Atina ve Kurumlar arasında anlaşmaya varılabilir.

Eurogrup’un Amsterdam’daki gayri resmi toplantısına saatler kala, Atina ve kurumlar arasında, üçüncü önlemler paketi hakkında anlaşmaya varılacağı görülüyor.

Maliye Bakanlığı için en önemli faktör olan sigortalar ve kırmızı krediler konularının kapanmaya çok yakın olduğu belirtildi. Neredeyse anlaşmaya varıldığını ve tek engelin vergi muafiyeti olduğu bildirildi. Yunanistan Maliye Bakanı Öklid Çakalatos, Ekonomi Bakanı Yorgos Stafakis ve kurumların temsilcileri, Amsterdam’a gitmek üzere yola çıktılar. Eurogrup’un gayri resmi toplantısına, Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde da katılacak. Teknik ekipler, Atina’da kalarak çalışmalara devam ederken, kurumlarının temsilcilerinin de, son ayrıntıların tamamlanması için Pazar günü Atina’ya geri dönmeleri olasılığı da bulunuyor.

Diğer yandan Yunanistan ekonomisi iyileşme belirtileri gösteriyor. Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’ın verilerine göre, Yunanistan’ın 2015 yılı içinde % 0,25 oranında faiz dışı açık vermesi beklenirken, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’dan %0,7 oranında faiz dışı açık verdi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, yayınladığı Twitter mesajında Eurostat’ın verilerini yorumlayarak, kehanetlerin yalanlandığını ifade etti. Çipras, planlı ve istikrarlı bir şekilde çalışıldığı için, faiz dışı fazlalığının başarıldığını savundu.  Çipras Euronews adlı haber kanalına yaptığı konuşmasında, Yunanistan'ın 2015 yılındaki finansal performansının, tüm beklentileri aştığını iddia etti. Ayrıca 2015 yılının Yunanistan için zor bir yıl olduğunun unutulmaması gerektiğine dikkat çekti. İki seçim dönemi, bir referandum ve bankaların kapalı olduğu bir dönemden geçildiğini ve bunun yanı sıra, tüm yükünün Yunanistan’ın omuzlarında bulunan, gözle görülen bir mülteci krizi var olduğuna dikkat çekti. Yunanistan Başbakanı, ekonominin ayağa kalkarak, yatırımcıların güvenini tekrardan kazanması için, Yunanistan’ın ihtiyacı olan şeyin, borcun hafifletilmesi ve olağanüstü önlemler alınmaması olduğunu dile getirdi.

 

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:33

Son Haberler

18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Tüm haberler

Video on Demand