11/4/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi konut sektöründe yaşanan tıkanma. Gazeteye göre konut piyasasında 50 bin konut alıcı bekliyor. Talep hem Kıbrıslılar hem de yabancılar için düşük. Avrupa Komisyonu'nun çalışma belgesi, konut piyasasındaki durumu ve bunun emlakçılara, müteahitlik firmalarına, bankalara ve geri dönmeyen krediler sorununa etkileriyle birlikte çok belirgin bir biçimde ortaya koymuş durumda. Özel konuta yatırımlar 2008 yılı baz alındığında beşte bir oranında azaldı. İniş eğilimi 2015 yılında da devam etti. Yabancıların da Kıbrıs'ta konut piyasasına geri dönüşlerini gösteren emareler yok. 2015 yılında alıcıların sadece %12'si yabancı uyrukluydu. Kıbrıslıalrın sie bankalara olan yüksek borçları, maaşlarına olan baskı ve yüksek işsizlik nedeniyle konut alacak bu alana yatırım yapacak durumları yok. Komisyon'un çalışma belgesinde 2008 yılındaki abartılı rakamlarda bazı düzeltmelere gidilmiş olunsa da Kıbrıs'ta konut fiyatlarındaki belli bir oranda şişkinliğe de dikkat çekiliyor. Konut fiyatlarındaki düşüş ipotekli kredilere de baskı oluşturmuş durumda. Kıbrıs'ta kredi ile konut alan birçok kişinin şu anki borcu konutunun fiyatının çok üstünde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Siyasi partilerde çarklar 22 Mayıs seçimlerine dönül çalışmaya başladı. Partilerin sürece yönelik karşıtlıkları daha da sertleşmeye başladı. Kıbrıs sorunu ve ekonomi bu karşıtlığın iki temel konusu olarak öne çıkmaya başladı. İktidar partisi bu seçimleri Hükümetin politikalarının desteklenmesinde bir referanduma dönüştürme başta ekonomi alanında uygulanan politikaların desteklendiğini göstermek eğilimi içerisinde. Bu seçimlerin muhalefet açısından ise bir başka boyutu daha var: Hükümetin son yıllarda uygulamakta olduğu politikaların reddedildiğini göstermek istiyor. Bu süreçte AKEL de Hükümetin "olumlu mesajlar" geçmesine ve olumsuzlukların tümünü önceki Hükümete yıkma uğraşılarının zemin kazanmasına müsaade etmek istemiyor. Merkez siyasi partilerde ise ağırlık Kıbrıs sorununda. Nitekim Mustafa Akıncı'nın Berlin ve Londra ziyaretleri nedeniyle DİKO dün Hükümete ağır eleştirilerde bulundu. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos Ulusal Konsey'in toplanmasını ve hem işgal bölgesindeki gelişmeleri hem de Akıncı'nın sahte devletin statüsünü yükseltme uğraşılarını ele alamsını istedi. "İşgalci liderin devletinin statüsünü yükseltmek için Avrupa'nın önemli başkentlerine ziyaretlerde bulunduğu bir kampanya ile karşı karşıyayız" diyen Papadopulos işgal bölgesinde de müzakere sürecini etkileyebilecek önemli gelişmelerin yaşanmakta olduğuna dikkat çekti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi 22 Mayıs seçimleri öncesi seçmen eğilimleri. Gazeteye göre siyasi partiler hesabına gerçekleler hiç de cştirilen kamuoyu araştırmalarında kamuoyunun büyük bir kısmının Kıbrıs sorununun seçim sürecinde karşıtlığın bir nesnesi olmasını arzulamadıkları görüldü. Ancak 22 Mayıs seçimlerine yönelik ilk göstergeler hiç de cesaret verici değil. Muhalefet partileri açık bir oy hesabıyla menfaatçi bir yaklaşım içerisindeler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Başpiskopos Hrisostomos işgal bölgesinde yaşananların hiçbirinin sürpriz olmadığını ve kendisinin Kıbrıs sorununa çözüm amaçlı görüşmelerin sona ulaşacağına hiçbir zaman inanmadığını söyledi. Baf’ta düzenlenen bir anma etkinliği sonrasında konuşan Başpiskopos, Türkiye’nin her zaman Kıbrıs Cumhuriyetini dağıtma arzusu içinde olduğunu ifade etti. Halkın Kıbrıs sorununun çözümünü istediğine belirten Başpiskopos, ancak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dağılmasını kabul ederek Ankara’ya hatır yapmayacağının altını çizdi. Türk tarafına, gerçekten bir devlet boyutu kazanmak istemesi durumunda, vatandaşlarının tümüne hizmet etmesi için bu devletin doğru bir devlet olması gerektiği yönünde karar alması çağrısında bulundu. Kıbrıslıtürklerin ve özellikle de Ankara'nın bu noktaya gelmemeleri durumunda sahte devletin sahte devlet ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin de Kıbrıs Cumhuriyeti olmaya devam edeceğine vurgu yaptı. Hrisostomos ekonomiyle ilgili olarak ise iyimserlik ifade etti ve kendisinin bu konuda her zaman olumlu olduğunu çünkü halkın dinamizmine inandığını ifade etti. Hükümetin de bu alanda yapabileceği her şeyi yaptığını söyledi.