25/4/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi sağlık alanında yaşandığı ileri sürülen bazı skandallar. Gazeteye göre yurt dışına hasta gönderme ve daha başka konularda şaibeli mektuplar ve komisyonlarla ilgili araştırma genişliyor. Sağlık Bakanlığının bazı yetkilileri hem bakanlığın hem de Sayıştaylığın incelemesine alındı. Bazı büyükelçiliklerdeki yetkililer de araştırılıyor. Paralel bir çalışma Britanya'da da yapılıyor. Ciddi sağlık sorunu yaşayan insanların sırtlarından kamu paralarının savrulmasının geniş bir alanı kapsadığı görünümü var. Simeriniye yapılan bilgilendirmeye göre yurt dışına gönderilen hastalar için toplamdan 11,5 milyon euro harcandı. Bu miktarda bir meblağın da yurt içinde hizmet alımı için kullanıldığı belirtiliyor. Elde edilen bilgilere göre Sağlık Bakanı Yorgos Pamburidis de bu konuyla ilgili gerçekleştirilen ve Sayıştay Başkanı veya dairesinden üst düzey yetkililerin katıldığı toplantıların bazılarında yer aldı. Bu arada Bakanlık Kings College ile yapılan anlaşmadan kurtulmaya çalışıyor çünkü çocukları bu hashahanede tedavi gören ailelerin çoğunun bu hastahaneye tepkisi var. Bakanlık genel müdürü bu hastahanenin verdiği tedavinin kalitesi hakkında şüphe duymadıklarını belirtti ancak çok büyük meblağlar talep ettiğine de vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıslı Helenlerin Annan Planına hayır dedikleri referandumun bugün 12. yıldönümü. Siyasi partiler dün yaptıkları çeşitli açıklamalarla bu yıldönümünü bir kez daha değerlendirdiler. DİKO Basın Sözcüü Hristina Erotokritu yaptığı açıklamada "12 yıl önce Kıbrıs Helenizmi adaleti, onurunu ve tarihini savundu. Annan Planı'na hayır dedi. Çözüme hayır demedi" dedi. Erotokritu bazılarının bugün de Türkiye'nin çözüm istediği ve çözümü istemeyenlerin Kıbrıslırumlar olduğunu söyleme konusunda ısrar ettikleri görüşünü dile getirdi ve gizli diploması ve uyguladıkları karartma yoluyla Annan Planı'nı geri getirmeyi arzuladıklarını ifade etti. Erotokritu ancak bu çevrelerin bu konuda başarılı olamayacaklarını çünkü halkın Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dağılmasını asla kabul etmeyeceğini söyledi. DİKO'nun Kıbrıs sorununda yeni bir strateji blirlenmesinden yana olduğunu ifade etti.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununa çözüm bulma amacıyla sürdürülen müzakere süreci. Gazeteye göre müzakerelerde Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Mustafa Akıncı bugünkü görüşmelerinde yönetim ve mülkiyet başlıklarında sağlanan görüş birliklerini sabitlemeyi arzuluyorlar. İyi haber alan kaynaklara göre işgal bölgesindeki siyasi gelişmeler öncesi ve Mustafa Akıncı'nın üzerinde görüş birliği sağlanan konularda sürekli geri adım atması sonrası bugünkü görüşme, bundan sonrası içi gösterge olacak. Anastasiadis ve Akıncı arasında gerçekleştirilen son görüşmede yönetim ve mülkiyet başlıklarında taraflar arasında ilerleme sağlandığı açıklanmıştı. Görüş birliği konularına dahil edilmesi için bu ilerlemenin bugün kayda geçirilmesi bekleniyor. Müzakere sürecinin devamı Mustafa Akıncı'nın bugünkü görüşmede takınacağı tavra bağlı olacak. Kıbrıs sorunundaki süreci yakından izleyen yabancı bir diplomatik kaynak işgal bölgesindeki siyasi gelişmelerin müzakere sürecini etkileyeceğini belirtti. Bunun özellikle de Türkiye ile sahte devlet arasında "2016-2018 Ekonomik Protokolü'nün" imzalanmasının ve Ankara'nın talep ettiği 26 bin yerleşimciye vatandaşlık verilmesi kararı alınmasının ertesinde yaşanacağına dikkat çekti. Aynı kaynağa göre böylesi bir gelişme süreci havaya uçuracak. Bu arada bugün sahte Meclis'te Ulusal Birlik Partisi- Demokrat Parti sözde koalisyon hükümetinin programının tartışılmasına başlanacak ve Çarşamba günü de güven oyu oylaması yapılacak. Geçen Cuma günü sunulan program işgalci rejimin yıllara dayalı taksimci tezlerini içeriyor.


POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi siyasi partilerin 22 Mayıs seçimlerine yönelik son stratejilerini belirlemeye başlamaları. Gazeteye göre Paskalya sonrası partiler seçim çalışmalarında ev ev temasa ve büyük seçim toplantılarına ağırlık verecek. DİSİ 19 Mayıs günü Lefkoşa'da büyük bir seçim mitingini programına almış durumda. AKEL ise ağırlığı tekrardan Kıbrıs sorununa verdi. AKEL partiye alınan 25 bin Euroluk bağıştan yeni bir şey çıkmayacağını düşünüyor ve çıkmamasını umuyor. Bu arada AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu bugün Cumhuriyetçi Türk Partisi Parti Meclisi toplantısına katılacak ve burada bir konuşma yapacak. AKEL büyük seçim mitingini 16 Mayıs'ta gerçekleştirecek. DİKO ise kuruluşunun 40. yıldönümü nedeniyle 12 Mayıs'ta seçim çalışmalarını doruk noktasına taşıyacak. Nikolas Papadopulos partinin bugün var olan sandalye sayısını korumak amacıyla yoğun bir uğraşı içerisinde. Meclis Başkanlığı konusunda da ancak bu şekilde müzakere edebilecek konumda olacak. EDEK ise 8 ile 15 Mayıs arasında ilçeler düzeyinde etkinlikler düzenleyecek. EDEK için seçimlerde esas baş ağrısı üçüncü paylaşıma katılmak için belirlenen %7,2'lik baraj. Bu barajın EDEK'in sandalyelerine mal olabileceği belirtiliyor. Siyasi partilerden ELAM sessiz bir biçimde çalışıyor. Bu parti son seçimlerde oy sayısını artıran tek parti olmuştu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos, atık toplama merkezleriyle ilgili olarak Theofanis Lolos ile danışmanlık sözleşmesini sonlandıracaklarını açıkladı. Bakan'a göre bu sözleşme Başsavcılığın verdiği görüş temelinde sonlandırılacak ve jet hızıyla yeni bir şirket bulunacak. Daha düşük bir meblağ ile sözleşme imzalama konusunu gündeme getirirken bu konuda kendinden önceki AKEL ve DİKO'lu bakanlara pençe attı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Türk vatandaşlarına vize konusu ve Kıbrıs sorunu . Gazeteye göre 18 Mart'ta Avrupa Birliği ve Türkiye arasında varılan göçmen anlaşmasındaki vize konusu yeniden gündemde ve Kıbrıs Cumhuriyeti buna hazır olmalı. Türkiye, Avrupa Birliği'ni uyararak vize konusu olmaksızın göçmenlerle ilgili anlaşmanın ileri götürülmeyeceğini belirtti. Bu arada Avrupa Konseyi Başkan Donald Tusk'un " Türkiye bugün göçmenler konusunun ele alınmasında tüm dünya için bir örnek teşkil etmektedir" açıklaması Kıbrıs halkı için bir tahrik unsuru. AKEL Polit Büro üyesi milletvekili Aristos Damyanos da yaptığı yazılı bir açıklamada Türkiye'nin kendi yasadışı faaliyetleriyle gerek Suriye gerekse Kürt sorununda insani kriz ile göç krizinin büyümesine katkı sağlarken alkış alamayacağına vurgu yaptı. AKEL'in, Kıbrıs sorunu ve çözümün niteliğine ilişkin hem Kıbrıs kaynaklı yükümlülükleri hem de Türkiye vatandaşlarının Avrupa Birliğine üye ülkelere vizesiz girmesi konularında Türkiyenin bir karşılık vermesi konusunda en baştan uyarıda bulunduğunu hatırlattı

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Baf örgütü bölgeye altın işleme atölyesi kurulacak olunmasından rahatsız. AKEL Baf ilçe örgütüne göre ilçeye yatırımlar yapılması bir gereklilik ancak bu yatırımlar doğru bir biçimde yapılmalı. Bu yatırımlarda insan sağlığı ve çevre konuları ciddi bir biçimde dikkate alınmalı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Baf ve Koşi atık merkezlerindeki skandallarla ilgili . Gazeteye göre Hükümet bu merkezlerde Lolos ile danışmanlık hizmetleri sözleşmesini geçersiz kılıyor. Hükümet kötü kokular gelen bir alanı temizlemeye çalışıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-22 Mayıs seçim kampanyasının gölgesi altında Anastasiadis ve Akıncı bugün yeniden bir araya geliyor. Liderlerin bugünkü görüşmelerinin odağında mülkiyet, yönetim, ekonomi ve Avrupa Birliği konuları var. Elde edilen bilgilere göre liderler bu dört ana başlıkta var olan anlayış birliklerinin görüş birliğine dönüştürme amacıyla çalışmalar yapacak. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Cumartesi akşamı bir etkinlikte yaptığı konuşmada taksimin engellenmesi için herkese güçlerini birleştirme çağrısında bulundu. Siyasi güçlerin ve halkın endişelerini dikkatle dinlediğini belirtti. Kalıcı taksim tehlikesinin reel olduğuna vurgu yaptı. Yeni vatan kayıpları için bazı yabancı merkezlerin planlamalar yaptıklarına dikkat çekti. Bu nedenle herkesin birbirine güvenmesi gerektiğini söyledi. Çözüm için Türk uzlaşmazlığının aşılması gerektiği görüşünü de savunan Cumhurbaşkanı bu uğraşıda uluslararası faktörü, Avrupa Birliği'ni doğal gaz ve samimi olması durumunda Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik arzusunu kullanmaya çalıştıklarını ifade etti. Başkaları tarafından planlananları ters yüz etmek için sürece dahil herkesi değerlendirmek istediklerini belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

30 Eylül
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Amerika'daki üst düzey yetkili: Amerika’nın Nord Strean doğal gaz boru hatlarıyla ilgili olayda kesinlikle hiçbir ilgisi yok.
15:49
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan, gerekirse meşru çıkarlarını ve haklarını savunacak.
15:48
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Ege adalarındaki egemenliği tartışmaya açık değil.
15:47
basın özetleri 29.09.22
12:59
28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Tüm haberler

Video on Demand