28/4/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Ankara'nın Kıbrıs'ta askeri üs tutma amaçlı ileri sürdüğü yeni formül. Gazeteye göre Ankara güvenlik konusunda Kıbrıs'ta yeni bir formülle ilgili, ilk evre olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyeleri nezdinde zemin yoklamaya başladı. Elde edilen bilgilere göre Türk düşüncesi adadaki asker sayısının azaltılmasını ve Britanya'nın olduğu gibi bir üs kurmayı içeriyor. Bu yapı henüz biçimlendirilmese de Türk yetkililer görüştükleri yabancılara adadaki askerlerini bu üste toplamayı düşündüklerini belirtiyorlar. Ankara özünde bu düşünceyle bir izlenim yaratmayı ve tartışmaları kendi gündemi temelinde yönlendirmeyi amaçlıyor. Yani tartışmaların adadan tam ayrılması temelinde değil hangi oranda ve düzeyde kalacağı çerçevesinde olmasını arzuluyor. Bu düşünceyi çekici kılmak için de Türk yetkililer adadaki bugünkü asker sayısının azaltılacak olmasına vurgu yapıyorlar. Elde edilen bilgilere göre bu formül Mustafa Akıncı aracılığıyla da olsa henüz Lefkoşa'ya iletilmedi. Lefkoşa ve Atina'nın yıllardan beridir var olan tezi ise adada herhangi bir askeri varlığı kabul etmeme yönünde. Herhangi bir biçimde garantilerin devamını da reddediyorlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Sosyal Sigortalar Fonu'nun 2080 yılına kadar sürdürülebilir olduğu sonucuna varılan Uluslararası Çalışma Örgütü araştırmasında Fona ödenen primlerle Fon'un ödediği emekli maaşları arasına dengenin iyileşeceği, istihdam göstergelerinde iyileşme olacağı, işsizliğin azalacağı, yaşam süresinin uzayacağı ve kadınlarda ortalama yaşam süresinin 90'a ulaşacağı öngörülüyor. Çalışma Bakanlığının açıkladığı araştırma sonuçlarına göre 2015 yılında her emekli için 2,9 olan çalışan sayısı 2060'ta 1,8'e gerileyecek ancak 2080'de 2,4'e çıkacak. Kıbrıs ekonomisinin büyüme hızı 2020 yılında %2,5 olacak. 2080 yılına dek büyüme %2,3 oranında değişmeksizin devam edecek. İşsizlik 2015 yılında %15,1 oranındayken 2020 yılında %12'e gerileyecek. 2030'da ise tek haneli rakamlara , %7,4'e düşecek. 2040-2080 arasında ise %5 olacak. Kadınların çalışma yaşamına katılımı 2015'te %68,5 iken bu oran 2080'de %74,5'e yükselecek. Maaş artışları da aşamalı olarak iyileşecek. 2015'te %02 olarak gerçekleşen maaş artışları 2030'da %3,6'ya ve 2040'da %3.8'e çıkacak.


SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Yunanistan'ın kreditörleriyle gerçekleştirdiği müzakerelerin çıkmaza girmesi sonrası yaşanan belirsizlik. Gazeteye göre kurumlarla müzakerelerin çıkmaza girmesi ve bunun bir sonucu olarak Euro Grubun toplanmaması nedeniyle Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras'ın olağan üstü zirve toplanması önerisi kabul görmedi. Euro Grup ve Komisyon başkanları ile uzun süren görüşmeler gerçekleştiren Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Tsipras ile görüştükten sonra Maliye Bakanlarının daha çok iş yapmaları gerektiği görüşünü açıkladı. Tusk Euro Grup için somut bir toplantı tarihinin belirlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ise Tusk ile görüşmesinde Uluslararası Para Fonu'nun ek önlemler talebinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Tsipras ileTusk'un bugün yeniden bir telefon görüşmesi gerçekleştirmesi bekleniyor. Bu arada Almanya Maliye bakanı Volfgang Şoyble Yunanistan ve kurumlar arasında reform konusundaki görüş ayrılıklarına çözüm bulmak amacıyla Avrupa Konseyi'nin olağanüstü toplantı yapmasına gerek olmadığı görüşünde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Tarım Bakanı'nın helliminin menşeini kaydetmek amacıyla Avrupa Komisyonu'na başvuruda bulunması sonrası Kıbrıslıtürklerin bu konuyu Avrupa Mahkemesine götürmesine partiler tepki gösterdi. Partiler konuya siyasi bir boyut kattılar ve Kıbrıs ekonomisi için büyük önem taşıyan bu konuya ilişkin gelişmelerle ilgili hem bugünkü hem de önceki hükümetleri suçladılar. Son iki hükümetin bu konuyu çok amatör bir biçimde ele aldığı görüşünü savundular. Konuyu Mahkemeye taşıyan Kıbrıslıtürk örgütlerini de eleştirdiler. Konuyla ilgili bir açıklama yapan DİKO bu konuyla ilgili başvuruda Türkçe "hellim" kelimesini kullanan Hristofias ve Anastasiadis hükümetlerinin gelişmelerin bu noktaya gelmesinde büyük sorumluluk taşıdıklarına vurgu yaptı. Bu kelimenin kullanımının Kıbrıslıtürk örgütlere süreci durdurma için girişimde bulunma olanağı verdiği görüşünü ileri sürdü. Bu süreçte Başta Kıbrıs Türk Ticaret Odası olmak üzere itirazda bulunan Kıbrıslıtürk örgütlerin de "hellim" kelimesinin kullanılmasından tatmin olmamalarını eleştirdi. DİSİ ve AKEL'in Türk tarafına taviz verme ve "iyi çocuku'' oynama rolünün bir kez daha başarısız kaldığına da vurgu yaptı. Yurttaşlar İttifakı ise konuyla ilgili Cumhurbaşkanı'na hem Mustafa Akıncı'ya hem de Komisyona Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarından taviz vermesinin söz konusu olmayacağını net bir biçimde anlatması çağrısı yaptı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Bankası eski yöneticilerinden beşinin Lefkoşa Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başlanması . Gazeteye göre Kıbrıs Bankası beş eski yöneticisi ciddi ekonomik suçlar işledikleri gerekçesiyle Lefkoşa Ceza Mahkemesi'nde yargılanmalarına başlandı. Bu beş eski yöneticiden ikisi kritik bir dönemde Banka'nın yönetim kurulu başkanlığı yapmıştı. Mahkeme ilk görüş olarak bir ceza davası açılmasını doğru buldu. Beş zanlı hakkında piyasayı manipüle etme, Bankanın ekonomik durumuyla ilgili yanlış bilgi verme suçlaması var. Mahkeme bu arada Kıbrıs Bankası hakkında da kurumsal olarak dava açılmasını onayladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, askerlik süresinin azaltılması kararının Milli Muhafız Ordusu`nun gücünü zayıflatmayacağını aksine onu güçlendireceğini söyledi. Paskalya nedeniyle Lefkoşa`da bir askeri kampı ziyaret eden Anastasiadis, hükümetin Milli Muhafız Ordusu`nu geliştirmek istediğini ifade etti ve ülke en kısa zamanda yeniden birleşeceği için bunun Milli Muhafız Ordusu`nda yapılacak son çalışma olacağı umduğunu kaydetti. Nikos Anastasiadis, devam etmekte olan barış müzakereleri dolayısıyla Kıbrıs`ta ortaya çıkan çözüm beklentileriyle ilgili olarak da bir kez daha Kıbrıs Rum tarafının üzerinde anlaşıldığı üzere Kıbrıs Cumhuriyeti`nin modern bir devlet olması ve Avrupa yükümlülükleriyle tamamen tutarlı olması için çalışmaya kararlı olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk toplumunun, hiç kimse için adil olmayacak bir çözümü kabul etmeyeceğini umduğunu, çözümün özellikle genç nesil için barış içinde bir geleceğin koşullarına götürmesi gerektiğini belirtti.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Cumhurbaşkanlığından alınan bilgiler Kıbrıs sorununda son iki görüşmede elde edilen ilerlemelerin önemsiz olmadığı yönünde. İki liderin bundan sonra 9 Mayıs'ta gerçekleştirecekleri görüşme sonrasında da açıklamalar yapmaları bekleniyor. Bu açıklamalar somut başlıklarda sağlanan görüş birlikleriyle ilgili olacak. Anatasiadis ve Akıncı süreçle ilgili ses tonlarını yükseltmiyorlar ve elle tutulur sonuçlar elde etmeden açıklama yapmama yükümlülüklerine bağlılıklarını sürdürüyorlar. İki lider bu yıl içerisinde çözüme ulaşabilecekleri umutlarını da koruyorlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs`la ilgili bütün tarafların özellikle Türkiye`nin Kıbrıs için sadece bir çözüm dileğinin yeterli olmayacağını anlaması gerektiğine dikkat çekti. Paskalyası öncesi bir askeri üssü ziyareti çerçevesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Anastasiadis, 2016`nın Kıbrıs`ta çözüm yılı olup olmayacağı sorusuna, güzel konuşma yerine kararlı bir değişiklik olması, çözüme bizim istediğimiz şekilde gerçek bir destek verilmesi ve çözümün her iki toplumun beklentilere ve endişelerine karşılık vereceği zaman bir umut olacağını belirtti.
Anastasiadis, ilgili bütün tarafların özellikle Türkiye`nin dilekte bulunmanın yeterli olmadığını anlamaları gerektiğinin, 42 yıl sonra şimdi aynı açıklamaları dinlediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı, enerji sektörüyle ilgili gelişmelerin, Türkiye`nin AB üyeliği veya bir enerji merkezine dönüşmesi arzusunun ve diğer nedenlerin, Kıbrıslı Türk liderin cesaretine katkıda bulunacağını ifade etti ve “Böylelikle herkesin kabul edebileceği bir çözüme varabileceğiz” dedi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Yunanistan'ın kurumlarla müzakerelerinde yaşanan kriz.. Gazeteye göre Uluslararası Para Fonunun ek önlem taleplerinde ısrarı sonrası Yunanistan ve Kurumlar arasında devam eden müzakerelerin çıkmaza girmesi sonrası Atina ile Brüksel çıkış yolu arıyor. Uluslararası Para Fonu anayasaya ve geçen Temmuz ayında varılan antlaşmalara aykırı talepler ileri sürüyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Tüm haberler

Video on Demand