13/4/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Brüksel'de "Kıbrıs sorununun çözümümü destekleme grubu" oluşturulması. Gazeteye göre Müzakerelerde Türk tarafının geri adımlar atmasına rağmen Komisyon" Kıbrıslıtürkler için faaliyet grubunun adını "Kıbrıs sorununun çözümümü destekleme grubu" dönüştürme kararı aldı. Bunun temel nedeni de Brüksel'in 2016 yılının Kıbrıs sorununda kesin çözüm yılı olacağı değerlendirmesi yapıyor olması. Elde edilen bilgilere göre bu karar dün bu yıl içerisinde tarafların ayrı ayrı referanduma gidecekleri değerlendirmeleri ışığında alındı. Komisyonda biçimlenen bu havaya ilişkin belirleyici rolü Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs özel Danışmanı Espen Barth Eide'nın oynadığı görünümü var. Norveçli bu diplomat Lefkoşa'da taraflar arasında ciddi görüş ayrılıklarını ve sorunun temel yanlarının henüz tartışılmadığını dahi biliyor olmasına karşı Kıbrıs sorunun çözümüne ilişkin iyimser ortamı devam ettiriyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Ankara'nın talebini karşılamak için Mustafa Akıncı'yı Berlinê davet eden Almanya Dışişleri Bakanı Frank Stanmaier dün kendisiyle Berlin'de Alman Meclisi'nin yanında bir restorantta görüştü. Alman Bakan Kıbrıs sorunundaki görüşmelerde daha fazla ilerleme sağlanması konusunda cesaret verici bir tavır takındı. Bu yaklaşım "genel ve tarafsız" bir tavır olarak nitelendirildi. Bu arada yasadışı devlete siyasi kriz yaşanırken Akıncı'nın bu ziyareti eleştirilere neden oldu. Akıncı da Berlin'den yaptığı bir açıklamada siyasi gelişmelerin Kıbrıs sorununda müzakere sürecine olumsuz yansımayacağını umduğunu söyledi. İyi haber alan kaynaklara göre şu anda Kıbrıs sorununa ilgi duyanların tümünün dikkatleri yasadışı devlette iç gelişmelere çevrilmiş durumda ve olacak olanlara ilişkin endişe belirtiyorlar.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi DİSİ'nin özlü hizmet sektörlerinde grevi cezai bir suç haline sokma girişimlerini şimdilik dondurması. Gazeteye göre özlü hizmet alanlarında grevi cezalandırmayı öngören çabasında Hükümet partisi yalnız kaldı. Başsavcı'nın da tepkisi sonucu ikinci bir kez düşünmek için konunun yarınki Meclis genel kurulunda ele alınmamasını istedi. Bu şekilde teklif buz dolabına kaldırıldı. DİSİ'nin bu kararı almasında sendikaların yarın konu görüşülürken Meclis önünde eylem yapma kararı almaları da etken oldu. Bu arada DİSİ liderliği dün ani bir biçimde SEK ve Kamu Çalışanları Sendikası ile görüşmelerde bulundu. Bu iki sendika liderliği de DİSİ'ye konuya ilişkin diyalog önerisinde bulundular. DİSİ'nin kararı sonrası dün bir açıklama yapan PEO bu gelişmeyi olumlu olarak niteledi. PEO'ya göre sendikal hareketin birliği diren,ş ortaya koyma kararlılığı sonuç getirdi. PEO bunun, çalışanların sendikal ve diğer sosyal haklarına karşı saldırılarda takınılacak tavra örnek olmasını istedi. PEO aynı açıklamasında iş ilişkilerinin İş İlişkileri Normları ve sosyal ortaklar arasındaki kolektif kararlar temelinde düzenlenmesi gerektiği görüşünü de savundu. Bu kararlara Meclis'in ve siyasi güçlerin saygı göstermesini ve yasal veya daha başka tek taraflı müdahalelerle sosyal dengeleri bozmamasını istedi. PEO, anayasal tarafından da güvence altına alınan ve kutsal olan grev hakkının bazı düzenlemelerle cezai bir eyleme dönüştürülmesi asla kabul etmeyeceği de vurguladı. Bugünkü koşullarda çalışanların sürekli bir biçimde toplumun ekonomik açıdan duyarlı kesimine dönüştüğü dikkate alındığında PEO cezai işlem kapsamına sokulacaksa bunun grev hakkı değil bu kesimin sömürülmesi olduğu görüşünü savundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu bir kez daha netleştirdi. Kıbrıs sorununda en başarılması gereken olgu Türk uzlaşmazlığının aşılmasıdır ve iki toplumlu iki bölgeli federasyon da de facto duruma karşı tek alternatif çözümdür. Kipriyanu'ya göre de facto durum da hiçbir zaman en iyi ikinci durum olmayacak.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi kamudaki ihalelerde sözleşme imzalayacak müteahhitlik firmalarıyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre DİSİ ve Ekoloji Hareketi kamu ihalelerinde sözleşme imzalamasında yeni kanunlar ve yasa tasarı ile ilgili net tavır alırken AKEL ve EDEK tereddüt ediyor. Konuyla ilgili yasa tasarısı yolsuzluğa karıştıkları için mahkum edilen şirketlerin kara listeye alınmasını öngörüyor. DİKO da bu tasarıya olumlu oy verme eğilimi içerisinde. DİKO'nun da tavrını bu yönde kesinleştirmesi durumunda tasarı onaylanacak. Konuya ilişkin kartlarını açan AKEL ve EDEK ise tereddütlü davranıyor ve bu kadar önemli bir konunun bu kadar kısa bir süre içerisinde ele alınmasına karşı çıkıyorlar. Dayanışma Hareketi ise Dimitris Silluris aracılığıyla tasarıya karşı çıktı. Silluris bu tasarının geçmesi durumunda siyasiler, devlet memurları ve yetkililer aleyhine ifade verip tutuklanıp yargılanmaları yolunu açacak şirketlerin ağızlarının kapatılacağı görüşünü savundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Merkez siyasi alandaki partiler, Futbol Federasyonu başkanı Kutsokumnis ile ilgili açıklamalarına dün de devam ettiler. Bu partiler EUFA'ya bağlı Futbol Federasyonları arasındaki dostluk maçında Türkiye milli takımın formasını giyen Kıbrıs Futbol Federasyonu Başkanı Kutsokumni'nin istifasını istediler. DİKO konuyla ilgili açıklamasında Kutsokumni'ye kapıyı gösterdi. Başkandan beklediklerinin özür dileyip istifa vermesi beklediklerini belirtti. Ancak DİKO'ya göre Kutsokumnis, tüm güveni kaybettiğini anladığı görünümü vermiyor. Dayanışma Hareketi de konuya ilişkin DİKO'ya benzer bir tavır takındı. Hareket Başkanı Eleni Theoharu bu tür tavırların kötü anlamda iyi niyet ve yeniden yakınlaşma yaklaşımları çerçevesinde gündeme geldiğini ve tek amacın da Türkiye'yi iyi göstermek olduğunu söyledi. Dayanışma Hareketi Sözcüsü ise Kıbrıs Futbol Federasyonu Başkanı'ndaa tek beklentilerinin yaptığını haklı göstermeye çalışmak yerine istifa etmesi olduğunu açıkladı. Yurttaşlar İttifakı ise Hükümet'in bu konudaki tavrını selamladı ve başta göçmen kulüpleri olmak üzere kulüplerin tümünün kendisi istifa etmeyen Kutsokumnis'in istifasını istemleri gerektiği açıklamasında bulundu.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi vergi kaçakçılığı konusuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Vergi Dairesi dün kendi içinde vergi kaçağı konusunda bir toplantı gerçekleştirdi. Vergi kaçırdığı görülen kişiler hakkında cezai işlemler için Başsavcılığa başvuruda bulunup bulunulmaması konusunu ele aldı. Bu arada Vergi Dairesi'ne göre kamuya borcu olan 116 tüzel kişilik hakkında nasıl bir süreç izleneceği konusu da gündeme geldi. Dünkü toplantıda karar alınmadı ve yarın yeni bir toplantı daha gerçekleştirilecek. Yarınki toplantıda konuya ilişkin tavrın netleştirilmesi bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİSİ Başkanı Averof Neofitu Strazburg'ta önemli temaslarda bulundu. Neofitu dün Avrupa Komisyonu'nun EURO ce Sosyal Diyalog Komiseri Dobrovoski Valdis ile görüştü. Bu görüşmede ağırlıklı olarak Kıbrıs'ın memorandumdan çıkışı ve Kıbrıs sorununun olası çözümün ekonomik yanları ele alındı. Valdis Kıbrıs'ın memorandumdan çıkışını kutlarken bu süreçte DİSİ'nin önemli rolünü de gündeme getirdi. Neofitu bu arada Avrupa Halk Partisi'nin Avrupa Parlamento Grubu Başkanı Manferd Veber ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Neofitu, Veber'e Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin tam üyelik müzakere başlıkları ve Türkiye vatandaşlarına vize konuları da gündeme geldi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Kıbrıs vergide şeffaflıktan korkmuyor" başlığı altında . Gazeteye göre Avrupa Birliği 750 milyon ve üstü toplam gelire sahip çok uluslu şirketlerin vergilerini yayınlama zorunda kılacak. Şirketler ödedikleri vergileri tüm detaylarıyla yayınlama zorunda olacak. Hem Avrupa Birliğine üye ülkelerde hem de vergi cenneti olarak görülen üçüncü ülkelerdeki vergi yükümlülüklerinin bildirecekler. Vergi uzmanlarına göre Avrupa Birliği'nin güçlü ülkeleri bu arada İrlanda, Lüksemburg ve Kıbrıs gibi düşük vergi dilimi uygulayan ülkelere yönelik bu oranları artırma baskılarını da terk etmeyecekler ve sürdürecekler. Uzmanlara göre Avrupa Birliği bu yeni adımı ile şirketleri vergilerinin hangi ülkede kar yapmışlarsa o ülkede vermeye yönlendirmeye çalışacak. BBC sonut olarak Amerikan Google atıfta bulundu ve bu şirketin bir kısım işini İrlanda'ya taşıdığına dikkat çekti. Bu arada İsrail de internet üzerinden ticaret yapan Amazon, Facebook,Google gibi şirketleri vergilendirme hazırlığı içerisinde. Bu arada Strazburg'ta br açıklama yapan DİSİ Başkanı Averof Neofitu Kıbrıs'ın Avrupa Birliği'nde vergilerin eşitlenmesine onay vermesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

29 Mayıs
basın özetleri 29.05.23
14:11
28 Mayıs
Cumhurbaşkanı: Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorununa daha aktif müdahil olmasına yönelik çabalar ilerliyor.
15:56
Julie Fisher: Amerika, yaptırım listeleriyle Kıbrıs halkını değil Rus oligark şebekelerini hedefliyor.
15:53
Hava Kalitesi İzleme Dairesi’nin ölçümlerine göre bugün atmosferde yüksek yoğunlukta toz gözlemleniyor.
15:51
Baf kazasına bağlı Pikni ormanlık bölgesinde dün çıkan büyük yangın tam olarak kontrol altına alındı.
15:49
Cumhurbaşkanı Hristodulidis, enerji konularında iki noktaya odaklanan somut stratejik bir planlamadan bahsetti.
15:48
Rusya: Krasnodar bölgesindeki Ilski petrol rafinerisine yaklaşan çok sayıda insansız hava aracını düşürüldü.
15:44
Sınırdaki elektronik kontrol sistemindeki arıza nedeniyle İngiltere’nin havalimanlarında büyük kuyruklar oluştu.
15:40
Irak hükümeti, Basra Körfezi'ni Türkiye'ye bağlayan devasa bir karayolu ve demiryolu projesi planını açıkladı
15:39
Türkiye'nin yeni Cumhurbaşkanı için en büyük sorun ülkenin ekonomik problemleriyle ilgilenmek olacak.
15:38
27 Mayıs
Ayia Napa'da meydana gelen gaz sızıntısı itfaiyeyi alarma geçirdi
16:02
Kıbrıs'ta enerji kullanımı için alternatif öneri
16:00
Tüm haberler

Video on Demand