20/4/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Baf ve Koşi atık merkezlerindeki skandallarla ilgili soruşturması devam eden Enviroplan şirketi Genel Müdürü Theofani Lolos'un dün yargı önüne çıkarılmış olunması. Gazeteye göre Baf ve Koi atık merkezlerindeki skandalla ilgili davada suçlananların sayısı 14'e çıktı. Lolos dün çıkarıldığı Ceza Mahkemesi'nde suç işlemek için komplo kurmak, dolandırıcılık, yasadışı faaliyetlerden elde ettiği geliri yasallaştırma ve kamu görevlilerine rüşvet vermekle suçlandı. Lolos daha sonra 200 bin Euroluk kefaletle serbest bırakıldı. Elde edilen bilgilere göre Lolos şimdi Yunanistan'a gidecek ve 26 nisan'da tekrardan Kıbrıs'a geri dönecek. Dünkü mahkeme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Lolos'un avukatı Kiris Triandafillidis müvekkilinin ifadelerinde şimdiye dek çok şey söylediğini ve daha söyleyecek çok şeyi olduğunu ifade etti. Lolos'un pratiğinin çeşitli çevrelerin baskılarının ve çeşitli şantajlarının sonucu olduğuna vurgu yaptı. Ancak bu çeşitli çevrelerin isimlerini vermedi. Bu arada Lolos'un 25 bin Euro verdiğini ileri sürerek AKEL'in o dönemki mali sorumlusu Venizelos Zanettos hakkında şimdilik herhangi bir suçlamada bulunulmadı. Bu arada polis Baf'ta trafik işaret tabelalarıyla ilgili soruşturma dosyasını tamamlayarak Hukuk Dairesi'ne gönderdi. Baf Polisi Suçları Araştırma Sorumlusu Sigma televizyonuna yaptığı açıklamada yapılan araştırmada bu konuyla ilgili çıkar ilişkisi içinde olan eski ve yeni beş Baf Belediye yetkilisiyle bir özel şirketin iki memurunun olduğu tespiti yaptıklarını söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Prime şirketinin gerçekleştirdiği ve dün akşam Sigma televizyon kanalında yayınlanan son kamu araştırma sonuçlarına göre 22 Mayıs seçimlerine ilişkin katılmayacaklarını söyleyenlerin oranı %4 azaldı. Partilerin seçim gücü ise bir ay önceyle hemen hemen aynı. Küçük değişiklikler de DİSİ lehine ve ikinci AKEL ile arayı açıyor. Bu ayki sonuçlar Yurttaşlar İttifakı'nın da ilerlediğini ve EDEK'in önüne geçtğini gösteriyor. Seçmen kitlesi iç sorunları ele almada muhalefetin tavrından memnun değil. En çok memnuniyetsizlik %66 ile AKEL'in tavrına ilişkin ifade ediliyor. Partilere destekte DİSİ %21,2 ile birinci sırada. DİSİ bir ay önceye göre oy oranını %1 artırmış durumda. İkinci sırada ise %16.5 ile AKEL var ve AKEL'in bir ay içerisinde oy artış oranı %0.1ç Üçünc sıradaki DİKO'nun oy oranı %9,2. DİKO da oy oranını son bir ay içerisinde %1,1 oranında artırdı. Dördüncü sıraya ise %4,5 ile Yurttaşlar İttifakı yerleşti. İttifakın bir aylık y artış oranı %0,4. EDEK beşindi sırada %4 oranında bir desteğe sahip. Ekolgların y oranı %3,1, Dayanışma Hareketinin %2,9 ve ELAM'ın da %1,7. Oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı %18. Seçime ilgi duymayanlar 513,1 ve gidip geçersiz oy atacağını belirtenler de %2,4 oranında.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Larnaka'da yeni bir skandalın ortaya çıkıyor olması. Gazeteye göre polis yeni bir yolsuzluğu daha ortaya çıkarmanın eşiğinde. Bazı kamu yetkililerinin açılan bazı banka hesaplarında izahı verilemeyecek paralar bulundu. Söz konusu hesaplara Larnaka kanalizasyonunun yapılmasıyla ilgili araştırma çerçevesinde girildi. Daha sonra Lefkoşa kanalizasyonun ilk evresi için de araştırma başlatıldı. Ortaya çıkan ilk bulgulara göre bazı kişisel hesaplarda bulunan paralar daha derin araştırmayı gerekli kılıyor ve bu hesap sahiplerinin bu paraların kaynağı konusunda izah vermeye davet edilecekleri ifade ediliyor. Konuya ilk bakışta bu paraların mesleki kazançları sonucu olduğu görünümü yok. Bu durumda yaklaşık yirmi hesaba ulaşıldığı belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis müzakerelerde ilerleme sağlandığı görüşünde. Cumhurbaşkanı dün Mustafa Akıncı ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada " Zannedersem iyi bir görüşme oldu.. İleri adımlar atıldı ve bu çok memnuniyet verici." dedi. Ortak anlayışların görüş birliklerine dönüşüp dönüşmediğine ilişkin bir soruya karşı " bütününde değil ancak bazılarında evet" yanıtını verdi. İşgal bölgesindeki değişikliklerin Akıncı'nın tavırlarına olumsuz yansıyıp yansımadığı sorusunu yanıtlarken de "hayır, tam tersi" dedi. Cumhurbaşkanı Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Nuland'ın Kıbrıs ziyaretiyle ilgili olarak da kendilerinin momentumun korunmasını değil çözümü istediklerini belirtti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Meclis'in 2015'te onayladığı kredilerini yeniden yapılandırılması ve vergi kolaylıkları yasaları temelinde hareket den kredi kullanıcılarının karşı karşıya kalma olasılığı bulundukları bazı olumsuz sürprizler. Gazeteye göre Devlet Destekleme Mukayiti Theofanis Theofanos kredilerin yeniden yapılandırılmasını öngören söz konusu yasaların, devlet desteğiyle ilgili ulusal yasalara ve Avrupa yasalarına uygunluğu konusunu gündeme getirdi. Mukayit söz konusu yasaların özünde devlet desteğini içerdiğini belirtip bunlarla ilgili Avrupa Birliği'nin bilgilendirilmesini istedi ve Maliye Bakanı'nı da bu önlemlerin uygulanmasını kendisinin erteleyebileceği konusunda uyardı. Büyük gruplar ve Kilise dahil son kredi yapılandırılmasına gidenlerin tümünün vergi ödemeye çağrılacakları görüşü var.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in geçen günkü basın toplantısında ifade ettiklerine yönelik partilerin tepkisi. Gazeteye göre Anastasiadis'in iç konularda üç yıllık Hükümet muhasebesini yaptığı basın toplantısında ifade ettiği görüşlere DİSİ dışında tüm partiler tepki gösterdiler. AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis, Cumhurbaşkanının basın toplantısını yanıltma ve durumu güzel gösterme uğraşısı olarak niteledi. Cumhurbaşkanının bankalar ve ülke ekonomisi için yıkım getiren mevduatların tıraşlanması konusunda öz eleştiri yapacak yerde bu konuda halka karşı üstlendiği taahhüt için özel dilediğine dikkat çekti. Tüm sorumluluğu kendisinden önceki Hükümetin omuzlarına yüklemeye çalıştı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL, yasadışı devlette yeni vatandaşlıkların ve hem de yığınsal bir biçimde verilmesinin tarafların müzakere sürecinde görüş birliği sağladığı tarafların nüfus oranları olgusuna ters olduğunu Türkiye'nin bilmesi gerektiği görüşünde. AKEL Kıbrıs Bürosu sorumlusu Tomazos Çelebi konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada AKEL'in hiçbir koşulda nüfus oranları görüş birliğinin ihlali olgusunu kabul etmesinin söz konusu olmayacağını söyledi. AKEL'in bu konuda Hristofias ile Talat arasında varılan görüş birliğinde sonuna kadar ısrarlı olacağını ve bu oranın da dörde bir olduğuna vurgu yaptı. Çelebis'e göre bu oran gelecekte adaya gelecek Yunanistan ve Türkiye vatandaşlarında geçerli olacak. Çelebis bu arada bu olguyla ilgili Anastasiadis ve Akıncı arasında da görüş birliği sağlanmış olunduğuna da dikkat çekti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Baş savcı, Andros Kipriyanu'yu boşa düşürdü" başlığı altında . Gazeteye göre Başsavcı Kostas Kliridis Alitiya'ya yaptığı açıklamada AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'nun gündemde olan Baf ve Koşi atık merkezleriyle ilgili skandallara yönelik davranışlarını eleştirdi. Bu tür tavırların söz konusu skandalların araştırılması sürecine yardımcı olmadığı izlenimi verdi. Kipriyanu'nun hapisteki Venizelos Zanettos'u ziyaret edip Lolos'un bazı iddialarıyla ilgili bir konuyu onunla konuşmasına yönelik bir soruya yanıt verirken hapishane tüzüklerinin bu tür ziyaretlere olanak verdiğini ancak bunlardan kaçınılması gerektiğini söyledi. Devam eden soruşturmalarla ilgili açıklama yapılmasına ise müsaade olmadığına dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, turizmle ilgili uzun vadeli yeni bir ulusal strateji hazırlanmasına yönelik bir çalışmanın yapılmakta olduğunu ve 2016'nın ilk çeyreğinde turist sayısının geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında % 32,4 arttığını açıkladı. Kıbrıs Turizm İşletmeleri Birliği'nin Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı, hükümetin son üç yıldır Kıbrıs'ın turizm verimliliğinin kalitesini ve rekabet edebilir avantajlarını artırmaya çalıştığını söyledi. Anastasiadis, zaten ilk olumlu sonuçlar bulunduğunu, 2014'le karşılaştırıldığında 2015’te ülkeye gelen turist sayısında % 8,9'luk bir artış olduğunu belirtti. Gelirlerin de % 4,4 arttığına, 2014'te iki milyar avro olan gelirlerin 2015'te 2,11 milyar avroya yükseldiğine dikkat çeken Anastasiadis, 2016'da yaz için rezervasyonlarda da artış olduğunu 2015'e göre bu yıl % 32,4'lük bir artış kaydedildiğini anlattı. Cumhurbaşkanı, hükümetin Turizm için bir Bakan Yardımcılığı oluşturmak istediğini, Parlamento'nun onaylaması durumunda bakanlığın gelecek yıl 1 Ocak'tan itibaren tam olarak çalışamaya başlayacağını duyurdu. Anastasiadis son olarak hükümetin Kıbrıs'ın hava bağlantılarıyla ilgili çabalarından da söz etti, turist çekme potansiyeli olan ülkelerle ve Çin gibi vize alma işlemleri basitleştirme çalışmaları yapıldığını ifade etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

27 Mayıs
Basın Özetleri 27.05.2022
13:46
Duyarlı vatandaş bir kadının kaçırılmasını engelledi
13:26
20-26 Mayıs tarihleri arasında 2 can kaybı ve 1774 yeni vaka kaydedildi
13:25
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ersin Tatar'a mektup gönderdi
13:23
Cumhurbaşkanı Ukrayna işgali ile Kıbrıs işgali arasında güçlü paralellikler ortaya koydu
13:22
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Tüm haberler

Video on Demand