12/4/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi vergi kaçağı ile bağlantılı Lagard listesiyle ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Lagard Listesinin yaratılmasında rol oynayan Fransız İtalyan bilgi sağlayıcı Evre Faltsiani Kıbrıslı yetkililerin işbirliği çağrısına olumlu yanıt verdi. Taraflar arasında elektronik ortamda gerçekleştirilen yazışmalar sonrası Kıbrıs Vergi Mukayiti Yannis Tsangaris ile Faltsinai kısa bir süre içerisinde Barselona'da bir araya gelmeyi kararlaştırdılar. Kıbrıs'ın konuya ilişkin araştırmalarının tamamlanmasında bu görüşmenin büyük bir önemi var. Barselona'daki görüşme sırasında masaya açıklanan listede eksi,k kalan Kıbrıslıalrın adlarının da getirilmesi bekleniyor. Bu koşullarda Tsangaris'in Kıbrıs'a gelirken valizinde bu isimlerin yer alması da bir olasılık. Hatırlanacağı üzere Faltsiani 6 Aralık 2015 tarihinde Simerini gazetesine verdiği röportajda İsviçre Bankası HSBC'in Kıbrıslı müşterilerinin sadece üçte birinin adının açıklandığını belirtmiş ve kendisinin bu konuda daha fazla bilgi verebileceğini ifade etmişti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Temsilciler Meclisi Başkanı Yannakis Omiru Kıbrıs ve Mısır Meclisleri arasında imzalanan işbirliği protokolü nedeniyle dünü tarihi bir gün olarak niteledi. Yannakis Omiru bu protokolle iki ülke arasında var olan işbirliğinin daha da güçleneceğine dikkat çekti. Protokol Mısır'a resmi ziyarette Temsilciler Meclisi Başkanı Yannaki Omiru ile Mısır Meclis Başkanı Ali Abdel Aal arasında Kahire'de imzalandı. Bu protokol sonrası iki başkan parlamentolar arası çok boyutlu ilişkiler için bir temel oluşturduklarına vurgu yaptı. Parlamentolarda karşılıklı dostluk grupları oluşturacaklarını ifade ettiler. Omiru dost Mısır'ın Kıbrıs halkının özgürlük ve kurtuluş için verdiği mücadelenin yanında olduğunu, özellikle de İslam İşbirliği Konferansında Kıbrıs'a dayanışma gösterdiğine vurgu yaptı. Omiru Kahire'de dışişleri Bakanı Sameh Şükrü ile de görüştü.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Avrupa Komisyonunun Kıbrıs'ta eğitim sistemiyle ilgili çalışma raporu. Gazeteye göre Avrupa Komisyonu Kıbrıs'ta eğitim sistemiyle ilgili çalışma raporunda bazı olumlu sonuçlara parmak bastı. Eğitimin erken bir biçimde terk edilmesinin önemli oranda azaldığı, yüksek öğrenimim tamamlayanların sayısında ise önemli oranda artış olduğuna vurgu yaptı. Komisyon bu olumlu yanların yanı sıra bir dizi olumsuz noktayı da gündeme getirdi. Kıbrıs'ta eğitime harcanan paranın Gayri Safi Milli Hasılaya oranının Avrupa Birliği'nin yüksek ülkelerinden olmasına karşı eğitimde bunun sonuçlarının alınamadığına, öğrencilerin ve gençlerin temel yeteneklerinin tatmin düzeyde olmadığına vurgu yapıldı. En büyük sorunun ise eğitimden üretim alanına geçişte yaşandığı üzerinde duruldu. Diplomalı Kıbrıslı gençlerin istihdamında Kıbrıs'ın Avrupa'nın en geride kalan ülkelerinden biri olduğunun altı çizildi. Yüksek öğrenimin gelecekteki ihtiyaçlara yanıt vermede uyumu çok yavaş sağladığı belirtildi. Bu konunun büyük endişe vermeye devam ettiği belirtildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İslam Örgütü Konferansı öncesi kararlarda "Kıbrıstürk devleti" adının geçmesi için Türkler perde gerisi harekete geçtiler. Konferansın İstanbul'da toplanacak olması nedeniyle Türkler "iç sahada oynadıkları" değerlendirmesiyle bundan siyasi avantaj sağlayacaklarını düşünüyorlar. Zirve yarın başlayacak ve iki gün sürecek. Türk tararı yasadışı devletle ilgili bilinen politikalarını ileri götürmek için makineyi hızlandırdılar. Buna karşı Kıbrıs Hükümeti süreci yakından izliyor ve sahte devletin statüsünün yükseltilmesi uğraşılarının önüne geçmeye çalışıyor. Kıbrıs'a bu süreçte Mısır ve diğer Körfez ülkeleri yardım ediyor. Zirvenin Türkiye'de toplanıyor olması Lefkoşa'nın işlerini zorlaştırıyor çünkü konferansın toplanma alanına yakın bir yerde de bulunmuyor. .

