16/4/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Cumhuriyetine atıklar konusunda danışmanlık hizmeti veren Yunanlı şirketin sahibi Theofanis Lolo'un Avrupa tutuklama kararı sonarsı adaya getirilmesi sonrası dün poliste verdiği ifadesi. Gazeteye göre Theofanis Lolo polis verdiği ifadesinde yeni yangınlara neden oldu. İfadesinde atık merkezlerindeki ganimet olayına bir parti kadrosu ve partisinin de karıştığını ileri sürdü. Polise çok şey bildiğini ve işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi. Bir siyasi partiyi de sürece dahil ettiği ifadesiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Başsavcılık da bilgilendirildi. Başsavcı sorgulamayı sürdüren polislere tutuklama kararı çıkartma ve yeni tutuklamalara gitme gibi yeni adımlar atmamaları direktifi verdi. Lolo'nun ifadesinin bütününün incelenmesini ve atılacak adımlar konusunda ondan sonra karar verilmesini istedi. Lolo dün akşam maraton bir ifade verme süreci yaşadı. Dün akşam ara verilen ifade alma işlemlerine bugün de devam edilecek. Bu arada Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Baf ve Koşi atık merkezlerinden 7 milyon 645 bin 2 yüz euro zarara uğratıldığı belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Önümüzdeki hafta adaya gelmesi beklenen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide Güvenlik Konseyi Daimi üyesi ülkeleriyle açık iletişim hattı tutuyor. Uluslararası alanda temel oyuncuları bilgilendirme ve aynı zamanda Kıbrıs sorununda süreci güçlendirmek amacıyla ilgilerini canlı tutabilmek için onlarla temaslarını sürdürüyor. Geçen gün Britanya Dışişleri Bakanı Filip Hamod ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Eide dün de Fransa Dışişleri Bakanı ile Jan Marc Ayrault ile görüştü. Eide görüşme sırasında , Kıbrıs sorununa çözüm çabalarına Fransa`nın destek vermesini övdü. Kıbrıs`taki Genel Sekreterin İyi Niyet Misyonu`ndan yapılan açıklamaya göre Eide Fransa Dışişleri Bakanı Jan-Marc Ayrault ile görüştü ve kendisine süreçte gelinen aşamayı ve yaşanmakta olan sıkıntıları anlattı. Eide Fransa`ya Birleşmiş Milletler gözetimindeki Kıbrıs barış müzakerelerine güçlü desteğinden dolayı teşekkür etti. Açıklamada, “Kıbrıs`ın yeniden birleşmesi için uluslararası desteği çoğaltmanın en iyisi olacağını görüştüler ve eşsiz fırsatın kaçmasına izin vermemek için en kısa sürede kapsamlı bir anlaşmaya varma çabalarına devam etmeleri için iki toplumu teşvik ettiler. Kıbrıs`ta olası bir anlaşmanın uygulanmasını desteklemede Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi`nin rolünü, Avrupa Birliği`nin anlaşmanın mali kısmını desteklemesini ele aldılar” denildi. Eide, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi`nin daimi bir üyesi ve Avrupa Birliği`nin esas üyesi olarak Fransa`nın Kıbrıs`ta bir çözüm için en üst düzeyde siyasi desteğini memnunlukla karşıladığını ifade etti. Espen Barth Eide, “Müzakereler için uluslararası desteğin bütün Kıbrıslılar için kalıcı bir barışın sağlanması önemlidir. Anlaşmanın Avrupa karakterine sahip olması da çok önemlidir” dedi. Eide, “Ancak çözüme karar vermek Kıbrıslıların bileceği bir iştir, ancak seçimlerinin sonuçları Avrupa, bölge ve dünya için etkileri olacaktır” şeklinde konuştu.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Başsavcı Kostas Kliridis'in Meclis Genel Kurulu'nun son oturumu sırasında onaylanan yasalara ilişkin görüşleri. Gazeteye göre Başsavcı Kostas Kliridis dün Meclis'i açığa düşürecek açıklamalarda bulundu. Sigma tlevizyon kanalına konuşan Başsavcı son genel kurul toplantısını" kaçma örneği" olarak niteledi. Birçok yasa tasarısının çeşitli nedenlerden genel kurula son gün indirildiğini ve gerekli tartışmalar yapılmadan onaylandıklarını çünkü bunun arkasında çeşitli maksatlar olduğunu söyledi. Başsavcı şimdi bu yasaların her birinin teker teker incelenmesi ve anayasaya uygunluklarının araştırılması gerektiğine vurgu yaptı. Bu konuda önümüzdeki 15 gün içinde gelişmeler beklenmesini gerektiğini ifade etti. Yasalarla ilgili aynı düşünce Cumhurbaşkanlığında da var. Bu yasalardan bazıları özellikle de ekonomik doğaları gereği Hükümetin bazı planlamalarını bozucu nitelikte. Hisse senedi alımlarında kullanılan borçların şimdi bu senetlerle hesaplanmasını öngören yasa ile ilgili Yüksek Mahkemeye gidileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Uluslararası Para Fonu Başkanı Kristin Lagard ve Helenik Bankası'nın ekonomik raporu Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis'i dün özel olarak mutlu kıldı. Yeorgiyadis, Uluslararası Para Fonu Başkanı Lagard'ın dünkü açıklamasını derhal kişisel twitir hesabından duyurdu. Lagard bu açıklamasında Kıbrıs ekonomisinin olumlu sürecini bir kez daha teyit etti. Helenik Bankası ise 2016 yılı ekonomik raporunda 2016 için %2 oranında büyüme öngörüsünde bulundu. Banka bununla birlikte rahatlamaya ve reform çalışmalarında gevşemeye girilmemesi gerektiğine de vurgu yaptı.

POLİTİS gazetesinin d bugünkü ana haberi Kıbrıs Cumhuriyeti'nin atık merkezleriyle ilgili danışmanlığını yapan ve adı bu merkezlerdeki skandallara karışan Lolo'un dünkü ifadeleri . Gazeteye göre Lolo dün verdiği ifadelerde skandala karıştıkları gerekçesiyle en az üç kişinin adını verdi. Bu skandalla ilgili dava sürecinde henüz tabana vurulmadığı ve daha yeni gelişmeler yaşanacağı belirtiliyor. Lolo'nun dün verdiği ifadeler temelinde olayla ilgili yeni tutuklamalara gidilmesi için zemin oluştuğu görüşü de var. Bu konuda önümüzdeki iki gün içinde gerekli kararların alınacağı ifade ediliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL eski meclis Grup Sözcüsü Nikos Katsuridis milletvekili olarak Meclis'te olmayacağını ancak siyasi yaşamda varlığını sürdüreceğini söyledi. Katsuridis bir yolda 25 yıl yürüdükten sonra yol değiştirmenin kolay olamayacağını belitti. Katsuridis bu arada Meclis'in geçen günkü son oturumunda onlarca yasa tasarısının onaylanmasına ilişkin görüşü sorulduğunda bunun birçok kez yaşanmışlığına dikkat çekti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Hükümetin ve DİSİ'nin Meclis'in son oturumunda onaylanan yasalara ilişkin tavırları . Gazeteye göre AKEL Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu ve Kıbrıs Elektrik Kurumlarının özelleştirilmesi konusunda seçim dönemi yaklaşımlarını bir kenara bırakma çağrısında bulundu. AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis özelleştirmelerin 2017 yılı sonuna kadar ertelenmesi yönünde Meclis tarafından ortaya konan iradeye, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in saygı göstermesini beklediklerini söyledi. Lukaidis, Cumhurbaşkanı’nın bu şekilde bu ciddi konuda yazılı bir seçim taahhüdünü yerine getirmiş olacağına vurgu yaptı. Özelleştirmelerin 2017 yılı sonuna kadar ertelenmesinin, Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu ve Kıbrıs Elektrik Kurumu’nun DİSİ liderliği ve Anastasiadis Hükümeti tarafından yağmalanması girişimine son vereceğine vurgu yaptı. Lukaidis nüfusun haksızlığa uğramış gruplarının korunması yasasıyla ilgili acele tavrını da etkileyici olarak niteledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Avrupa Parlamentosunun geçen gün onayladığı Türkiye İlerleme Raporunu Kıbrıs kaynaklı atıflar açısından Hükümet olumlu buldu. Hükümet Sözcüsüne göre Kıbrıs'la ilgili bölümde önemli sayıda paragraf güçlendirildi. Sözcü Nikos Hristodulidis'e göre yerleşimcilere, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dönüşümüne, Birleşmiş Milletler kararları temelinde çözüm olgusuna, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesine, Türk askerlerinin adadan ayrılmasına, Mağusanın kapalı bölgesinin geri verilmesine ve kayıplara ilişkin yaklaşımlar olumlu yaklaşımlar. Bu arada AKEL söz konusu kararda hem olumlu hem de olumsuz unsurların var olduğu görüşünde. AKEL'e göre Kıbrıs'ta sürdürdüğü işgalin Avrupa düzeyinde sorumluluğu Türkiye'ye yükleme temel hedefi varlığını koruyor. AKEL bu arada Türkiye'nin müzakere başlıklarının açılması konusuna koşul koyma uğraşılarına karşı Avrupa Komisyonunun tepkisine de dikkat çekti bu alandaki baskıları kabul edilemez olarak niteledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

27 Mayıs
Basın Özetleri 27.05.2022
13:46
Duyarlı vatandaş bir kadının kaçırılmasını engelledi
13:26
20-26 Mayıs tarihleri arasında 2 can kaybı ve 1774 yeni vaka kaydedildi
13:25
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ersin Tatar'a mektup gönderdi
13:23
Cumhurbaşkanı Ukrayna işgali ile Kıbrıs işgali arasında güçlü paralellikler ortaya koydu
13:22
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Tüm haberler

Video on Demand