30/4/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Lefkoşa ile Atina'nın yeni üçlü işbirlikleri oluşturma yönünde yaptıkları çalışmalar . Gazeteye göre Kıbrıs ve Yunanistan Dışişleri Bakanları Yuannis Kasulidis ve Nikos Kocas önümüzdeki dönemde Atina ve Lefkoşa'nın bölgede yeni işbirlikleri oluşturma planlamaları çerçevesinde Lübnan ve Ürdün'e birlikte ziyaretlerde bulunacaklar. Bunu, Filelefteros'a verdiği röportajına Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis açıkladı. Hristodulidis ileri götürülen planlamalara, görüşmeler ve Mısır ve İsrail'le devem eden işbirliklerine detaylı bir biçimde atıfta bulundu. Bölgenin daha başka ülkeleri ve Doğu Akdeniz'e özel ilgi duyan Avrupa Birliği'nden ortaklarla da yeni üçlü işbirliklerinin ileri götürüldüğünü söyledi. Hristodulidis Kıbrıs ve Yunanistan Dışişleri Bakanları Yuannis Kasulidis ve Nikos Kocas önümüzdeki dönemde Lübnan ve Ürdün'e birlikte ziyaretlerinin de bu çerçevede gerçekleştirileceğini ifade etti. Kıbrıs, Yunanistan ve Lübnan dışişleri bakanlıkları genel müdürlerinin Haziran ayı başında Atina'da üçlü olarak bir araya geleceklerini de duyurdu. Bunu da bakanların ziyaretleri izleyecek. Hükümet Sözcüsü röportajına Kıbrıs sorununa atıfta bulunurken de gelişmelerin kimseyi rahatlatmaması gereğine dikkat çekti.Türkiye'nin "Ya tavrında değişime giderek Kıbrıs sorununu çözeceği ya da bugünkü kabul edilemez durumun devamı nedeniyle olası bir çözümden sağlayacağı yararı sağlayamayacağını ve gerçek bir bedel ödeyeceği" mesajını alması gerektiğine vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Ankara perde gerisi çalışmalarla çözüm sonrası da adada askeri varlığını korumayı güvence altına almaya çalışıyor. Türkiye'nin bu konuyu Güvenlik Konseyi daimi üyesi ülkelerin gündemine getirdiğini ve askeri üs istedğini Filelefteros daha önce de yazmıştı. Bu olgu Lefkoşa'da tartışma yarattı. Bu konu daha başka başkentlerde de tartışılıyor. Türkiye Dışişleri Bakanlığı bu taleplerini gerekçelendirirken asker sayısının azalacağını ve tehdit unsuru olmayacağını ileri sürüyor. Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre bu asker sayısının 700 civarında olacak. Ankara asker sayısına vurgu yaparak adadaki askeri varlığını kalıcı kılmayı hedefliyor. Bir Türk yetkili de konuyu görüştüğü bir kişiye gerek duyulması halinde Türk savaş uçaklarının adaya gelmesi için 15 dakikaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Sonuç olarak Türkiye'nin arzuladığı olgu Kıbrıs'taki varlığını yasallaştırmak. Türkiye'nin talebi bu olmamakla birlikte geçici askeri bir varlık dahi Türk amaçlarına hizmet edecek. Kıbrıs'ta güvenlik ve garantiler şu anda görüşmelerin gündeminde yok, ancak bu konularda perde gerisinde bir hareketlilik yaşanıyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Ankara'nın Kıbrıs'ın bazı taleplerine olumlu yaklaşım gösteriyor olması. Gazeteye göre Ankara, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in çözüme ulaşılması durumunda bazı hareketlerde bulunması gerektiği yönündeki taleplerine olumlu yaklaşım gösterdi. Türk yetkililerle temasta olan yabancı diplomatlar bu yönde mesajlar getiriyor. Somur tartışmalar çerçevesinde Türk tarafı çözümün onaylanmasının daha ilk gününden Mağusa'nın tellerle çevrili kapalı bölgesini ve ölü bölgeyi geri vermeye ve adadan 20 bin asker çekmeye hazır olduğu görünümü veriyor. Mağusa'nın kapalı bölgesi ve ölü bölge kolay konular olarak görülüyor çünkü diğer geri verilecek bölgelerden insanların hareket etmesi söz konusuyken bu bölgelerde böylesi bir durum söz konusu olmayacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs'ta işsizlik Mart ayında %12,1'e düştü. Geçen yıl aynı dönemde Kıbrıs'ta işsizlik oranı %16,2'ydi. Kıbrıs Avrupa Birliği bünyesinde son bir yıl içerisinde işsizliğin en çok düştüğü ülke oldu. Bununla birlikte Kıbrıs Avrupa Birliği'nde en yüksek işsizlik oranlarında 5. ülke konumunda. Kıbrıs'ta işsizlerin %28,2'i 25 yaş altı grubundan. İşsizlik erkeklerde %12,5 oranındayken kadınlarda %11,7. Euro Bölgesinde ise uyumlaştırılmış işsizlik oranı %10,2. Bu oran 2011 Ağustos ayından beridir Euro Bölgesinde görülen en düşük işsizlik oranı. Avrupa Birliği genelinde ise işsizlik oranı Martı ayı itibarıyla %8,8 olarak gerçekleşti. Bir ay önce bu oran %8,9'du. Avrupa Birliği'nde en düşük işsizlik %4,1 oranı ile Çek Cumhuriyeti'nde Onu %4,2 ile Almanya izliyor. En yüksek işsizlik ise %24,4 ile Yunanistan'da ve onu da %20,4 ile İspanya izliyor. Son bir yıl temel alındığında Avrupa Birliği'nin 25 ülkesinde işsizlik azalırken üçünde arttı. Bu dönemde işsizlik en çok Kıbrıs'ta düşüt. Onu Bulgaristan izledi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi 22 Mayıs seçimlerine yönelik gerçekleştirilen bir kamuoyu araştırma sonuçları. Gazeteye göre GPO şirketi tarafından gerçekleştirilen kamuoyu araştırma sonuçları AKEL'in oy oranının yavaş ancak istikrarlı bir biçimde yükseldiğini ortaya koydu. Bu araştırma sonuçlarına göre DİSİ %25 oranıyla birinci parti olma konumunu koruyor. Onu %22 oranı ile AKEL izliyor. DİKO %9 ile üçüncü ve Yurttaşlar İttifakı da %6,4 oranı ile dördüncü sırada. Dayanışma Hareketi %4,5, EDEK %4, Ekoloji Hareketi de %3 desteğe sahip. ELAM'a oy vereceğini ifade edenler ise %1,9 oraında. Bu arada AKEL çıkarlarını korumada güven duyulan parti konusunda birinci sırada. Bu arada seçimlere katılmayacak olanların oranında da düşüş devam ediyor. Seçimlere katılıp oy vereceğini ifade edenlerin oranı %88.3.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Avrupa Birliği'nin Türkiye vatandaşlarına uyguladığı vizeyi kaldırması için Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarının tanınması dahil Birlik tarafından ortaya konan koşulların tümünü karşılaması gerektiğini söyledi. Kipriyanu buna paralel Cumhurbaşkanı'na da bu konuda Avrupalı ortaklara sürekli mesajlar göndermesi çağrısında da bulundu. Kipriyanu vize konusunda Türkiye'nin ileri sürdüğü argümanlara ilişkin olarak da Kıbrıs'ın kendi farklı düşünceleri olduğunu ifade etti. Avrupa Birliği'nin vize muafiyeti için toplamda 72 koşul belirlediğini ve Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarının, yani Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tanınmasının da bunlardan biri olduğunu hatırlattı. AKEL'in, Türkiye'nin bu koşulların tümünü yerine getirmediği sürece Avrupa Birliği'nin vize uygulamasını kaldırmaması gerektiği görüşünde olduğunu ifade etti. Avrupa alanında Türkiye'ye farklı biçimlerde yardım etmek isteyen ülkelerin varlığına dikkat çekerek bundan endişe duyduklarını da saklamadı. Kipriyanu Kıbrıs sorununda ise AKEL'in dileğinin en kısa sürede ve mümkün olması halinde bu yıl sonuna kadar çözüm bulunması olduğunu söyledi. Ancak çözüm olgusunun zamanla bağlı olmadığı, müzakere masasına konacak önerilerle bağlı olduğu görüşünü de tekrarladı. Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin beklentilerini karşılayacak üzerinde anlaşmaya varılacak bir çözüme ulaşılmasına müsaade edecek öneriler getirmesi için herkesin dikkatini Türk tarafı üzerine odaklamasını istedi. "Çözüm için mücadele etme zorundayız çünkü Kıbrıs'a ve Kıbrıs halkına bir gelecek perspektifi sunmayı gerçekten istiyoruz" dedi. Kıbrıs'ta İngiliz üslerinde bulunan göçmenlerle ilgili Britanya Mahkemesi'nin kararını yorumlaması istendiğinde Kipriyanu bu kararı incelemediğini ve herhangi bir yorum yapacak durumda olmadığını belirtti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Yunanistan'ın ekonomi programının değerlendirilmesine yönelik Kurumlarla müzakereleri. Gazeteye göre Yunanistan için kritik Euro Grup toplantısı 9 ayıs'ta gerçekleştirilecek. Atina ve kurumlara daha fazla zaman vermek için Grup toplantısı 9 Mayıs'a alındı. Bu karar öncesi Yunanistan Başbakanı Tsipras ile Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk arasında bir dizi telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Paskalya öncesi bu yıl et fiyatları geçen yıla göre biraz daha aşağıda. Yerli kuzu fiyatları 7,75 ile 10 euro arası değişiyor. Ortalaması 8,32 euro. Domuz eti ise pirzolada ortalama 4,53 ve boyun kısmı da 4i81 euro. Dana kıymasının kilosu ise ortalama 8 euro. Bütün tavuk bu yıl ortalama 3,75 eurodan satılıyor. Pilavınanın ortalama kilosu ise 10 euro.
-

