Partiler AB zirvesini değerlendiriyorlarar

Siyasi partiler AB zirvesine ilişkin değerlendirmelrde bulundular.

AKEL bazı somut Avrupalı liderin göçmenler için Balkan yolunun kapatılmasında ısrarlarının, Avrupa Birliği’nin katkıları ile de yaratılan bu sorunda sadece ağrı kesici işlevi göreceği düşüncesinde. AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis böylesi bir kararın binlerce göçmenin Yunanistan’da mahzur durumda kalması ve Avrupa Hükümetlerinin yabancı düşmanlığı karşısında geri adım atan yeni bir popülist politikaları anlamına geleceğini söyledi. Avrupa Birliğine üye ülke Hükümetleri’nin, 500 milyonluk Avrupa’nın 2. Dünya Savaşı sonrası en büyük insanlık trajedisine sırtını dönerken Lübnan gibi 6 milyon nüfusa sahip ülkelerin bir milyonun üzerinde göçmeni misafir etmesini örnek olarak almaları gerektiği görüşünü dile getirdi. Bu arada AKEL, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e, Merkez Avrupa ülkelrinin ileri götürmeye çalıştıkları politikalara onay vermemesi, Avrupa Birliği’nin kendisine verdiği rolü kullanmaya çalışan Türk Hükümeti’nin kabul edilemez görüşlerini kabul etmemesi çağrısında bulundu.

EDEK
EDEK, Avrupa Birliği’nin göçmen sorununda Türkiye’den alacakalrına karşı Kıbrıs sorununu bir karşılık olarak sunmaması gerektiği görüşünde. EDEK Avrupa Parlamento üyesi Dimitris Papadakis Avrupa Birliği Zirvesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada böylesi bir olguyu kabul etmeyeceklerini söyledi. Papadakis Avrupa’nın göçmen sonunda tamamıyla hazırlıksız yakalandığı görüşünü de dile getirdi.

Yurttaşlar İttifakı
Yurttaşlar İttifakı Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi ödüllendirmesinin ve kendisinin yarattığı göçmen sorununun ticaretinin yapmasına müsaade etmesinin anlaşılmaz ve akış dışı olduğu görüşünde. Parti Başkan Yardımcısı Stelyos Amerikanos bu görüşü ortaya koyarken Avrupa Birliği’ne saygınlığına uygun davranması çağrısında bulundu.

Editör:M. Hasan

Kaynak:KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:17

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand