14/4/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Avrupa Parlamentosu'nuan dün tartıştığı Türkiye ilerleme raporu . Gazeteye göre dün tartışılmaya başlanan ve bugün oylanacak olan Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ilerleme raporu Kıbrıs sorununun çözümünün Kıbrıs Cumhuriyeti'nin devamını güvence altına almadan iki toplumlu iki bölgeli federasyon dönüşümü kimliğini ve tadını ortaya koyuyor. Raporda " dönüşüm" kavramıyla Türkiye'nin arzuladığı bakir doğum olgusuna açık pencere bırakıldı. Taslak bugün oylanırken Kıbrıs sorununda çözümün Avrupa Birliği ile ve değerlerine uygun çözüleceği önerisinin metne girip girmeyeceği görülecek. Ancak bu onaylansa dahi çözüm paragrafına girmeyeceğinden, Kıbrıs sorununun çözümünün gri yanlarını ortadan kaldırmayacak. Bu ifadenin girmesi durumunda, öneminin aşağı çekilmesi için bir başka paragrafta yer alması bekleniyor. Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili taslakta 11 Şubat'ın hükümleri ve " Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tek egemenlikli, tek uluslararası kimlikli ve tek vatandaşlıklı, iki toplum arasında siyasi eşitliğin olacağı ve tüm vatandaşlarının fırsat eşitliğine sahip olacağı ve son anlaşma Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarına ve uluslararası hukuka uyumlu iki bölgeli iki toplumlu federasyona dönüşeceği" ifadesini içeriyor. Bu paragrafta Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tanınması düzenlemesi önerisi bakir doğum konusunda endişe yaratılmaması için kabul edilmedi.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İşgal bölgesindeki siyasi krizin Kıbrıs sorununa yansımaları konusunda hükümet ciddi bir düşünce içerisinde. Sigma televizyon kanalına göre sahte devlette Derviş Eroğlu'nun parmağının olduğu bir yapı oluşuyor. Bu gelişmeyle bağlantılı olarak Cumhurbaşkanı Anastasiadis de Andreas Mavroyannis'in Birleşmiş Milletler genel kurul başkanlığına seçilmesi sonrası yerine atayacağı müzakereci konusunda ciddi ciddi düşünüyor. Mavroyannis'in bu göreve seçilmesi durumunda çok sık seyahat edecek olması Cumhurbaşkanını alternatif aramaya itiyor. Mavroyannis'in yerine atanacak en güçlü aday şimdiki Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis. Hristodulidis Cumhurbaşkanının en güvendiği çalışma arkadaşı. Burada sorun Hükümet Sözcüsü'nün aynı zamanda müzakereci görevini de üstlenmesinin getireceği sorunlar. Bu iki görevin bağdaşması zor. Bu durumda zor kararı alma Nikos Hristodulidis'e düşecek.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi 22 Mayıs seçimleri öncesi Temsilciler Meclisi genel kurulunun bugün son toplantısını yapacak olması. Gazeteye göre Meclis genel kurulu bugün önümüzdeki seçimlere rengini verecek altmışın üzerinde yasa tasarısını, yasa teklifini, kanunu ve genelgeyi görüşüp oylayacak. Bu önerilerin bazıları açık anayasaya aykırı, bazıları daha iyi incelenmeye muhtaç ve onaylanmaları durumunda ciddi zararlara da yol açacak nitelikte. Muhalefetin özelleştirmelerin dondurulmasını öngören yasa teklifinin son anda gerekli çoğunluğu bulduğu ve getireceği sonuçlar belirsiz bugün Meclis'ten geçeceği belirtiliyor. Hükümet bu konuda uluslararası derecelendirme kuruluşlarının olası tepkisiyle uyarıda bulundu. Değerli kağıtlarla ilgili teklife ilişkin de yürütme erki ile Merkez Bankası uyarıda bulundu. Bu teklifin geçmesi durumunda