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

27 Eylül
Girit adasının doğusunda meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde 1 kişi hayatını kaybetti
14:10
Nüfus kontrol programı koordinatörü, okullardaki epidemiyolojik tabloyu iyi olarak niteledi
14:08
83 yaş ve üzeri kişilere koronavirüs aşının 3. dozu bugün yapılmaya başlanıyor.
13:57
Bazı şirketlerin destek planlarından para alabilmek için sahte veriler beyan ettikleri tespit edildi.
13:51
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin pandemiyle ilgili güncellenen listesini yayınladı.
13:48
Anastasiadis, bugünkü görüşmenin diyaloğun tekrarlanmasına yol açması umudunu ifade etti
13:42
Britanya: Kamyon şoförlerine verilen vize sonucu benzincilerde daha önce görülmemiş bir tablo ortaya çıktı.
13:36
Almanya'da dün yapılan genel seçimlerin galibi Almanya Sosyal Demokrat Partisi oldu.
13:34
Erdoğan'ın daha fazla S-400 satın alacağına dair açıklamaları, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın tepkisine yol açtı.
13:31
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve toplam ölüm sayısı 522’ye yükseldi.
13:24
Basın Özetleri 27.09.2021
12:54
26 Eylül
Kıbrıslı Türk lider: Yeni gelecek danışmanın görevi, Jane Holl Lute’un yetkilerini aşmayacak.
13:42
Tüm haberler

Video on Demand