Victoria Nuland: ABD çözüm çabalarını destekliyor

Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Kıbrıs’a iki günlük ziyaret gerçekleştiren Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland ile gerçekleştirdiği görüşmenin gündeminde Kıbrıs sorunu konuşuldu.

Nuland, Kıbrıs sorunu hakkında ve özellikle Anastasiadis’in dün gece Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile gerçekleştirdiği görüşme hakkında bilgilendiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’ten dinlediklerinin cesaret verici olduğunu söyleyerek, gelişme kaydedildiğinin apaçık ortada olduğunu ve fikir birliklerinin uzlaşıya dönüşmesi için çaba harcandığını belirtti. Ayrıca Birleşik Devletler’in Kıbrıs sorunu hakkında gerçekleştirilen diyaloğ desteklediklerinin herkes tarafından bilinen bir gerçek olduğuna dikkat çekti. İkili ilişkiler, güvenlik ve enerji konularının da konuşulduğu görüşmede, Nuland, son iki yıldır Kıbrıs’taki Amerikan yatırımlarının 7 kat artmasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e ülkenin memorandumdan çıkmasından dolayı tebriklerini sundu. Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’nın yanı sıra, Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis ve Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ile temaslarda bulundu.

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Amerikan Bakan yardımcısı arasında yapılan görüşmede, işgal bölgelerindeki siyasi krizin konuşulduğunu ve Nuland’ın Cumhurbaşkanı’nı Amerika’da Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan ile yaptığı temaslar hakkında bilgilendirdiğini açıkladı. Ayrıca çözümün ekonomik boyutuyla ilgili görüştüklerini ve Victoria Nuland’ın, Birleşik Devletler’in, ortaya konan çabayı desteklemeye hazır olduğunu açıkladığını ifade etti. Hristodulidis kurumumuza yaptığı açıklamada, Anastasiadis ve Nuland görüşmesinde konuşulan enerji konularının, Kıbrıs Ekonomik Münhasır bölgesindeki üçüncü tur ruhsatlandırmaya ve Doğu Akdeniz bölgesindeki enerji konularına duyulan uluslararası ilgiye odaklandığını söyledi. Hristodulidis, üçüncü tur ruhsatlandırma sürecinin başlamasıyla, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin etkileneceği yönünde herhangi bir açıklama yapılmadığını vurguladı. Kıbrıs’ın egemenlik haklarının müzakereler sebebiyle askıya alınamayacağını kaydetti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Mustafa Akıncı görüşmesinin iyi geçtiğine dikkat çekerek, yönetim ve mülkiyet konularının bazı başlıklarında fikir birliklerinin yakalandığını belirtti. Mülkiyet konusunda ise, mal sahibinin mi, yoksa kullanıcının mı, ilk söze sahip olacağı yönündeki ayrılığın, hala devam ettiğini söyledi. 

 

Editör: Bahar Yandaş
Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 22:33

Son Haberler

08 Mayıs
Pazartesi yeniden faaliyete geçecek olan mağazalarda hazırlıklar son hızda devam ediyor.
16:26
Sağlık Bakanlığı, kalabalık toplanan yerlerde safe pass gösterilmesi zorunluluğuyla ilgili açıklama getirdi.
16:25
AB üyesi devlet ve hükümetlerin liderleri, on üç maddelik bildirgeyi kabul etti.
16:24
Anastasiadis: Avrupalı ​​ortaklar, Türkiye'nin çözüm önerisinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını düşünüyor.
16:21
DİKO Başkanı: Hükümetin pandemi yönetimi hayal kırıklığı.
16:21
AKEL'den partilerin oy pusulasında yer alacak isimleriyle ilgili hükümete ve DİSİ’ye eleştiri
16:19
3 hafta önce aşının ilk dozunu yaptıran çalışanlar, her hafta hızlı test yaptırma zorunda olmayacak.
15:34
Polis, covid-19’a karşı alınan tedbirlerin ihlal edildiği 162 usulsüzlük kaydetti.
15:34
Eğitim Bakanı, devlet okulların yapılacak bir dizi değişikliği açıkladı.
15:32
Avrupa Komisyonu Başkanı: Aşılardaki patentlerin askıya alınması, aşı tedarikleriyle ilgili sorunu çözmeyecek
14:14
07 Mayıs
anket 07.05.21
14:12
çevreden 07.05.21
14:10
Tüm haberler

Video on Demand