bunun Kıbrıs Bankası'na zararının en az 184 milyon euro olacağı ifade ediliyor. Haksız komisyon veren şirketlerin ihalelere girişinin yasaklanması yasa tasarısı da bugün ele alınacaklar arasında ilgi çekiyor. Bu tasarının onaylanıp onaylanmayacağı henüz netlik kazanmadı. Meclis genel kurulunun gündeminde 79 konu var ancak yürütme erki bunlardan 18'nin geri çekecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Britanya'nın Kıbrıs sorununa sıcak bir ilgisi var. Britanya'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Devid Lidington'un son günlerde iki müzakereci, Andreas Mavroyannis ve Özdil Nami ile ayrı ayrı telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtiliyor. Filelefterosun elde ettiği bilgilere göre Britanyalı yetkili geçen Pazar günü Mavroyannis ile Salı günü de Nami ile görüştü ve her ikisinden de müzakere sürecine ve yaşanan zorluklara ilişkin bilgi aldı. her ikisine de Londra'nın sürece olan desteğini ifade etti. Bilindiği üzere Lidington on gün önce de Akıncı'ya telefon ederek Britanya'nın Avrupa Bilriği üyeliğiyle ilgili 23 Haziran'da gerçekleştirilecek referandum sonrası kendisini Londra'ya davet etmeyi düşündükleri bilgisini vermişti. Bu arada Lidington Londra'da Avam Kamarasında bilgi verirken Britanya Hükümeti'nin, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği için daha çok zamana gerek duyulduğu değerlendirmesi yaptığını söylemiş ve bunun nedenlerinden birinin de Kıbrıs sorunu olduğunu belirtmişti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi kamuda iş almak ve çıkar sağlamak için rüşvet veren şirketlerin listelerinin siyasi parti liderlerine verilmiş olunması. Gazeteye göre DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos'un dün kamuda ihale sözleşmelerini düzenleyen yapısal çerçeveye ve rüşvet veren firmaların devre dışı bırakılması sürecini öngören yasaya olumlu oy verme konusunda taahhüdü sonrası bu konuya ilişkin gerekli Meclis çoğunluğu oluştu. DİSİ ve Ekoloji Hareketi de daha önceden bu tasarıya destek vereceklerini açıklamışlardı. Yurttaşlar İttifakı da konuya olumlu yaklaşıyor. AKEL ve EDEK ise henüz kartlarını açmadılar. Bu iki parti söz konusu yasa tasarılarının incelenmesi için zamana ihtiyaç olduğu görüşünü ileri sürüyor. Ancak AKEL'in bu tasarıya olumsuz oy vermesi mümkün değil gibi görünüyor. Bu konu Mclis genel kurul çalışmaları öncesi gerçekleştirilecek parti liderleri toplantısında da ele alınacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Değerli kağıt alımı için kullanılan kredilerde ödeşmeye gitmeyi ve mevduatlara el konularak kurtarılan bankaların yönetim kurullarına zorunlu olarak mevduat sahiplerinin temsilcilerinin de girmesini öngören yasa teklifinin onaylanması hem Kıbrıs bankası hem de Hükümet için baş ağrısı yaratıyor. Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis buna ilişkin Hükümetin tepkisine zemin hazırlamaya başladı. Bu teklifin geçmesi durumunda konunun anayasaya uygunluğu hakkında karar vermesi için Yüksek Mahkemeye götürülebileceğini ya da geri Meclis'e iade edilebileceğini söyledi. Her iki yasa teklifi de Kıbrıs Bankası'nın ilgilendiriyor ve bu teklifi,n onaylanmasının Bankaya maddi zararının 184 milyon Euro olacağı hesaplanıyor. Mevduatları tıraşlanan kesimlerin temsilcilerinin banka yönetimine girmesi de sorunlu olarak görülüyor

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi kamuda sağlık sektöründe yaşanan sorunlar. Gazeteye göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Hükümetin felsefesi sonucu kamuda sağlık sorunları sürekli derinleşiyor. Kipriyanu dün Mağusa bölgesine gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde Deriny'daki devlet hastahanesine gitti. Burada yetkililerle bir araya gelerek sorunları hakkında bilgi aldı. Kipriyanu bu hastahaneyi her ziyaretinde sorunlar azalacak yerde daha da arttığını gördüğünü söyledi. Hasthande hem doktor hem de hastabakıcı düzeyinde ciddi kadro açığı olduğuna dikkat çekti. Hastaahnede yönetici dahi olmadığının altını çizdi. Bu durumun temel sorumlusunun hükümetin felsefesi olduğuna dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Bugün AKEL'in kuruluşunun 75. yıldönümü. AKEL'den yıldönümüyle ilgili olarak yapılan açıklamada AKEL'in Kıbrıs'ın ve Kıbrıs halkının umudu ve gelecek perspektifi olduğuna vurgu yapıldı ve partinin tarihini, katkılarını, mücadelelerini ödüllendirmesi için halka 22 mayıs'ta AKEL' oy verilmesi çağrısında bulunuldu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi rüşvet veren şirketlerin kamuda ihalelere girişinin engellenmesini öngören yasa tasarısının durumu. Gazeteye göre akşam geç vakitlere kadar bu yasa tasarısının geleceği net değildi. Partiler ve milletvekilleri konuya ilişkin tavırlarını netleştirmedikleri için konunun bugün Meclis genel kurul çalışmaları sırasında netleşmesi bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİKO'ya göre partinin dört önerisi halkta yüksek oranda kabul gördü. DİKO "Değişim" adını verdiği bir karşılıklı iletişim tekniği ile yurttaşların görüşlerini alıyor. DİKO'ya göre partinin büyük bir çoğunlukla kabul gören teklifleri şunlar: - Meclis2te yurttaşlar Komitesi oluşturulması ve her yurttaşın istediği konuyu burada gündeme getirmesi, önerisini sunması. - 5 bin ve üzeri imza ile vatandaşların Meclis'e yasa teklifi sunabilmeleri. - Partilerin özel şirketler tarafından finanse edilmelerinin yasaklanması ve bunun cezai bir olay olarak görülmesi. - 50 kişiye kadar çalışanı olan işletmelerin ek istihdam alanı açmaları koşuluyla vergilerinde indirime gidilmesi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

01 Temmuz
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
13:46
Sağlık Bakanlığı, 3 kişinin koronavirüs kaynaklı kompikasyonlardan dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.
13:43
Uyuşturucuyla Mücadele Ekipleri, Tersefanu’daki evlerde uyuşturucu, silah ve patlayıcı madde tespit etti.
13:42
Tatbikatta kaza sonucu yaşamını yitiren 27 yaşındaki sözleşmeli erin organları, başka kişilere hayat verecek.
13:40
Larnaka Ceza Mahkemesi, 11 yaşındaki torununa cinsel istismar uygulayan şahsa 20 yıllık hapis cezası verdi.
13:37
Kimliği belirsiz kişiler, elektronik dolandırıcılık yoluyla bir şirketten 156 bin euro’dan fazla para çaldı.
13:35
Sağlık Sigortası Kurumu: Doktorların sigorta kurumu tarafından değerlendirilmesi inceleniyor.
13:35
Dün ‘Hriso Psari’ bölgesinde yüzen erkek şahıs, Larnaka’nın Oroklini bölgesinde ölü bulundu.
13:33
basın özetleri 01.07.22
13:09
Ukrayna’da savaş uğruna dökülen kan bitmek bilmiyor.
09:08
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
09:03
Dün öğleden sonra Poli Hrisofu’nun girişinde ve Hrisofu köyünün kuzeyinde bulunan bölgede yangın çıktı.
08:33
Tüm haberler

Video on Demand