30/3/16

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi "Nedensiz uçak kaçırma" başlığı altında Mısır Hava Yollarına ait uçağın Larnaka Hava Alanı'na kaçırılması. Gazeteye göre Mısır'da iç hat uçuşu sırasında uçak kaçıran korsanın üzerinde patlayıcı olduğunu söylediği yeleğin sonuçta içinin boş telefon kılıflarıyla dolu olduğu ortaya çıktı. Tutuklanmasından kısa bir süre önce uçağın dışına bıraktığı patlayıcı sistemi dediği şeyin de kablolarla süslü boş bir kutu olduğu açığa çıktı. Bu arada korsanın eski karısının bu olayla bağlantılı olmadığı ve ona verilmesini istediği dört sayfalık mektubunda taleplerinin yer aldığı görüldü. Sonuçta uçakta bulunan 8'i Amerikalı, 12'si Avrupalı 55 yolcu ile 7 uçak personeli ve 8 de bir başka bir uçağın personeli toplam 70 kişi kurtarıldı. Kıbrıs Cumhuriyeti yetkililerinin bu süreci başarılı bir biçimde yönettikleri belirtiliyor. Nitekim Mısır Devlet Başkanı Sisi de Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e teşekkür etti. Bu arada 59 yaşındaki hava korsan Selih Eldin Mustafa'nın süreç içerisinde ne bir planı ne de net bir talebi olduğu görüldü. Serbest bırakmadan önce bir İngiliz yolcu ile çektiği selfi tipi fotoğrafta da psikolojik durumunun sağlıklı olmadığı görülüyordu. Eski eşine yazdığı dört sayfalık mektubunda da Mısır'daki hapishanelerde bulunan 63 kadının serbest bırakılmasını istediği görüldü. Bu mektubunda Mısır'ın askeri bir devlet olduğu ve vatandaşlarına korku saldığı görüşlerini dile getirdi. Bu arada Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis de korsanın her temasta patlayıcı taşıdığı ve uçağı havaya uçuracağı tehdidinde bulunduğunu ancak emniyet güçlerinin en baştan bu kişinin üzerinde patlayıcı olmadığı görüşü taşıdığını ve bunun doğru çıktığını açıkladı. Korsanın bugün Larnaka Kaza Mahkemesine çıkarılması, hakkında tutuklama kararı alınması bekleniyor. Bu kişinin yaklaşık 30 yıl önce Kıbrıs'ta Oroklini köyünde Marina Parashu ile dini nikahla evlendiği belirtiliyor. Mustafa o dönem Larnaka'da kalıyordu. Bu evlilikten dört çocukları oldu. Bunlardan biri 17 yaşında trafik kazasında yaşamını yitirdi. Aile bu trafik kazası öncesi Mısır'a gitmiş ve Mustafa da orada bir terör örgütüne dahil olmuş ve Hüsnü Mübarek döneminde çeşitli yasa dışı faaliyetleri nedeniyle hapse girmişti. Bu gelişmeler sonucu da Mariya çocuklarını alarak Kıbrıs'a geri dönmüştü. Mariyanın üç kez Mısır'a giderek eşini hapiste ziyaret ettiği ancak daha sonra ayrıldıkları ve bugün 51 yaşında olan kadının bir başka kişiyle evlendiği belirtiliyor.


FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi dün Mısır Hava Yolları'na ait uçağın Larnaka Hava Alanı'na kaçırılması. Gazeteye göre Mısır Hava Yollarına ait uçağı kaçıran hava korsanı, pilotu, uçağı Larnaka Hava Alanı'na indirmeye zorladı. Uçaktaki rehineler sonuçta polis müzakerecilerin başarısı sonrası serbest bırakıldılar. 59 yaşındaki hava korsanı gerekli ikmalin yapılmaması durumunda uçağı havaya uçurma tehdidinde bulunduğunda dahi soğuk kanlılıklarını kaybetmediler ve var olan pozisyonunu daha da kötü bir hale getirmemesi için uçakta bulunan herkesi serbest bırakması konusunda kendisini ikna ettiler. Kritik süre altı saat ve 15 dakika sürdü. Bu süreçte en kritik on dakika saat 2.15 ile 2.25 arasında yaşandı. Müzakereciler ve Mısır uçağı personeli ciddi bir karabasan yaşadılar. Uçak korsanı uçağın Larnaka'dan ayrılması için gerekli ikmalin yapılmaması durumunda patlayıcıları aktifleştireceği tehdidini ileri sürdü. Ancak sonuçta yolcuları ve uçak personelini serbest bırakması konusunda ikna edildi. Kendisi de teslim oldu. Kemerinde herhangi bir patlayıcı olmadığı sadece cep telefonu kılıfı olduğu görüldü. Bu süre zarfında Larnaka Hava Alanı sekiz saat kapalı kaldı ve uçuşlar Baf'a yönlendirildi. Tam normalleşmenin bugün olması bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Parekente ticaretciiler birliği, mağazaların 1 Nisan günü Mağazaların açık kalma saatlerini belirleyen yasa temelinde kapalı kalacağını açıkladı. Bu arada Yüksek Mahkeme'nin Cumhurbaşkanı'nın Meclis'in almış olduğu mağazaların açık kalma kararı ile ilgili kararının iptali başvurusunu reddetmesi sonrası bu soruna siyasi çözüm aramak için girişim başlatma kararı aldı. Meclis Çalışma Komisyonu Başkanı Andreas Fakontis konuya ilişkin girişimde bulunma kararı sonrası Meclis Başkanı ile görüşeceğini ve ondan bu soruna siyasi irade temelinde çözüm bulunması için Cumhurbaşkanı ile temasa geçmesini isteyeceğini açıkladı. Fakontis bu arada Yüksek Mahkemenin kararı sonrası mağazaların açık kalma saatlerini düzenleyen herhangi bir kanun veya yasa olmadığına vurgu yaptı. Yürütme erkinin bu konuda alacağı kararın kaynağının yasa olması gerektiği ve bu nedenle de konuya ilişkin tek başına karar alamayacağını söyledi.


SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Korku filmi endişe yarattı" başlığı altında kaçırılan Mısır uçağı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Avrupa Parlamentosu Başkanı MartinŞults dün Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununun çözümü için verilen uğraşılarda büyük ilerleme sağlandığını söyledi. Avrupa Parlamentosu'nun bu uğraşılara verdiği tam desteği tekrarladı. Meclis'te yaptığı konuşmada da çözüm perspektifine yönelik benzer arzuyu dile getirdi. " Kıbrıs'ta özellikle de son yıl dikkate değer ilerlemeye tam desteğimi sunmak için buradayım" dedi. Büyük bir ilerleme var. İki yıl önce bugün olduğumuz noktada olacağımıza kimse inanmıyordu, ancak süreç henüz sonuçlanmadı" dedi. Şults, Cumhurbaşkanı ile konuları ayrıntılı olarak görüştüklerini, bazı noktaları daha iyi anladığını belirtti. Cumhurbaşkanı'ndan Avrupa Parlamentosu'nun uğraşıya olumu katkı sağlayabilmesi için ne rol oynayabileceğine ilişkin görüş istediğini ve özellikle bir Avrupa kurumu olarak Avrupa Parlamentosu'nun rolüyle ilgili olarak kendisine verdiği bazı tavsiyeler için de Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis de " Başkan Şults ve ben Kıbrıs sorununun bir Avrupa sorunu olduğu ve Avrupa Birliği ilke ve değerleri ile tam uyum içerisinde çözülmesi gerektiği konusunda görüş birliğine vardık" dedi. Cumhurbaşkanı bu amaç için Şults'a Avrupa Parlamentosunun katkısının büyük bir öneme sahip olduğu görüşünü aktardığını belirtti. Şults ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve kendisine Kıbrıs sorununda şu anda müzakerelerde içinde bulunulan durumla ilgili bilgi verme fırsatı bulduğuna dikkat çekti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Amatör hava korsanında mutlu son" başlığı altında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- PEO Genel idare Kurulu 28 Mart günü gerçekleştirdiği toplantısında 22 Mayıs milletvekili seçimleri konusunu görüştü ve PEO'nun bu seçimlerde izleyeceği tavra ilişkin kararını belirledi. PEO, 22 Mayıs milletvekili seçimlerinde AKEL-SOL- Yeni Güçlere destek verme kararı aldı. Toplantı sonrası bir açıklama yapan PEO Genel İdare Kurulu " AKEL-SOL- Yeni Güçlere destek, Anastasiadis-DİSİ Hükümeti'nin izlediği halk karşıtı, işçi karşıtı politikaların, kemer sıkma politikalarının reddi ve mahkum edilmesi anlamına gelir. Nitelikli istihdamın ve üretilen zenginliğin sosyal açıdan daha dengeli paylaşımının koşullarını yaratacak büyümeden yana ilerici bir ekonomi politikası için mücadelenin desteklenmesi anlamına gelir." vurgusu yaptı.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Mısır Hava Yolları uçağının dün Larnaka hava alanına kaçırılması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanlığı müsteşarı Konstantinos Petridis dün Meclis Maliye Komisyonunda konuşurken son yıllarda kamu ekonomisinin içine düştüğü durumun nedenlerinden birinin de kamuda maaşlarda görülen hesapsız artış olduğunu söyledi. Petridis devlette maaş artışlarının Gayri Safi Hasıla artışı temelinde olması gerektiğini söyledi ve bunun ikili bir hedefi olduğuna dikkat çekti. Bunlardan ilkini uzun vadede maaşların ve bunun bir sonucu olarak ekonominin sürdürülebilir olması olarak izah etti. İkinci olarak da Kıbrıs ekonomisinin yatırımcı kategorisi düzeyine çıkarılması hedefini gösterdi. Bu konudaki yasa tasarısının onaylanmasının Kıbrıs'ın uluslararası kreditörlerine Hükümetin reformlara devam kararlılığında olduğu mesajı vereceği görüşünü savundu. 2012'deki durumun devam etmesi halinde 2020 yılında kamuda maaş ödemelerinin 3.7 milyara ulaşacağını ve o zaman da yeni bir memoranduma ihtiyaç duyulacağının altını çizdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand