Atina ve Kurumlar arasında anlaşmaya varılabilir.

Eurogrup’un Amsterdam’daki gayri resmi toplantısına saatler kala, Atina ve kurumlar arasında, üçüncü önlemler paketi hakkında anlaşmaya varılacağı görülüyor.

Maliye Bakanlığı için en önemli faktör olan sigortalar ve kırmızı krediler konularının kapanmaya çok yakın olduğu belirtildi. Neredeyse anlaşmaya varıldığını ve tek engelin vergi muafiyeti olduğu bildirildi. Yunanistan Maliye Bakanı Öklid Çakalatos, Ekonomi Bakanı Yorgos Stafakis ve kurumların temsilcileri, Amsterdam’a gitmek üzere yola çıktılar. Eurogrup’un gayri resmi toplantısına, Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde da katılacak. Teknik ekipler, Atina’da kalarak çalışmalara devam ederken, kurumlarının temsilcilerinin de, son ayrıntıların tamamlanması için Pazar günü Atina’ya geri dönmeleri olasılığı da bulunuyor.

Diğer yandan Yunanistan ekonomisi iyileşme belirtileri gösteriyor. Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’ın verilerine göre, Yunanistan’ın 2015 yılı içinde % 0,25 oranında faiz dışı açık vermesi beklenirken, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’dan %0,7 oranında faiz dışı açık verdi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, yayınladığı Twitter mesajında Eurostat’ın verilerini yorumlayarak, kehanetlerin yalanlandığını ifade etti. Çipras, planlı ve istikrarlı bir şekilde çalışıldığı için, faiz dışı fazlalığının başarıldığını savundu.  Çipras Euronews adlı haber kanalına yaptığı konuşmasında, Yunanistan'ın 2015 yılındaki finansal performansının, tüm beklentileri aştığını iddia etti. Ayrıca 2015 yılının Yunanistan için zor bir yıl olduğunun unutulmaması gerektiğine dikkat çekti. İki seçim dönemi, bir referandum ve bankaların kapalı olduğu bir dönemden geçildiğini ve bunun yanı sıra, tüm yükünün Yunanistan’ın omuzlarında bulunan, gözle görülen bir mülteci krizi var olduğuna dikkat çekti. Yunanistan Başbakanı, ekonominin ayağa kalkarak, yatırımcıların güvenini tekrardan kazanması için, Yunanistan’ın ihtiyacı olan şeyin, borcun hafifletilmesi ve olağanüstü önlemler alınmaması olduğunu dile getirdi.

 

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 22:33

Son Haberler

10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Basın Özetleri 10.05.2021
13:13
Aşı portalı 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açıldı
07:51
Normale dönme süreci bugün başlıyor
07:50
Dün 2 can kaybı ve 269 yeni vaka kaydedildi
07:49
09 Mayıs
Ioannou: Kıbrıs yarından itibaren sosyal ve ekonomik faaliyetin daha normal ritimlerine dönüş yolunda bir adım atıyor
15:43
Aşı portalı yarın 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açık olacak
15:42
Çin roketinin kalıntıları Hint okyanusuna düştü
08:48
Erdoğan İsrail'i eleştirdi
08:47
Yunanistan'da dün 68 kişi hayatını kaybetti ve 2 bin 641 vaka kaydedildi
08:46
Aşı portalı 31 ve 32 yaşlarındaki kişiler için açıldı
08:45
Tüm haberler

Video on Demand