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi DİSİ'nin özlü hizmet alanlarında grev hakkını yeniden düzenleme uğraşlarındaki acelesi karşısında Başsavcının da dün öfkelenmesi. Gazeteye göre DİSİ'nin özlü hizmet alanlarında grev hakkını sınırlamada acelesi Başsavcıyı öfkelendirdi ve bunun bir sonucu olarak masada somut bir öneri olmadığı tespitiyle Meclis Çalışma Komisyonu'nu terk etti. DİSİ Meclis Çalışma Komisyonu'nu dün bir mahalle kahvehanesine çevirdi. Komisyonu kendi istediği ritme sokmak istedi. Komisyonların çalışma normlarını bir tarafa iterek birbirini ortadan kaldıran teklifler sundu. Genel Kurula acil niteliğinde grevlere cezai yaptırım öngören teklif sunarken sendikaların şiddetli tepkisi sonrası bunu geri çekme zorunda kaldı. Çalışma Bakanı da dün Komisyonda konuşurken Neofitu'nun son önerisi temelinde tartışmaları için sosyal ortaklara bir öneri götürdüğünü söyledi. Bakan Emilyanidu sendikaların bu konunun kalıcı olarak çözümlenmesi için zaman istediklerini de belirtti ve bu teklifi Komisyona da sundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİSİ'nin Meclis Genel Kurulu'na getirdiği özlü hizmetlerde grevlerin yeniden düzenlenmesi yasa teklifinin reddedilmesini sağlamak amacıyla PEO Pansendikal düzeyde hareketlenmesi ileri götürmeye çalışıyor. PEO'ya göre bu teklifin geçmesi durumunda keyfiliğin ve bastırmacılığın hakim olacağı bir geri gidiş yaşanacak. Bu teklifin geçmesi toplumu geri götürecek. DİSİ'nin teklifini görüşmek için kamu alanında örgütlü SİDİKEK ve PSİEK sendikaları yönetim kurullarıyla ortak olağan üstü bir toplantı gerçekleştiren PEO Genel idare Kurulu da çalışanların bu otoriter ve çalışan karşıtı teklife karşı direnişlerinin örgütlenmesinin bir zorunluluk olduğu kararı aldı. Bu çerçevede ilk adım olarak bu kararı görüşeceği gün Meclis'e yönelik yığınsal protesto eylemleri düzenlenecek. Burada amaç sendikal hareketin teklife karşı tezini dinamik bir biçimde ortaya koymak ve grevi cezai eylem kapsamına koyan yasa teklifinin reddini sağlamak. PEO bu eylemin Pansendikal düzeyde olmasını sağlamak için de diğer sendikaları ortak toplantıya çağırma girişimi üstlendi. Sendikalar da bugün bir araya gelip DİSİ'nin yasa teklifini görüşecek.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Britanya'nın Avrupa Birliği'nden çıkması durumunda bunun Kıbrıs'a yansımaları. Gazeteye göre Britanyalılar 23 haziran'daki referandumda Avrupa Birliği'nden çıkma kararı verirse bu Kıbrıs'ı da etkileyecek. Alitiya gazetesi bunun yansımalarının boyutunu bugünden itibaren başlayarak inceleyecek. Bu etki siyasi, ekonomik ve sosyal çok boyutlu olacak. Alman Bertelsman Kuruluşu'nun yaptığı bir araştırmaya göre olası bir çıkış Avrupa ekonomisinin tümünü etkisi altına alacak. İrlanda, Malta, Kıbrıs gibi Britanya ile geleneksel ilişkilere sahip ülkelerin ekonomileri bundan olumsuz olarak etkilenecek. Kıbrıs'ın en iyi durumda kişi