29/4/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi 22 Mayıs seçimleri öncesi kendi kendini lav etmeden önce Meclis'in onayladığı bir dizi yasanın ciddi bir kısmının Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından Yüksek Mahkemeye havale edilmesi ya da geri gönderilmesi. Gazeteye göre seçimlere az bir süre kala Cumhurbaşkanın bu tavrının muhalefet partilerinin tepkisine yol açacağı kesin. Bu partiler geçtiğimiz günlerde yaptıkları çeşitli açıklamalarda Cumhurbaşkanı'ndan bu yönde adım atmamasını istemişlerdi. Başsavcıdan aldığı görüş temelinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis 16 yasayı anayasaya ya da Avrupa Birliği hukukuna uygun olmadığı gerekçesiyle Yüksek Mahkeme'ye sevk etti. İki yasa da anayasanın 51. maddesi temelinde tekrardan incelenmek üzere geri Meclis'e gönderildi. Meclis Başkanı Yannakis Omiru Meclis'e geri gönderilen yasaların anayasanın öngördüğü biçimde ele alınacağını söyledi. Omiru bu konuda önlerinde iki seçenek olduğunu, bunlardan birinin Meclis'in seçimlerden önce olağanüstü toplantıya çağrılması ve kararını alması diğerinin ise Meclis'in anayasanın öngördüğü 15 gün içerisinde karar almasını gerektirecek acil bir durum olmadığı değerlendirmesinden hareketle konuyu22 Mayıs'ta ortaya çıkacak yeni Meclis'e bırakması olduğunu ifade etti. Omiru bu konuda kararın Paskalya sonrası verileceğini de ifade etti. Kararın, Meclis'te temsil edilen partilerin görüşü alındıktan sonra verileceğini de duyurdu. Bu gelişme sonrası görüş açıklayan DİSİ Basın Sözcüsü Meclis'in onay verdiği tasarıların kendi görüşü sonrası geri gönderilmesiyle ne yapılacağına ilişkin olarak da Başsavcının görüş ortaya koyması gerektiğine vurgu yaptı. Başsavcının yasalara ilişkin görüşünü ortaya koyması sonrası Cumhurbaşkanı'nın Yüksek Mahkemeye başvuruda bulunma ve Meclis'e geri gönderme dışında bir seçeneği olmadığını da ifade ederek bu konuda bazılarının Cumhurbaşkanı'nı sorumlu tutmalarının doğru olmadığına dikkat çekti. Ekoloji Hareketi ise Meclis'in onay verdiği yasaların bu kadar hızlı bir biçimde geri gönderilmesinde Cumhurbaşkanının siyasi sorumluluğu olduğu açıklaması yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Ticaret ve Enerji Bakanı Yorgos Lakkortipis sondaj çalışması yapılana dek Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde doğal gazın olup olmaması konusunun belirsiz kalacağını söyledi. Üçüncü tur izinler ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde ne kadar doğal gaz olduğu soruna yanıtlayan Lakkotripis bugüne kadarki sondajlardan hem olumsuz hem de olumlu göstergeler elde edildiğini, 5-6 bin metre derinliğe inilmedikçe de gazın olup olmadığının bilinemeyeceğini ifade etti. Şimdiye kadar Nil Deltası'nın ağzından çıkan alandan doğal gaz arandığını ve bunun nereye kadar ulaştığının bilinmediğini söyledi. Afrodit parselinde iyi bir rezevrin var olduğunu gördüklerini, 2015'te Mısır'ın farklı bir yöntemle Zohr havzasında "Eratosthenis deniz altı sıra dağlarında yatakların tespit edilmesi sonrası kendilerinin de üçüncü izin verme sürecini başlattıklarını dile getirdi. Lakkotripis bu arada Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bu süreci uluslararası alanda iyi yönettiğini ve doğru bir zamanlama ile Kıbrıs Cumhuriyeti'nin çıkarlarının korunmaya çalışıldığını ifade etti. Rus enerji şirketlerinin enerji fiyatlarındaki düşüş nedeniyle bu alana ilgi göstermediklerini de belirtti. Ancak Bakan'ın bu açıklamasının gerçeği bütünüyle yansıtmadığı çünkü Novatek ve Gazbrombankın Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgsi'ne ilgilerini açıkladıkları da biliniyor.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz girişi için Türkiye'nin yasal düzenlemeleri yapmak için ortaya koyduğu uğraşı . Gazeteye göre Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre Avrupa Birliğine üye ülkelerin vize uygulamalarını kaldırması için gerekli koşulları yerine getirmek hedefiyle Pazartesi gününe kadar tüm yasal düzenlemeleri yapacak. Türkiye vizelerin kaldırılmasını , göçmen anlaşması çerçevesinde Avrupa Birliği'nden alacağı ilk karşılık olarak görüyor. Buna karşı Brüksel'de Komisyon Başkan Yardımcısı Frnas Timerman dün Avrupa Parlamentosu'nda konuşurken Komisyonun vize konusunda taleplerinde indirime gitmeyeceğini söyledi. 72 in koşula değinerek "bu koşullarda oynamayacağız. Ağırlık Türk tarafındadır ve onlar da bunu başarabileceklerini söylüyorlar" dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Kıbrıs sorununa çözüm bulunması konusunun zaman sorunu olmadığını, müzakere masasına konacak önerilerin tatmin edici olup olmaması konusu olduğunu söyledi. Kıbrıs sorununa bulunacak çözüm çerçevesinde Türkiye'nin adada askeri üs bulundurması düşüncesinin tartışılmasını da reddetti. Andros Kipriyanu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs özel danışmanı Eide'nin "görüşmeler iyi gidiyor" açıklamasıyla ilgili olarak da süreçte bir ilerleme olduğunu ve bunun da Hristofias-Talat görüş birliklerinin benimsenmesinden ve Anastasiadis ile Akıncı'nın bazı konularda görüş birliği sağlamayı başarmalarından kaynaklandığını ifade etti.


FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi devletin yakıttan, seyrü sefer ruhsatlarından, gümrüklerden ve tüketici vergilerinden elde ettiği gelir. Gazeteye göre devlet 2006 yılından bugüne kadar yakıttan, seyrü sefer ruhsatlarından, gümrüklerden ve tüketici vergilerinden toplam 5,6 milyar euroluk bir gelir elde etti. Toplu taşıma hizmetlerinin vatandaşlara hizmet vermede yeterli olmadığı Kıbrıs'ta tüm bu vergiler araba sahibi olmak ve kullanmak amacıyla ödendi. Devlet her yıl Kıbrıs'ta araba alımı ve kullanımı nedeniyle vatandaştan toplamda yarım milyar euronun üzerinde vergi alıyor. 2016 yılı için toplamda 547 milyon 537 bin euro vergi aldı. Bu rakam Kıbrıs'ın dış borç ödemede yıllık bazda gerek duyduğu rakama denk geliyor. Bu rakamlar Ulaştırma Bakanlığı Taşıt Dairesi ve Gümrük Dairesi verilerinden alındı. Bu iki daire önümüzdeki üç yılda bu alanlara devletin vergi toplama süreçlerinde herhangi bir değişiklik olmamasından yana. Geçen yıl taşıtlar benzin depolarını doldurmak için 300 milyon ödediler . Seyrü sefer ruhsatlarından da devlet 2016 yılında bugüne kadar 95 milyon 420 bin euroluk bir gelir elde etti ve 64 milyon 400 bin euro da yeni araba kayıtlarından elde etmesi bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Britanya'nın Avrupa Bakanı Devid Lidingston, Sör Rojer Geil'e bir mektup göndererek göçmenler ile anlaşmadan bağımsız olarak Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinin bir parçası olarak limanlarını Kıbrıs gemilerine açması gerektiği görüşünü savundu. Kıbrıs Haber Ajansına göre Lidingston bu mektup bu hafta başında gönderildi. Lidington Avrupa Birliğine üye ülkelerle Türkiye arasında göçmenler konusunda imzalanan anlaşmanın oy birliği ile yapıldığına dikkat çekti. Mektupta Türkiye'nin tam üyelik sürecinde Kıbrıs bandıralı gemilere limanları açmasının bir zorunluluk olduğuna ve "bunu henüz yerine getirmediğine" vurgu yapıldı. Britanya'nın bu yükümlülüklerini yerine getirmesi için Türkiye'ye sürekli tavsiyelerde bulunduğunu da belirtti. Ankara Protokolü'nün uygulanmasında en iyi yöntemin Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulunmasıyla adanın yeniden birleşmesi olduğunu ifade etti. Birleşik Krallığın Birleşmiş Milletler çözüm sürecini güçlü bir biçimde desteklediğini de dile getirdi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Elektrik Kurumu'nun aldığı 30 bin elektrik direğiyle ilgili gündeme gelen skandal. Gazeteye göre Kurumun satın aldığı bu direkler kullanım amacına uygun değil. Kurumun bir üst düzey çalışanının 2007 yılı Mart ayında Kurum Yönetim Kurulu'na gönderdiği bir mektupta, Ticaret Bakanlığı'nın bu direkleri denetlemede Norveç ve Yunanistan'a görevli göndermede tasarrufa gitmek istediğini belirtti. O dönem bu ülkelere denetim için görevli göndermenin devlete maliyeti birkaç yüz euro olacaktı. Ancak bu konuda tasarruf yapma eğilimi sonuçta uygun olmayan direklerin alımını getirdi ve Kıbrıs Elektrik Kurumu'nun bundan uğradığı zarar da 25 milyon euro oldu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

26 Eylül
Kıbrıslı Türk lider: Yeni gelecek danışmanın görevi, Jane Holl Lute’un yetkilerini aşmayacak.
13:42
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve 99 yeni vaka tespit edildi
13:40
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, BM Genel Sekreteri ve Kıbrıslı Türk lider yarın New York’ta bir araya geliyor.
13:38
Savunma Bakanı: Kıbrıs Rum tarafı, BM kararları ve uluslararası hukuk çerçevesinde bir diyaloğa odaklı
13:33
Larnaka'da uyuşturucu operasyonu: 35 yaşındaki erkek şahıs, evini uyuşturucu bahçesine çevirdi.
13:30
Cumhurbaşkanı, dün gece New York’ta düzenlenen resmi yemekte Robert Menendez ile görüştü
13:28
Cumhurbaşkanı, Amerika Başpiskoposu Elpidoforos ile görüştü: Konu kapandı.
13:25
Yunanistan: 16 kişi koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi ve 1,853 vaka saptandı.
13:21
25 Eylül
Mitsotakis, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye Kıbrıs sorunuyla ilgili çifte mesaj gönderdi
16:59
Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu ‘BBB-’de teyit etti
16:58
AKEL: Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma doğru.
16:55
Neofitu, Cumhurbaşkanı’nın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının içeriğiyle ilgili tamamen tatminkâr.
16:54
Tüm haberler

Video on Demand