31/3/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre sağlık sektörü savaş durumunda. Hükümet ve hastabakıcılar karşılıklı olarak en uç noktadalar. Cumhurbaşkanı öze hastabakıcılardan hizmet alımı dahil bir dizi önlem açıkladı. Örgütlü hasta yakınları da süreci "kimsenin rehini olarak izlemeyeceğiz" açıklamasıyla hükümetin yanında yer aldılar. Hastabakıcıları Sendikası PASİNO da kamuda çalışan hastabakıcılar adına kadrosuz çalışan hastabakıcıların işten çıkarılmaları durumunda üyelerinin tümünü hasta koğuşlarından çekme uyarısında bulundu. İşsiz hastabakıcılara da Hükümetin oyununa gelmemeleri çağrısında bulundu. Verdikleri mücadelelerinin hastabakıcıların tümü için verildiğini ifade etti. Bu arada Kamu Çalışanları Sendikası PASİDİ de taraflar arasında yaşanan sürtüşme ve özel sektörden hastabakıcı alımının sorun yaratacağı uyarısında bulundu. PASİNO'nun grevine katılmama kararı alan PASİDİ üyelerinin de bu greve katılmaya başladıklarını da kabul etti. Kamuya ait hastahanelerde yaşanan bu gelişmeleri değerlendiren doktorlar da sorumluluğun Sağlık Bakanlığı'nda olduğuna dikkat çektiler ve kendilerinin grev kırıcı hareketler karşısında sessiz kalmalarının söz konusu olamayacağını belirttiler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Parlamento Başkanı Şults'un Kıbrıs ziyareti çok tartışılacak. Ziyareti sırasında ortaya koyduğu görüşlerden dolayı Hükümet de eleştirilecek. Nitekim Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas dün yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Şults'a -Kıbrıs sorununun özlü yanlarında yaşanan çıkmazın sorumlusunun Türk tarafı değil ancak detaylar olduğu sonucunu çıkaracak ne tür bir bilgilendirme yaptığı sorusunu sordu. Lillikas bu arada Şults'un Akıncı ile görüşmesini de gündeme getirdi birkaç yıl önceye kadar resmi bir yabancıya ve devlet yetkilisine işgal bölgesine geçmesi için izin verilmezken şimdi bu tür ziyaretleri normal gördüğüne de vurgu yaptı. Lillikas, Şults'un ifade ettiği görüşlerle ilgili olarak da bilinen tezlerinin tekrarı yorumu yaptı.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dün PASİNO üyesi hastabakıcılara verdiği nota sendika liderlerinin iki ayağını bir pabuca soktu. Sendika liderleri bu nota sonrası toplanarak cumhurbaşkanının ortaya koyduğu önerileri Sağlık Bakanlık müsteşarı ile tartışmayı kabul etme kararı aldılar. Ancak taraflar arasındaki görüşme sonuçsuz kaldı. Daha sonra da PASİNO Genel İdare Kurulu üyeleri bir araya geldi. Gece yarısına doğru biten bu toplantı herhangi bir karar almaksızın sona erdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dünkü notasında Hükümetin bugün hastaların yaşamlarının risk altına girmemesi için hastabakıcılık hizmeti satın alacağına vurgu yapmıştı. Daha önce toplanan Bakanlar Kurulu da sağlık sektörüyle ilgili yedi önlem kararı aldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Sults gerek duyulan yerlerde Kıbrıs sorununun çözümünü ekonomik açıdan destekleme taahhüdünde bulundu. Martin Şults dün Birleşmiş Milletler Genel Sekrêteri'nin Kıbrıs özel danışmanı Espen Barth Eide ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada Avrupa Birliği bütçesinden fonlarla çözümü mali açıdan destekleyeceklerini ifade etti. Şults ve Eide dünkü görüşmeleri sırasında bugüne kadarki müzakere sürecine ilişkin görüş alış verişinde bulundular. Müzakerelerde henüz kapatılmayan konuları da ele aldılar. Önceleri süreçle ilgili iyimserlik ifade eden Şults bununla birlikte hiçbir dönemde aşırı iyimser bir pozisyonda da olmadığını belirtti. "Şimdi ileri adım atmak için gerçekten tarihi bir fırsat vardır" dedi. Adada iki günden bu yana yaptığı temasları değerlendiren Şults yapılması gereken birçok şey bulunduğunu, her şey üzerinde görüş birliği olmazsa hiçbir şey üzerinde görüş birliği olamayacağını ifade etti.