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kavazoğlu ve Mişaulis'in dünkü anma törenleri. Gazeteye göre Kavazoğlu ve Mişauli hunharca katledilmelerinin 51. yılında Kıbrıs'ın yeniden birleştirilmesi viyonu hala daha canlı. Onların mücadele hedefleri bugün de yüzlerce Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtğrk'ün mücadele hedefi olmaya devam ediyor. Dünkü anma töreninde konuşan AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu AKEL'in diğer partilerden farkının gerçeği söylemekten korkmaması, terör ve faşizm karşısında diz çökmememsi olduğunu söyledi. Özgür ve yeniden birleşmiş bir Kıbrıs mücadelesinde halka AKEL'in yanında durma çağrısı yaptı." Bu mücadeleyi ülkemiz eve halkımıza bir gelecek perspektifi vermek için kazanacağız." dedi. AKEL'in Kıbrıs sorununda işgal veya bir başkasıyla değil Kıbrıslıtürklerle onurlu bir uzlaşmayı arzuladığını söyledi. AKEL'in Kıbrıs sorununda tezlerinde istikrarlı olduğunu ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kavazoğlu ile Mişaulisi anma töreninde konuşan DEV-İŞ Başkan Vekili Hasan Felek bölgemizde savaş ve şiddet koşulları devam ederken, ülkemizin bölünmüşlüğünün devam etmesi durumunda, emekcilerin ve halkımızın kazanımlarının kalıcı olmayacağını bildiklerini belirtti ve "Kahraman şehitlerimizin ideallerine ve hedeflerine ulaşmak için, Türk ve Rum toplumlarının ortak kullanacağı, tek egemenliği, tek yurttaşlığı, uluslararası alanda tek temsiliyeti olan, siyasi eşitliğe dayalı Birleşik Federal Kıbrıs’ı bir an önce hayata geçirmeliyiz. Ortak tarihimizle birlikte, kalplerimizi ve beyinlerimizi birleştirdiğimiz gibi, ülkemizi de mutlaka birleştireceğiz. Bu amaç uğruna savaşırken faşist katiller tarafından katledilen Kavazoğlu ve Mişauli ile birlikte diğer yoldaşlarımızı bir kez daha saygı ile anıyorum. Anıları mücadelemizde yaşayacaktır." dedi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre işgal bölgesindeki siyasi gelişmeler Kıbrıs Hükümeti'ni düşündürüyor ve Amerikan faktörünün sürece müdahalesinin sonuçlarıyla ilgili de beklenti düşük. Amerika Birleşik Devletleri'nin Avrup İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Viktoria Nuland'ın bölgeye ziyareti henüz resmi olarak açıklanmadı, ancak bu ziyaret gerçekleşse bile getireceği sonuçlar açısından sahte umutlar beslenmiyor. Kıbrıs Hükümeti işgal bölgesindeki gelişmelerin sürece olumsuz yansıyacağı değerlendirmesinde bulunurken Almanya'yı ziyaret etmekte olan Mustafa Akıncı kanalları açık tutarken Kıbrıs sorununda 2016 yılı içinde müzakerelerde uzlaşma vurgusu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Düşük emekli maaşı alanlara bu yıl da 190 euroluk paskalya ikramiyesi ödenecek. 2015 yılında verilen paskalya ikramiyesi düşük emeklilerin belirlenmesi hesaplamasında dikkate alınmayacak. Çalışma Bakanlığının konuya ilişkin olarak Bakanlar Kurulu'na sunduğu öneri onaylandı. Bu yıl toplam 3.8 milyon euro paskalya ikramiyesi ödenecek. Paskalya ikramiyesi ayda 541 euronun altında emekli maaşı alanlara verilecek.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi 22 Mayıs seçimleri. Gazeteye göre seçimlere altı hafta kala partiler seçim çalışmalarını yoğunlaştırdılar. DİSİ Başkanı Averof Nefitu partisinin adaylarını tanıtım toplantısında aday listesini " nitelik ve gelecek" listesi olarak niteledi. Averof buradaki konuşmasında Kıbrıs sorununa atıfta bulunmaktan kaçındı ve sadece lideri olduğu partinin Kıbrıs sorununda net tezleri olan bir parti olduğunu söylemekle yetindi. Neofitu konuşmasında muhalefete ve ama özellikle de AKEL'e yüklendi. Buna karşı AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriuanu da dali'de yaptığı konuşmasında Anastasiadis'in müzakerelerin başlaması öncesi takındığı tavrın süreci durgunluğa ve geriye götürdüğünü söyledi. Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas da partisinin adaylarını tanıtırken Kıbrıs sorununda Cumhurbaşkanı'nı DİSİ'yi ve AKEL'i eleştirdi. Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharu ise eski partiler sistemini alt üst edileceğinden emin olduğunu söyledi ve vatandaşlardan hareketine destek vermelerini istedi. Theoharu Cumhurbaşkanı'nın Kıbrıs politikası ile ekonomi politikalarına da sert eleştirilerde bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Politikacıların, siyasetçilerin adamlarına ve partilere değil vatana ve yurttaşlara hizmet etme zamanının geldiğini söyledi. Mayıs seçimlerinde yolsuzluk kültürü ve eski partiler egemen sistemiyle ahlak ve erdemin karşı karşıya geleceği görüşünü savundu. Lillikas konuşmasında Kıbrıs sorununa atıfta bulunurken de Hristofias-Talat ve Anastasiadis-Eroğlu ortak açıklamalarının Kıbrıs sorununun çözüm temeli ve çerçevesini değiştirdiğini ileri sürdü. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin güçlendirilmesinin müzakere edilecek bir konu olmadığını belirtip halka, Cumhuriyeti koruma ve kollama çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i, DİSİ ve AKEL liderliklerini halkı, haksız bir çözümü kabul etmesi için ikna etmeye çalışmakla suçladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand