10/5/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi bazı doktorlar için başlatılan araştırmalar. Gazeteye göre Tabipler Birliği altı ay önce sağlık bakanlığına rüşvet isteyen ve kamuda bazı doktorlarla ilgili toplam sekiz dosya gönderdi. Aynı anda Sağlık Bakanlığı'nda, Sayıştaylıkta ve Hukuk Dairesi'nde yurt içinde özel kliniklere sevk edilen, yurt dışına gönderilen hastalarla ilgili bazı şüpheli durumlar ve ek mesailerle ilgili 10 dosya daha var. Tüm bu dosyalarda şüpheli konumunda olan doktorlar kamuda çalışan doktorlar. Özel bir kliniğine hasta sevk ederek komisyon aldığına ilişkin iddialar nedeniyle Lefkoşa Hastahanesi Kulak, Burun, Boğaz Bölüm Şefi ve bölümden bir doktor daha tutuklu. Bugün bir kulak, burun, ve boğaz doktorunun daha tutuklanması bekleniyor. Suçla mücadele biriminden polisler dün Sağlık Bakanlığı'na giderek bazı verilerin kendilerine verilmesini istediler. Polis bu üç doktorun mal varlıklarını da incelemeye aldı. 2015 yılında devletin hizmet alımı karşılığı özel kliniklere 7 milyon 130 bin 451 euro ödeme yaptı. Yurt dışına gönderilen hastalar için de 4 milyon 428 bin 749 euro harcandı.

 

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

- Mustafa Akıncı süreç içinde ve dışında güvenlikle ilgili her tür tartışmayı sonlandırma konusunda net bir çaba içerisinde. Türk tarafı bu konunun ancak sürecin sonunda garantörlükler konusun görüşülürken ele alınabileceği görüşünde. Kıbrısrum tarafı da bu görüşe katılıyor.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi kamuya ait hastahanelerden özel kliniklere hasta sevki ile ilgili başlatılan soruşturma. Gazeteye göre bazı hastaların özel kliniklere sevk tarihi ile bu hastaların kliniklerde kalış tarihleri arasında çelişki var ve bu gündeme mantıki bazı soruları getiriyor. Bu arada bazı hastaların yoğun bakım bölümünden özel kliniklerin yoğun bakım bölümüne veya tersi durumların yaşandığı ve bunların Bakanlıktan herhangi bir onay alınmadan yapıldığı da belirtiliyor. Fonları denetleyen sorumlulardan gerekli onay istenmeden ödenen faturalar da araştırılıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

- DİKO, ekonominin sorunlarının göğüslenebilmesi için Kıbrıslıların mal varlıklarının yurt dışına satılmasının önüne geçilmesi amacıyla sorunlu kredileri yönetecek özel bir banka kurulmasını, yeni buluşlar alanında faaliyet gösteren yeni işletmeleri güçlendirecek vergi muafiyetlerinin sağlanmasını, devletten, özel sektörden, mali kuruluşlardan ve Avrupa Birliği yardımlarından finansman sağlanarak özel kalkınma fonu oluşturulmasını, verimli olabilecek sürdürülebilir işletmelere finansman sağlanmasını önerdi. Nikolas Papadopulos dün partisinin bu yöndeki önerilerini kamuoyuna açıklarken Hükümet'e de ağır eleştirilerde bulundu ve ekonomik sorunları göğüsleyebilecek, büyümeyi hedefleyecek planlar oluşturamadığına vurgu yaptı. Papadopulos kendi önerilerinin yeni bir kalkınma modeli oluşturduğunu, gerçekçi ve uygulanabilir olduğunu da belirtti ve bunların uygulanmaya konması durumunda reel ekonominin büyüyeceğinin altını çizdi. Papadopulos bu arada yeni istihdam alanları yaratan işletmeler için taşınmaz mal vergilerinin %2 oranında azaltılmasını istedi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Bulutos ve Foros'un Kıbrıs'a iade edilmeleri için dün Savcılığa gitmemeleri. Gazeteye göre Andraes Vgenopulos'un yakın çalışma arkadaşları Bulutos ve Foros Yunan yargısıyla ve Kıbrıslı yetkililerle dalga geçiyorlar. Haftalar önce olumlu yanıt vereceklerini açıklamakla birlikte Temyiz Mahkemsi'nin yargılanmaları için Kıbrıs'a verilmeleri kararının uygulanması için dün Atina Savcılığı'na gitmediler. Kıbrıslı yetkililer sözkonusu iki kişinin kaçışlarının önlemesi için gerekli önlemlerin alınmamış olmasından özel bir rahatsızlık duyuyorlar.

 

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

- 22 Mayıs seçimlerine süre daraldıkça DİSİ ve AKEL'in küçük partilere yönelik baskıları artıyor. İki büyük parti iki uçta kutuplaşma için kendi aralarında karşıtlığı derinleştirmekten de kaçınmıyorlar. İki büyük parti küçüklere yönelik baskılarında da yaklaşık aynı yöntemleri uyguluyorlar ve aynı gerekçeleri ileri sürüyorlar. Bu baskıların artmasında temel faktör de küçük partilerin büyüklerin vuruşlarına eskiye göre daha fazla dayanıklılık gösteriyor olmaları. DİSİ başkanı Averof Neofitu dünkü Avrupa Günü'nü kullanarak Glafkos Kliridis'in Kıbrıs'ın Avrupa Birliği'ne tam üyeliğe katkısına atıfta bulundu ve 2002 yılında güya Kıbrıs'ı satmak için kendisine Kopenhag'a gitmemesi için baskı yapanları hatırlattı. Neofitu bu arada DİSİ'nin Kıbrıs sorununun çözümünde ve Avrupalı Kıbrıs'ın önemli bölgesel bir rol oynamasında Avrupa faktörünü gürültü koparmaksızın ve gerçekçi bir biçimde değerlendirdiklerine vurgu yaptı. Neofitu bu arada parti değiştiren herkesi eleştirdi ve partilerini ve tabelalarını değiştirenlerin yeni diye ortaya çıktıklarına dikkat çekti ve “Bana arabalarının millerini sıfırlayan kişileri hatırlatıyorlar” dedi. Yeni bir şey olmadığını yeni oluşum diye ortaya çıkanların tümünün eski geleneksel partilerde yer aldıklarını söyledi.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi AKEL'in tarım alanında faaliyet gösterenlere yönelik önerileri. Gazeteye göre derin ekonomik kriz koşullarında tarım sektörü önemli bir rol oynamaya davet ediliyor ve bu nedenden de bu sektörün sorunlarının çözümü büyük bir aciliyet kazanmış durumda. Tarım ekonomisinin AKEL'in öncelikleri arasında yer alması nedeniyle bu alanda dün somut önerilerde bulundu. AKEL'in önerilerinin yaşama geçirilmesinin üretime ve Kıbrıs ekonomisine önemli katkı yapacağı belirtiliyor.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

- Tüm Kıbrıs'tan değişik yaş gruplarından 180 kız ve erkek öğrencinin katıldığı iki toplumlu "Barış Kültürü için eğitim" seminerinde gençler seslerini barış için birleştirme kararı aldılar. Seminerin ardından yapılan açıklamaya göre çalışmalar sırasında gerçekleştirilen çeşitli atölye çalışmalarında günlük yaşam faaliyetleri aracılığıyla "Barış Kültürü"nün ne olduğuna ilişkin sonuçlar üretilmeye çalışıldı. Seminer sırasında gençler insan hakları, ırkçılığa karşı mücadele, sosyal tecrite karşı mücadele konularında bilgilendirildiler.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs'ın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Avrupa ülkelerine seyahatleri sırasında vize uygulamasının kaldırılması sürecinde Kıbrıs Hükümeti'nin tavrı. Gazeteye göre Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Türk vatandaşlarına vize serbestliği üzerinde Avrupa Birliği içerisinde izlenecek politikayla ilgili farklı senaryolar üzerinde çalışıyor ve Hükümet'in de bu konuda sadece Kıbrıs Cumhuriyeti'nin görüş ve çıkarlarını savunmak için çalışacağı mesajı veriyor. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis tarafından Avrupa Komisyonu Başkanı Jan Klot Yunger'e gönderilen mektubu yorumlaması istenen Hristodoulidis, mektubun Komisyon'un konuyla ilgili değerlendirmesinden ve hükümetin görüşlerinden bahsettiğini bildirdi. Nikos Hristodulidis, “Mektup, Komisyon'un değerlendirmelerinin statükoyla uyuşmadığına inandığımız bazı konulara dikkat çekiyor. Mektup ayrıca hükümetin görüşlerini açıklıyor” dedi. Sözcü, Komisyon'un 11 Mayıs'ta teknik düzeyde görüşmelere başlayacağını, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin görüşlerinin bilindiğini ve sunulduğunu, bütün Üye Devletlerin de Komisyon'un değerlendirmesine kendi yorumlarını yapacaklarını belirtti. Hristodulidis, Türk vatandaşları için vize konusunun Konsey ve Avrupa Parlamentosu için gerekli olan ortak bir karar olduğunu vurguladı. Hükümet Sözcüsü, “Biz, Kıbrıs Cumhuriyeti olarak değişik senaryolar üzerinde çalışıyoruz önümüzde görüşmenin değerlendirmesine bağlı olarak ve duruma göre duruşumuzu belirleyeceğimiz değişik senaryolar vardır” şeklinde konuştu.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

- Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Sözcüsü aracılığıyla EDEK başkanı Şizopulos Kıbrıs sorunundaki süreçle ilgili ne zaman bilgilendirme isterse bunu yapmaya hazır olduğu mesajı verdi. EDEK Başkanı'nın bu konuda şikayette bulunması nedeniyle konuşan Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Şizopulos'a açık davette bulundu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand