Partiler AB zirvesini değerlendiriyorlarar

Siyasi partiler AB zirvesine ilişkin değerlendirmelrde bulundular.

AKEL bazı somut Avrupalı liderin göçmenler için Balkan yolunun kapatılmasında ısrarlarının, Avrupa Birliği’nin katkıları ile de yaratılan bu sorunda sadece ağrı kesici işlevi göreceği düşüncesinde. AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis böylesi bir kararın binlerce göçmenin Yunanistan’da mahzur durumda kalması ve Avrupa Hükümetlerinin yabancı düşmanlığı karşısında geri adım atan yeni bir popülist politikaları anlamına geleceğini söyledi. Avrupa Birliğine üye ülke Hükümetleri’nin, 500 milyonluk Avrupa’nın 2. Dünya Savaşı sonrası en büyük insanlık trajedisine sırtını dönerken Lübnan gibi 6 milyon nüfusa sahip ülkelerin bir milyonun üzerinde göçmeni misafir etmesini örnek olarak almaları gerektiği görüşünü dile getirdi. Bu arada AKEL, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e, Merkez Avrupa ülkelrinin ileri götürmeye çalıştıkları politikalara onay vermemesi, Avrupa Birliği’nin kendisine verdiği rolü kullanmaya çalışan Türk Hükümeti’nin kabul edilemez görüşlerini kabul etmemesi çağrısında bulundu.

EDEK
EDEK, Avrupa Birliği’nin göçmen sorununda Türkiye’den alacakalrına karşı Kıbrıs sorununu bir karşılık olarak sunmaması gerektiği görüşünde. EDEK Avrupa Parlamento üyesi Dimitris Papadakis Avrupa Birliği Zirvesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada böylesi bir olguyu kabul etmeyeceklerini söyledi. Papadakis Avrupa’nın göçmen sonunda tamamıyla hazırlıksız yakalandığı görüşünü de dile getirdi.

Yurttaşlar İttifakı
Yurttaşlar İttifakı Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi ödüllendirmesinin ve kendisinin yarattığı göçmen sorununun ticaretinin yapmasına müsaade etmesinin anlaşılmaz ve akış dışı olduğu görüşünde. Parti Başkan Yardımcısı Stelyos Amerikanos bu görüşü ortaya koyarken Avrupa Birliği’ne saygınlığına uygun davranması çağrısında bulundu.

Editör:M. Hasan

Kaynak:KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:17

Son Haberler

20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Tüm haberler

Video on Demand