esnek bir askeri varlık bulundurmada ısrar ediyor. Türkiye'nin bunun için adada Britanya'nınkilerin benzer kendi askeri üssünü yaratmayı istediği haberlerini de bu çerçevede yalanlamadığı görüldü. Aynı bilgi kaynaklarına göre Türk yetkililer bu konuyu Amerikalılarla da konuştular. Lefkoşa ile Atina ise çözüm sonrası adada askerlerin kalmasını öngören senaryoları tartışmıyor.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi yeni yayınlanan Panama Belgeleri sonrası tepkiler. Gazeteye göre Kıbrıs'ta faaliyet gösteren şirketlerin adlarının da yer aldığı yeni Panama Belgelerinin yayınlanmasından sonra tepkiler de ortaya konmaya başlandı. Uluslararası Para Fonu yetkilileri Kıbrıslı yetkililerin bu şirketlerin vergi denetimleriyle ilgili "tembel" davrandıkları görüşünde ve bundan rahatsızlar. Kıbrıs'ta bulunan Uluslararası Para Fonu'ndan heyetin Başsavcı ve Vergi Mukayyiti ile görüşüp vergi ihlalleri konusunda daha sert denetimler yapmaları ve gerek duyulan yerlerde de cezai soruşturma yapılması talebinde bulunduğu belirtiliyor. Bunun yanı sıra ilk Panama Belgelerinin yayınlanması sonrası araştırma yapan ve bu çerçevede geçen ay Kıbrıs'ı da ziyaret eden Avrupa Parlamentosu Taxe 2 özel komisyonunun da son liste sonrası duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği öğrenildi. Bu komisyon, Kıbrıs'ın vergi ihlallerinin sonlandırılıp sonlandırılmasını tespit etmek için gerekli ciddi çalışmaları yapmadığı düşüncesinde. Diğer ülkelerde istifaların gündeme geldiği, bazı siyasilerin pişmanlık açıklaması yaptıkları ve bazı bakanların ve şirketlerin adlarının kara listelere girdiğine dikkat çekiliyor. Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Parlamnetosu Komisyonu'nun ayırt edici uyarılarına karşı Kıbrıs'ın gerekli önlemleri aldığına ilişkin yabancı yetkilileri ikna edemediği görünümü var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Muzenidi Grubu dün düzenlediği basın toplantısında Kıbrıs hava ulaşımı piyasasına girme konusunda iş planını anlattı. Basın toplantısına grup yönetim kurulu başkanı İonanis Muzenidis de katıldı. Grup bünyesinde kurulan Ellin Air Hava Yolu Şirketi Ticari Müdürü Stavros Dalakios bu yıl adaya 20 bin Rus turist getirmeyi planladıklarını söyledi. 1995 yılında kurulan şirketin temel faaliyet alanı turizm ve ağırlıklı olarak eski Sovyet Cumhuriyetlerinde çalışmalar yapıyor. Grubun yıllık bazda 300 binin üzerinde turisti taşıdığı belirtildi. Dün yapılan açıklamalara göre grubun amacı Selanik merkezli bölgesel bir taşıma şirketine dönüşmek. Şirket Larnaka-Selanik arasında da haftada beş sefer düzenleyecek.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi vergi kaçakları. Gazeteye göre Vergi Dairesi 3 bin 678 müdür ve 6 bin 374 of shore şirket arasında gelirlerini açıklamayanları bulmaya çağrıldı. Kıbrıs'la herhangi bir biçimde bağlantılı bu şirket müdürlerinin büyük çoğunluğu büyük veya küçük avukatlık ve muhasebe bürolarıyla çalışıyorlar. Son yayınlanan Panama belgeleri sonrası onlarca kişi , iş insanı ve şirket yetkilisi off shore şirketleri arkasında gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında bilgi vermek için Vergi Dairesi'ne çağrılacak. Yayınlanan belgelerde bu kişi veya şirketlerin ne kadar bir parayı hareket ettirdiklerine ilişkin bir bilgi verilmedi. Sadece bu şirketlerin faaliyet dönemleri yayınlandı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu , Serdar Denktaş'ın geçen gün yaptığı bir açıklamada dile getirdiği Kıbrıslıtürklerin Türkiye'ye olan 16 milyar euorluk borcuyla ilgili görüşü yorumlarken bu konunun Hristofias-Talat görüş birlikleri arasında var olduğunu ve " ayrıldığımız günden birleşeceğimiz güne kadar" yaratılan borçları her toplumun kendisinin ödeyeceğini söyledi. Bu durumda da bu borcu Kıbrıslıtürklerin ve bunun bir sonucu istila ve devam eden işgal nedeniyle Türkiye'nin üstlenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Bu arada DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos da herhangi birinin çıkıp işgalin tazminatını sadece Kıbrıslırumların ödemesini isteyemeyeceğini belirterek Türkiye'nin Kıbrıs'ı 40 yıldan fazla süren işgalinin bedelini ödemesi gerektiği görüşünü savundu. Papadopulos bu arada Hristofias-Talat görüş birliklerine göre çözüm sonrası Kıbrıslırürklerin yaşam düzeyinin yükseltilmesi için Kıbrıslırumların vergilendirilmesini öngördüğünü de ileri sürdü.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi AKEL'in işsizlerin yükünün azaltılmasına yönelik gündeme getirdiği önlemler. Gazeteye göre AKEL kemer sıkma politikaları ve durgunluğun yarattığı uzun süreli işsizlerin ve genç işsizlerin sorunlarının göğüslenebilmesi için bütünsel öneriler sundu. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında önce uzun süreli işsizlik sorunu olduğunu görmeyen Anastasiadis-DİSİ hükümetini eleştirdi. Hükümetin kendi dünyasında yaşadığını ve bu çerçevede Garanti Edilmiş Asgari Gelir olgusundan mutlak bir memnuniyet ifade ettiğine vurgu yaptı. İnsanların işsizlik nedeniyle acı çekerken ve 2012'den 2015'e kadar 25 bin istihdam alanı kaybolurken Averof Neofitu'nun her dört işsizden birinin iş bulduğunu ileri sürmesini de eleştirdi. İş piyasasının işsizleri absorve edemediğini, 2015 yılında her üç işsizden ikisinin altı aydan fazla bir süre işsiz olmasının bunun bir göstergesi olduğunu söyledi. Gençler arasında işsizliğin %30,5 olduğunu ve Kıbrıs'ın bu oranla Avrupa Birliğinde gençler arasında en yüksek işsizliğe sahip beşinci ülke konumunda olduğuna vurgu yaptı. Kipriyanu önlem olarak işsizlik ödeneğinin altı aydan dokuz aya çıkartılmasını, işsizlik parası alma kriterlerinin iyileştirilmesini, işsizlik parası alma hakkı için bugün var olan 26 haftalık çalışma süresinin aşağı çekilmesini gündeme getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Limasol Limanında hizmetlerden alınan ücretler artırıldı. Limanın özele devri sonrası bazı hizmetlerde ücret artışları %300'e vardı. Yıllık bazda bu artışlar nedeniyle 70 milyon Euro daha fazla para tahsil edilecek.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Lefkoşa Genel Hastahanesinde yoğun bakımda yaşanan bazı olaylar . Gazeteye göre Hastahanede yoğun bakımda 17 yatak var ve bu yataklardan birinde bir insan kuklası duruyor. Sağlık Bakanlığından bir yetkili 2014 yılında hastahaneyi ziyareti sırasında bölüm şefinden bu kuklanın kaldırılmasını ve bu yatağın hastalar için kullanılmasını istedi. Hastalar özel kliniklere gönderilirken ve para ödenirken bu kuklanın bu yatakta tutulması ciddi bir sorun olarak görüldü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yeni Meclis'te beş partinin varlığı kesin. Ekoloji Hareketi ile Dayanışma da Meclis'e girmeye çok yakın. ELAM'ın ise girmesi olası görülmüyor. Son yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre DİSİ %22, AKEL %17,4, DİKO %10, Yurttaşlar İttifakı %4,6, EDEK %4,2, Ekologlar %3 ve Dayanışma da %3 oy alıyor. Sandığa gitmeyeceğini belirtenler %16 ve kararsızlar da %13,1 oranında. Sandığa gitmeyecekler ve kararsızlar dağıtıldığında DİSİ %30, AKEL %26,5, DİKO %13, Yurttaşlar İttifakı %6, EDEK 6,7, Ekologlar %4,3 ve Dayanışma da %4,4 oranında oy alıyor. Buna göre DİSİ 18, AKEL 17, DİKO 9, EDEK 4, Yurttaşlar İttifakı 3 Ekologlar 2 ve Dayanışma da 3 sandalye kazanıyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Helios uçak kazasının üzerinden 17 yıl geçti
11:20
Bugün Türk işgalinni ikinci aşamasının 48. yıldönümü
11:19
13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Tüm haberler

Video on Demand