başına düşen gelirinden %4 oranında bir kayba uğrayacağı öngörülüyor. Bu oran en kötü senaryoda ise %8. Bilindiği üzere Britanya Kıbrıs'ın Yunanistan sonra en büyük ikinci ticari ortağı. Bunun ötesinde Kıbrıs ekonomisi turizm ağırlıklı hizmet ekonomisine dayandığından ve Britanya'nın da Kıbrıs turizminde kilit rol oynadığından Britanyalıların tavrı önemli. Kıbrıs'a Britanya'dan yılda bir milyonun üstünde turist geliyor. Adaya gelen toplam turistin %40'ı ve 800 milyonun üzerinde doviz bırakıyorlar. Britanya'nın Avrupa Birliği'nden çıkışı ana karada da ticari ilişkileri nedeniyle en çok Hollanda'yı etkileyecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Futbol Federasyonu Başkanı Kostakis Kutsokumnis İstanbul'da bir dostluk maçında Türkiye milli takım formasını giymesi Kıbrıs'ta tepkilere neden oldu. Kutsokumnis'in ay yıldızlı forma ile fotoğrafı Türkiye Futbol Federasyonu'nun resmi internet sayfasında da yayınlandı. Tepkilere yanıt veren Kutsokumnis " Helen olarak öne çıkaracağımız bir şeyimiz varsa bu hem üstünlüğümüz hem özgürlüğümüzdür. Ben bu pratiğimle önemsiz bir dostluk maçında dahi olsa Türklerin şaşkın bakışları arasında bu ikisini öne çıkardım. Çünkü Türkler ne biri ne de diğeri olabilirler. Ne özgür ne de üstün olabilirler. Sarılmalar bir yürüyüşün değişimi değildir. Tam tersi. Sembollerinin beni etkilemediği yönünde Türklere bir açıklamaydı. Hor görme. Hereksin giydiği bir formayı giymemek için saklanmak için koşsaydım o zaman ona olmayan ve sahip olmadığı saygıyı o zaman gösterecektim. Eğer Türk başkan Yunan formasını giyseydi onu Helenleştirdik iddiasında mı bulunacaktım. tam tersi. Yunan forması işgalcinin göğsünde olduğu için utanacaktım" görüşünü savundu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

01 Temmuz
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
13:46
Sağlık Bakanlığı, 3 kişinin koronavirüs kaynaklı kompikasyonlardan dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.
13:43
Uyuşturucuyla Mücadele Ekipleri, Tersefanu’daki evlerde uyuşturucu, silah ve patlayıcı madde tespit etti.
13:42
Tatbikatta kaza sonucu yaşamını yitiren 27 yaşındaki sözleşmeli erin organları, başka kişilere hayat verecek.
13:40
Larnaka Ceza Mahkemesi, 11 yaşındaki torununa cinsel istismar uygulayan şahsa 20 yıllık hapis cezası verdi.
13:37
Kimliği belirsiz kişiler, elektronik dolandırıcılık yoluyla bir şirketten 156 bin euro’dan fazla para çaldı.
13:35
Sağlık Sigortası Kurumu: Doktorların sigorta kurumu tarafından değerlendirilmesi inceleniyor.
13:35
Dün ‘Hriso Psari’ bölgesinde yüzen erkek şahıs, Larnaka’nın Oroklini bölgesinde ölü bulundu.
13:33
basın özetleri 01.07.22
13:09
Ukrayna’da savaş uğruna dökülen kan bitmek bilmiyor.
09:08
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
09:03
Dün öğleden sonra Poli Hrisofu’nun girişinde ve Hrisofu köyünün kuzeyinde bulunan bölgede yangın çıktı.
08:33
Tüm haberler

Video on Demand