Kıbrıs resmi olarak memorandumdan çıktı

Kıbrıs bugün 3 yıldan sonra resmi olarak memorandumdan çıkıyor. Avrupa Komisyonu tarafından, Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ve Mali İşlerden Sorumlu Pierre Moscovici, Kıbrıs’ın memorandumdan çıkmasını tebrik etti.

Avrupa Komisyonu, yaptığı açıklamada, Kıbrıs yetkilierinin, gerekli yapısal reformları uygulama çabaları sayesinde, Kıbrıs ekonomisine olan güvenin geri kazanıldığını belirtti. Gelişmenin hızlandığı, bankacılık sisteminin yeniden düzenlendiği ve mali perspektiflerin önemli ölçüde geliştirildiği belirtildi. Avrupa İstikrar Mekanizması, Lefkoşa hükümetinin, destek programını başarıyla tamamladığını ve Kıbrıs’ın, belirlenen miktardan 2,7 milyar euro daha az destek aldığını açıkladı. Yani önhesaplamalarda 10 milyar euro olarak belirlenen destek programı süresince, Avrupa İstikrar Mekanizması’ndan 6,3 milyar euro, Uluslararası Para Fonu’ndan ise 1 milyar euro aldığını kaydetti. Alınan kredilerin geri ödenmesinin, 2025 yılında başlayıp, 2031 yılında sona ermesi planlanıyor.


DİSİ Başkanı Averof Neofitu, halkın fedakarlıklarının boşa çıkmasına ve milli çıkarların, parti menfaatları için harcanmasına izin vermeyeceğini açıkladı. Kıbrıs’ın memorandumdan çıkmasıyla ilgili olarak, Avrupa’nın Kıbrıs’ı tebrik ederken, bazı iç güçlerin, Kıbrıs’ı geçmişte memoranduma sürükleyen davranışları geri getirmek için mümkün olan herşeyi yaptıklarını söyledi. Bununla birlikte, Avrupa İstikrar Mekanizması temsilcisinin, destek programının sona ermesinin, reformların sona edeceği anlamına gelmediğine yönelik açıklamasıyla hemfikir olduğunu belirtti.

Editör: Bahar Yandaş
Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:37

Son Haberler

29 Kasım
İşçi Partisi, heykeller konusunda iyi bir anlaşmadan yana
16:16
Ukrayna, 21 insansız hava aracı ve 3 Rus füzesini imha ettiğini açıkladı
16:14
G7 ülkeleri, İsrail/Hamas ateşkesinin daha da uzatılmasını destekliyor
16:12
Kenya'da seller nedeniyle en az 120 kişi hayatını kaybetti
16:10
İsveç'in NATO üyeliğ,nin onayı gündemde
16:07
Vatandaşlığa kabullerle ilgili duruşma bugün gerçekleşti
16:04
Yeni bir sosyal medya dolandırıcılığı
16:00
Kasım ayında elektrik fiyatlarında %12 indirim
15:58
Hükümet ara bölgedeki durumu yasadışı ve tehlikeli olarak tanımlıyor
15:55
Netanyahu: Ateşkesten sonra da askeri operasyonlara devam edeceğiz
15:53
UNFICYP: Ara bölgede dünden bu yana bir değişiklik yok
15:48
basın özetleri 29.11.23
12:54
Tüm haberler

Video on Demand