Kıbrıs resmi olarak memorandumdan çıktı

Kıbrıs bugün 3 yıldan sonra resmi olarak memorandumdan çıkıyor. Avrupa Komisyonu tarafından, Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ve Mali İşlerden Sorumlu Pierre Moscovici, Kıbrıs’ın memorandumdan çıkmasını tebrik etti.

Avrupa Komisyonu, yaptığı açıklamada, Kıbrıs yetkilierinin, gerekli yapısal reformları uygulama çabaları sayesinde, Kıbrıs ekonomisine olan güvenin geri kazanıldığını belirtti. Gelişmenin hızlandığı, bankacılık sisteminin yeniden düzenlendiği ve mali perspektiflerin önemli ölçüde geliştirildiği belirtildi. Avrupa İstikrar Mekanizması, Lefkoşa hükümetinin, destek programını başarıyla tamamladığını ve Kıbrıs’ın, belirlenen miktardan 2,7 milyar euro daha az destek aldığını açıkladı. Yani önhesaplamalarda 10 milyar euro olarak belirlenen destek programı süresince, Avrupa İstikrar Mekanizması’ndan 6,3 milyar euro, Uluslararası Para Fonu’ndan ise 1 milyar euro aldığını kaydetti. Alınan kredilerin geri ödenmesinin, 2025 yılında başlayıp, 2031 yılında sona ermesi planlanıyor.


DİSİ Başkanı Averof Neofitu, halkın fedakarlıklarının boşa çıkmasına ve milli çıkarların, parti menfaatları için harcanmasına izin vermeyeceğini açıkladı. Kıbrıs’ın memorandumdan çıkmasıyla ilgili olarak, Avrupa’nın Kıbrıs’ı tebrik ederken, bazı iç güçlerin, Kıbrıs’ı geçmişte memoranduma sürükleyen davranışları geri getirmek için mümkün olan herşeyi yaptıklarını söyledi. Bununla birlikte, Avrupa İstikrar Mekanizması temsilcisinin, destek programının sona ermesinin, reformların sona edeceği anlamına gelmediğine yönelik açıklamasıyla hemfikir olduğunu belirtti.

Editör: Bahar Yandaş
Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:37

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand