18/4/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Baf ve Kişi atık merkezlerindeki skandal iddialarıyla ilgili devam eden soruşturma süreci. Gazeteye göre atık konusunda İçişleri Bakanlığı'na danışmanlık hizmeti veren Enviroplan şirketinin Genel Müdürü Theofanis Lolos polis verdiği ifadelerde skandala daha başka kişileri de katan veriler ortaya koydu. Dün ifade verirken sürece Bobola'yı ve bir parti'nin yönetici üyesini de dahil etti. Lolos'un ifadeleri bugün Başsavcı tarafından değerlendirilecek ve bundan sonra atılacak adımlar belirlenecek. Lolo polise verdiği ifadesinde şirketinin İçişleri Bakanlığı'nın ihalesine KOCK CONSULT şirketiyle ortaklaşa girip kazandığını ancak kendileriyle 25 bin euro ödeyene dek sözleşme imzalanmadığını söyledi. Bu süreçte Andreas Kokkinidis'in aracılığıyla Venizelos Zanettos ile temasa geçtiğini ve bu parayı verip sözleşmeyi imzaladığını ileri sürdü. Söz konusu sözleşmeyi 10 Ağustos 2010 tarihinde imzaladıklarını belirtti. Bu arada konuyla ilgili Zanettos sorgulanırken AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu bu paranın AKEL'in kasasına girdiğini, ancak bunun partiye yapılan bağış olduğunu açıkladı. Kipriyanu partilerin tümünün bağış aldıkları savunması da yaptı. Kipriyanu bu arada Yunanistan Başbakanı ile görüştükten sonra Atina'dan dönerken bu sürece partinin adının da dahil edilmesi için bazı oyunların oynanmakta olduğunu söylediğini de hatırlattı.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İki müzakereci, Andreas Mavroyannis ile Özdil Nami mülkiyet konusunda iki tarafın tezlerinin yer alacağı ortak bir belge hazırlama yönünde çalışma yapıyorlar. Filelefteros'un güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre bu çalışma özden çok düzenleme amacıyla yapılıyor. Konuya ilişkin tarafları ayıran farklı yaklaşımlar ve nemli görüş ayrılıkları varlıklarını koruyor. Kıbrısrum tarafı ilk söz hakkının yasal mülk sahibinde, Kıbrıstürk tarafı da kullanıcıda olmasında ısrarlarını sürdürüyorlar. İki müzakereci dikkatlerini görüşmelerde yakınlaşma konuları üzerinde odaklamış durumda ve haftada üç kez bir araya geliyorlar. Yarın da Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Akıncı ile görüşecekler ve süreçle ilgili kendilerini bilgilendirecekler. Bu arada Mavroyannis Nisan ayının son on günü adada olmayacak ancak müzakereler devam edecek. Müzakere süreci devam ederken Ankara işgal bölgesinde yeni kurulan Hükümeti kutsamak amacıyla Cumartesi akşamı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu adaya gönderdi. Bu ziyaret özel ziyaret olarak nitelendirildi ancak özel bir görevle gerçekleştirildiği kesin.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Lolos İçişleri Bakanı'nın çalışma arkadaşı" başlığı altında Baf ve Koşi atık merkezleriyle ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Koşi atık merkeziyle ilgili her gün kamuoyunu sarsan yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Simerinin bugün açıkladığı belgelere göre Enviroplan şirketinin tutuklu olan Müdürü Koşi atık merkezine verdiği rakamın %22'si oranında artırarak Limasol atık merkezinin bakımını ve işletmesini de üstlendi. Bunun bir sorunu olarak bu çalışma yılda 2 milyon Euro daha pahalı geldi. Nitekin Ekoloji Hareketi Başkanı Perdikis'in de dün yaptığı suçlama gibi Theofanus Lolos'un hala daha bugün bile İçişleri Bakanı'nın bu konularda danışmanı olması olayı artık akıl dışı. Nitekim İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos da Lolos'un hala daha Limasol atık merkezinde danışmanı olduğu olgusunu teyit etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Meclis'in kendi kendini lav etmesi öncesi son toplantı gününde onayladığı yasalar Başsavcı'nın denetiminde ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis bunlardan hangisini Yüksek Mahkeme'ye götüreceğine bu inceleme sonrası karar verecek. Cumhurbaşkanı ,kendisinin anayasanın koruyucusu olduğunu ve kendisinin onay verdiği bir yasa dahi olsa, Başsavcını'nın anayasaya aykırı olduğu görüşü vermesi durumunda, bunu Yüksek Mahkemeye götürme durumunda olduğuna dikkat çekti. Her şeyin Başsavcının vereceği görüş doğrultusunda şekilleneceğini ifade etti.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi " Venizelos Zanettos işbirliği yapmıyor" başlığı altında Baf ve Koşi atık merkezleriyle ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Thefanis Lolos'un kendisine AKEL'in yardım etmesi için 25 bin euro komisyon verdiği iddiası sonrası polis tarafından sorguya alınan Venizelos Zanettos susma hakkını kullandı. Ancak Zanettos susarken AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu bu paranın AKEL kasasına bağış olarak girdiğini kabul etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu seçim kampanyası döneminde ülkeyi ve halkı yıkıma uğratacak milliyetçi politikalara karşı tavır alacaklarını söyledi ve merkez alandaki siyasi partilere işaret etti. " Eğer bu partiler seçimlerden güçlenerek çıkarsa vay halimize" dedi. Kipriyanu'nun bu açıklamasından kısa bir süre sonra DİSİ Başkanı Averof Neofitu da bir açıklama yaparak " Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs sorununda aklı başında bir politika izliyor ve Kıbrıs sorununa mümkün olan en kısa sürede çözüm bulma uğraşısı verdiği için merkez siyasi alandan her gün eleştirilere maruz kalıyor." dedi. Neofitu, AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Cumhurbaşkanını geç kalmakla suçlarken merkez partilerinin 2016 yılı içinde çözüm bulma uğraşısı verdiği için Cumhurbaşkanı'nı eleştirmelerinde haklı olamayacaklarına da vurgu yaptı.


ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Baf ve Koşi atık merkezleriyle ilgili gelişmeler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis Kıbrıs sorununda müzakerecinin var olduğunu ve bu konunun şu an itibaroyla Cumhurbaşkanı'nı meşgul etmediğini söyledi. Hristodulidis, müzakereci Mavroyannis'in yerine kendisinin atanacağı haberlerini yorumlarken Mavroyannis'in Birleşmiş Milletler Genel Kurul Başkanlığına aday olduğunu ancak bu seçimlerin Haziran ayının ikinci yarısında gerçekleştirileceğini ve Mavroyannis'in bu göreve seçilmesi durumunda görevi Ağustos ayı sonunda devralacağını hatırlattı. Bu arada Mavroyannis'in bu göreve seçilebilmesi için Kıbrıs Cumhuriyeti'nin çok yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu da ifade etti. Sözcü bu durumda, o güne kadar bu konuyla meşgul olmayacaklarını da ileri sürdü. Hükümet Sözcüsü bu arada işgal bölgesindeki siyasi gelişmeleri ve basının Türk tarafının daha sert bir politika izleyeceği haberlerini yorumlarken Türk tarafının iç işlerine karışmak istemediğini belirterek genel olarak müzakereler aracılığı ile belirlenen arzulanan hedefi benimsemeyen grupların egemen olmasının memnun edici bir süreç olmadığını söyledi. Sözcü devamla Kıbrıs sorununun müzakere masasında çözüleceğini ve müzakere sürecinin de buna bağlı değerlendirileceği görüşünü de ifade etti.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "yeni, atama sistemi,ni havaya uçurdular" başlığı altında eğitim sistemine yeni alımlar . Gazeteye göre Mahkeme 30 ay ve üstünde sözleşmeli olarak çalışan eğitimcilerin hizmet içi eğitimlerinin yerine getirip getirmediklerinden süresiz sözleşmeli statüsüne dönüştürülmesi kararı aldı. Bu karar Meclis tarafından onaylanan alınan ancak eğitimcileri kapsamayan yasanın onaylanmasından bir gün sonra alındı. Hükümet ve DİSİ söz konusu yasaya eğitimcileri katmamıştı. Şimdi mahkemenin kararı sonarsı ise bu adımı atma zorunda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
.- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu atıklarla ilgili skandalların soruşturulması işinin kendi işleri olmadığını ve bu sürecin nereye varacağını görmeyi beklediklerini söyledi. Kipriyanı ancak bu srece AKEL'i de dahil etme uğraşıları olduğuna ilişkin Yunanistan Başbakanı ile görüşmesinde gündeme geldiğini söyledi. Kipriyanu bu noktada Lolos'un hizmet ettiği Hector şirketinin Limasol atık merkezinin işletilmesine talip olduğunu ancak o ihalede beşinci geldiğini belirtti. Mahkemede Lolos'a yardım ettikleri ileri sürülen kamu çalışanlarının bazı şeylerin iyi gitmediği değerlendirmesiyle o dönemin AKEL'li İçişleri Bakanı Neoklis Slikiyotis tarafından yerlerinin değiştirildiğini de hatırlattı. "AKEL Lolos'tan komisyon alıyorsaydı tüm bunları neden yaptı?" sorusunu sordu. Kipriyanu aynı açıklamasında partisi için bağış alan herkesin suçlu olarak görülmesi durumunda siyasi partilerin kadrolarının tümünün tutuklanması gereği görüşünü de savundu.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Aşılama portalı, teknik sorunlar nedeniyle aşı randevusu alamamış 64-67 yaş arası kişiler için açıldı.
13:57
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte kaydedilen yeni vakaların sayısında patlama yaşandı
13:32
17 Nisan
Larnaka Belediye Başkanı: Larnaka kazasının Kıbrıs’ın çöplüğü değil.
16:58
Koronavirüse karşı nüfusun aşılanma çabaları, yoğun bir şekilde devam ediyor.
16:55
Ombdusman: Sosyal hizmetler ve polis, 15 yaşındaki Stilyanos’un ölümüyle ilgili cezai ihmail ana faktörleri
15:41
Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programı hızlanırken, Kıbrıs’a ulaşan aşı miktarları da aşamalı olarak artıyor.
14:55
Tüm haberler

Video on Demand