Özel Danışmanla Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı'yla yaptığı görüşmeleri ele aldıklarını belirten Şults, “Burada bir bütün olarak Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin tamamen destekleneceği, yeniden birleşmiş bir Kıbrıs için öngörülebilir bir zamanın geleceği bir çözüm için çalışmak isteyen herkese destek vermek için bulunuyorum” şeklinde konuştu. Birleşmiş Milletler'e Avrupa Parlamentosu'nun tam destek vereceğini taahhüt ettiğini, Avrupa Komisyonu gibi diğer Avrupa Birliği kurumlarının zaten belirli alanlarda müzakereleri desteklemekte olduğunu kaydeden Avrupa Parlamentosu Başkanı, “Avrupa Parlamentosu olarak biz elbette bütçesel anlamda, buna gerektiği anda destek vereceğiz” şeklinde konuştu. Şults, sonunda ülke için bağımsız bir karar olacağını, kimsenin dışarıdan Kıbrıs vatandaşlarından daha belirli bir rol oynayamayacağını vurguladı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide de, Avrupa Parlamentosu'nun, Başkan Şults'un ve bütün Avrupa kurumlarının desteğinden duyulan memnuniyeti ifade etti. Eide, Avrupa Parlamentosu Başkanı'nın ziyaretinin güçlü desteğinin ve siyasi cesaretlendirmenin dışında Avrupa'nın pratik ve ekonomik anlamda süreci destekleyeceğini yeniden teyit etmesinin bu konudaki çalışmalar için çok yardımcı olacağını belirtti. Eide, önde gelen siyasi konular bulunduğunu, gelecek aylarda çok çalışılması gerektiği gerçeğini saklamak istemediğini kaydetti ve bir Kıbrıs sorunu olmaktan başka, bunun bir Avrupa sorunu da olduğunu, bölünmüş olmasından dolayı BM Güvenlik Konseyi'nin gündemindeki tek AB üyesi ülke olduğunu, bunun bir anomali olduğunu ve bu anomaliyi sona erdirmeye çalıştıklarını söyledi. Espen Barth Eide, hedefin, 'Avrupa ilkelerine tam uyumlu, avro , AB müktesebatı anlamında, Avrupa'ya entegre yapılan birçok çalışmanın tamamen içinde olacağı iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon olduğunu tekrarladı.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi " Bu durum böyle devam edemez" başlığı altında sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Hükümet dün hastabakıcıların grevine yönelik özel hastabakıcılardan hizmet satın alma, özek hastahanelere gönderilen hasta listesini genişletilip büyütülmesi ve gerek duyulması halinde güvenlik birimlerine ait ambulansların kullanılması kararı aldı.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-EDEK'in 22 mayıs seçimlerine katılacağı aday listelerin açıklanması sonrası Nikos Nikolaidis EDEK Başkanı Marinos Şizopulos'a yönelik net bir uyarıda bulundu. EDEK Başkanı Şizopulos partisinin Limasol listesinin başında bulunuyor. EDEK'in önemli isimlerinden Nikolaidis bu seçimlerde aday değil. Ancak şimdi bir kenarda oturup seçim sonuçlarının parti açısından tatmin edici olup olmadığını görmeyi bekleyeceğini ifade etti. Bunun ötesinde Parti Başkanı Şizopulos'un son aylarda izlediği politikalar ve taktiklerle ilgili de şüphe belirtti. Belli bir anlam yükleyerek " Bu parti daha iyi şansa sahip olmalıydı" dedi.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi sağlık sektöründeki gelişmeler. Gazetenin haber başlığı ise şöyle: "Hükümet grev kırıcılarına davetiye çıkardı"

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Üniversitesi 90 başarılı araştırmaya katılarak Avrupa Birliği'nin araştırma ve icatlar alanında rekabeti çerçevesinde Kıbrıs'ı birinci konuma getirdi. Kıbrıs Enstitüsü de 23 araştırmada yer aldı. Teknik Üniversitenin yer aldığı araştırma sayısı 12. Kıbrıslı kuruluşlar toplamda 357 araştırmada yer aldılar. Bunlarda başarı oranı %15,6. Toplamda 63 milyon Euroluk bir kaynak kullanıldı ve bunun yarısını Kıbrıs Üniversitesi araştırma birimi kullandı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " Cumhurbaşkanından hastabakıcılara : Buraya kadar ötesi yok" başlığı altında sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Avrupa Parlamento Başkanı Martin Şults Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtğrk gençlerle devlet televizyonunun düzenlediği tartışma programında bir araya geldi. Şultz bu programda gençlere Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosu'nun Kıbrıs sorununun çözümünü siyasi ve ekonomik açıdan destekleyecekleri sözü verdi. 20'si Kıbrıslırum ve 20'si de Kıbrıslıtürk toplam 40 gencin doğrudan sorularını yanıtlayan Şults ilk kez böylesi bir programa katıldığını belirtti. Kıbrıs sorununda olası bir çözüm planı konusunda halkın bilgilendirilmesi gerekliliği üzerinde durdu. Her iki tarafta da daha az çekincenin olması için daha fazla bilgilendirme yapılması gerektiği üzerinde durdu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Türkçe'nin Avrupa Birliğinin resmi dili olması önerisini değerlendirirken de bunu önemli, sembolik ve cesurca bir tavır olarak niteledi. Bu tavrın Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki iradesini ortaya koyduğuna da vurgu yaptı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand