15/4/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi 22 Mayıs seçimleri öncesi Meclis genel kurulunun son toplantısı. Gazeteye göre Meclis daha önceki toplantılarının bir aynısı da dün gerçekleştirdi. Milletvekillerinin kendilerinin da kabul ettikleri yarın utanacakları bazı yasa tasarılarına bugün oy verdiler. Dün Meclis'te ayak üstü alınan karalar, sonu gelmeyen yasalar ve anayasaya aykırı öneriler onaylandı. Oysa sabah saatlerinde Meclis'te temsil edilen parti liderleri toplantısında bazı el yakacak konulardan uzak durma kararı alınmıştı ancak öğleden sonra bu karar unutuldu. Herkes farklı bir tavır içine girdi. Dün onaylanan bazı yasalar şunlar:
- DİSİ'nin karşı oy kullandığı Kıbrıs Elektrik Kurumu ve Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesinin 2017 yılı sonuna kadar ertelenmesinin öngörüldüğü yasa. Bu yasa Hükümet için bir baş ağrısı. Kıbrıs'ın yatırım yapılabilecek bir ülke konumuna gelmesi için üç puan yükseltme beklediği bir anda uluslararası derecelendirme kuruluşlarının bu yasaya tepkisinin ne olacağı merak ediliyor.
-Değerli kağıt alımında kullanılan kredilerde ödeşmeye gidilmesini ve mevduatları tıraşlanan mudilerin bankaların yönetim kurullarında temsiliyetini ön gören yasa. Bu yasa anayasaya aykırı olduğu bilindiği halde onaylandı.
-Pratikte nasıl uygulanacağına ilişkin Bazı soru işaretleri ile "Nereden Buldun" yasa tasarısı da onaylandı.
-Seçimlerin ve skandalların ağırlığı altında rüşvet veren şirketlerin kamuda ihalelere alınmamasını öngören yasa tasarısı da onaylandı. DİSİ Başkanının da kabul ettiği gibi bu tasarının görüşülmesi başka koşullarda olsaydı ertelenmesi gerekeçekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Çözümün ertesi günü Kıbrıs ekonomisinin nerede olacağına ilişkin araştırmayı üstlenen Dünya Bankası'nın temel üyeleri Kıbrıs'ta temaslarda bulunuyorlar. Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre heyet dün ilk değerlendirmelerinin sonuçlarıyla ilgili iki toplum müzakerecisi Andreas Mavroyannis ile Özdil Nami'yle ekonomi çalışma grubu üyelerine bir sunum yaptılar. Dünya Bankası'nın yapmayı üstlendiği bu araştırma ilk evresinde bulunuyor ve süreci ileri götürmek için henüz işgal bölgesinden somut ekonomik veri almayı başaramadı. Gerek rejimin gerekse işgal bölgesindeki bankaların verilerine ulaşmak kolay bir operasyon olmayacak. Dünya Bankası uzmanları bir ön değerlendirmede bulundular ancak kesin bir sonuca varmak için henüz zamanın çok erken olduğuna da dikkat çektiler.
SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Avrupa Parlamentosu'nun dün onayladığı Türkiye ilerleme raporu. Gazete "Avrupa mühürü ile merhum" başlığı altında verdiği haberinde Kıbrıs'ın arkadan iki kez hançerlendiğini yazıyor. Gazeteye göre Avrupa Parlamentosu dün Avrupa Birliği ilke ve değerlerine karşı hareket etti. Avrupa Parlamentosu son anda dahi olsa oyunu kurtaracak iki düzenlemeyi kabul etmedi. Türkiye'nin ilerleme raporunda Kıbrıs sorunuyla ilgili paragrafta Türk tarafınca takimci yorumlara yol açacak pencerelerin kapatılmasına müsaade etmedi. Yeni devlet yaratılmasına ve Avrupa Birliği üyesi bir devlet olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin altının oyulmasına karşı "Avrupa Birliği değer ve ilkelerine dayalı çözüm" ifadesinin paragrafa girmesine karşı oy verildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yargılandığı davada savcılık makamı tarafından sorgulanan eski Başsavcı yardımcısı Rikkos Erotokritu bugün dahi, herhangi bir yanlış yaptığına inanmadığını söyledi. Bir soruyu yanıtlarken Başsavcı Kostas Kliridis'in Cezai Soruşturmayı sürdüren Panayotis Kalis'in raporundan alıntı yaptığında, kendisinin algısının Hukuk Dairesi'den sürülmemesini arzuladığı olduğunu belirtti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi " toplum için bir zafer daha" başlığı altında özelleştirmelerin 2017 yılı sonuna kadar ertelenmesini öngören yasanın onaylanması. Gazeteye göre Kıbrıs toplumu dün özelleştirmelerin 2017 yılı sonuna kadar ertelenmesiyle yeni bir zafer daha kazandı. Söz konusu yasa tasarı AKEL'in girişimiyle gündeme geldi ve DİSİ hariç diğer tüm partilerce desteklendi. Meclis genel kurulu dün bu tasarıyı onaylayarak Hükümet ve DİSİ'nin istediği gibi seçimlerden sonra Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu ve Kıbrıs Elektrik Kurumu'nun satılmasını gündemden çıkardı. Konu dün Meclis'te tartışılırken DİSİ Başkanı Averof Neofitu bunun seçim sonrasına ertelenmesini istedi. Ancak diğer partiler var olan belirsizliğin giderilmesi gerektiği görüşünü ileri sürerek gerekli kararın derhal alınmasından yana tavır ortaya koydular. Söz konusu tasarı oylanırken DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos tavır ortaya koymamak için salondan dışarı kaçtı. DİKO'dan Atina Kiryakidu da çekimser oy kullanırken DİKO'lu diğer milletvekilleri tasarıya olumlu oy verdiler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİSİ HÜkümeti rakamları ne kadar güzelleştirmeye çalışırsa çalışsın, ekonominin iyileştiğine ilişkin ne kadar veri ortaya koyarsa koysun yurttaşların yaşadıkları gerçeklik çok farklı. Yurttaşların doğrudan yaşamlarıyla ilgili istatistik veriler onları yalanlıyor. Eurostat'ın dün yayınladığı son verilere göre Kıbrıslıların %15,3'ü ciddi yaşam araçlarına ulaşmada zorluk çekiyor. Oysa bu oran Avrupa Birliği'nde ortalama %8,2. Bu da topluma dayatılan sıkı kemer sıkma politikalarının bir sonucu.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Meclis'in dünkü son genel kurul toplantısı. Gazeteye göre Meclis genel kurulu dün gündeminde olan 78 yasa tasarısı görüşmek için toplantı. Bunlardan 63'i ya onayladı, ya görüşmesini erteledi ya da geri çekildi. Onaylanan tasarılardan bazıları baskı altında gerekli incelemeler yapılmadan onaylandı. Onaylanan yasalardan değerli kağıt alımında kullanılan kredi borçlarında ödeşmeyi öngörenini Cumhurbaşkanı Yüksek Mahkemeye götürme eğiliminde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Avrupa Parlamentosu'nun onayladığı Türkiye ilerleme raporunun içeriği Lefkoşa'yı tatmin etti. Buna karşı Ankara'nın karara tepkisi şiddetli oldu. Türkiye Hükümeti'nin Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Volkan Bozkır kararda özellikle Ermeni soykırımı notundan rahatsız ve bu nedenden dolayı da bu kararı yok hükmünde sayacaklarını söyledi. Parlamento'daki Türkiye Daimi Temsilci bu kararı geri verecek. Türk medyası da bu kararı bugüne kadar Türkiye için alınan en sert karar olarak niteledi. Kıbrıs Hükümeti ise kararın içeriğinden memnun. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis konuyla ilgili olarak Altiya'ya yaptığı değerlendirmede Kıbrıs sorunuyla ilgili Dış İlişkiler Komitesinde onaylanan paragrafta bazılarının uğraşılarına rağmen herhangi bir değişiklik olmamasını önemli olarak niteledi. Hristodulidis'e göre kararda yerleşimciler, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları ve uluslararası hukuk temelinde iki toplumlu iki bölgeli federasyona dönüşmesi, Mağusa'nın tellerle kapalı bölgesinin geri verilmesi, kayıplar, Türk arşivlerinin açılması olgularının varlığı önemli bir olay. Sözcüye göre Türkiye'nin bu kararı yok hükmünde saymasının bir nedeni de bu atıflardır.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi " Değerli kağıtlar Yüksek Mahkeme'ye gidiyor" başlığı altında Meclis'in dün 22 mayıs seçimleri öncesi son kes toplanması ve kendi kendini feshetmesi . Gazeteye göre

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis Kıbrısrum tarafı müzakerecisinin pozisyonunu koruyacağını söyledi. Sözcü " Müzakerecimiz vardır ve bu da Andreas Mavroyannis'tir" dedi. Sözcü,Mavroyannis'in aday olduğu Birleşmiş Milletler Genel Kurul Başkanlığı için seçimlerin Haziran ayında olacağını, bu göreve seçilmesi durumunda çalışmaya Ağustos ayında başlayacağını ve bu konun da Cumhurbaşkanı ancak o zaman meşgul edeceğini ifade etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

01 Temmuz
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
13:46
Sağlık Bakanlığı, 3 kişinin koronavirüs kaynaklı kompikasyonlardan dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.
13:43
Uyuşturucuyla Mücadele Ekipleri, Tersefanu’daki evlerde uyuşturucu, silah ve patlayıcı madde tespit etti.
13:42
Tatbikatta kaza sonucu yaşamını yitiren 27 yaşındaki sözleşmeli erin organları, başka kişilere hayat verecek.
13:40
Larnaka Ceza Mahkemesi, 11 yaşındaki torununa cinsel istismar uygulayan şahsa 20 yıllık hapis cezası verdi.
13:37
Kimliği belirsiz kişiler, elektronik dolandırıcılık yoluyla bir şirketten 156 bin euro’dan fazla para çaldı.
13:35
Sağlık Sigortası Kurumu: Doktorların sigorta kurumu tarafından değerlendirilmesi inceleniyor.
13:35
Dün ‘Hriso Psari’ bölgesinde yüzen erkek şahıs, Larnaka’nın Oroklini bölgesinde ölü bulundu.
13:33
basın özetleri 01.07.22
13:09
Ukrayna’da savaş uğruna dökülen kan bitmek bilmiyor.
09:08
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
09:03
Dün öğleden sonra Poli Hrisofu’nun girişinde ve Hrisofu köyünün kuzeyinde bulunan bölgede yangın çıktı.
08:33
Tüm haberler

Video on Demand