28/3/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Taliban'ın Pakistan'da gerçekleştirdiği kanlı terör saldırısı. Gazeteye göre Pakistan'da Taliban'ın gerçekleştirdiği intihar saldırısı Lahor Hristiyanlarını hedef aldı. Bu terör saldırısında en az 65 kişi öldü ve 300'ün üzerinde insan da yaralandı. Ölü sayısının daha da artmasından korkuluyor. Birçok da ağır yaralı bölgedeki hastahanelerde tedavi altına alındı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Şult Kıbrıs vatandaşlarının adanın yeniden birleşmesinin ertesi günü yalnız bırakılmayacakları ve Avrupa Birliği'nin refah ve daha parlak bir gelecekleri için en iyi garantiyi oluşturduğu mesajı ile bugün Lefkoşa'ya geliyor. Şults, Temsilciler Meclisi Başkanı yannaki Omiru'nun resmi daveti sonrası adaya gelmeden önce Kıbrıs Haber Ajansına verdiği röportajında Kıbrıs sorununda çözüme yakın olmakla birlikte yapılması gereken daha çok iş ve ortaya konması gereken çok çaba olduğundan şüphesi olmadığını ifade etti. "Uluslararası toplum, Avrupa Birliği yarar görülen noktalarda yardıma hazır olmalıdır" dedi. Adaya ziyaretinin amacı ve gündeminde olan konularla ilgili bir soruyu yanıtlarken de "Kıbrıslıların önünde kritik birkaç ay var. Yeniden birleşme olasılığı hiç bir zaman bu kadar yakın olmamıştı. Hiçbir zaman bu kadar elle tutulur olmamıştı. Avrupa Parlamentosu'nun gerek Cumhurbaşkanı Anastasiadis gerekse de Kıbıstürk toplum lideri Mustafa Akıncı tarafından üstlenilen ve güvenilir bir biçimde uğraş verdikleri sürece desteğini gösterme için Kıbrıs'ı ziyaret ediyorum." dedi. Şult var olan momentumun korunmasının özlü önemine de dikkat çekti. Kıbrıslılar ve liderlerinin uluslararası alanda ifade düzeyinde verilen destek yerine alanda verilecek bir destekten daha fazla yarar sağlayabileceklerini de söyledi. Bu çerçevede Avrupa Parlamentosu'nun Kıbrıs'a hangi yollardan yardımcı olabileceğini adadaki çeşitli faktörlerle incelemeyi arzuladığını ifade etti.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Baf ve Koşi atık merkezlerindeki skandallarla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Atanasios Katris Helektor şirketi sahibi Leonida Bobola'nın haberi olmaksızın Baf ve Koşi atık merkezleriyle ilgili kimseye komisyon verilmeyeceğini söyleyerek ellerini ve ayaklarını bağladı. Katris kendisinin artık Bobola ile herhangi bir ilişkisinin olmadığını da not etti ve polise verdiği ifadesinde Bobala'nın onay verdiği komisyonları bir bir anlatı. Helektör şirketinin eski danışmanının verdiği ifade sonrası sorgulamayı yürüten polisler Leonda Bobula ve ENVIROPLAN'ın müdür hakkında Avrupa tutuklama kararı çıkarma sürecini başlatıyor. Katri'ye göre bu kişi de her ton atıkta kamu aleyhine 10 Euroluk ek bir yük yaratılması araştırmasının yapılmasına yardımcı olan kişidir.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Mustafa Akıncı'nın Berlin ve Londra'ya ziyaret etmesi için Almanya ve Britanya dışişleri bakanları sürece müdahalede bulunuyorlar. Akıncı Berlin'ni ziyaret etmek için davetiye aldı ve aynı şeyi Londra'dan da bekliyor. İki liderin bugünkü görüşmesinde Nisan ayı görüşme programı da ele alınacak ve bu program belirlenirken Akıncı'nın bu ziyaretleri de dikkate alınacak. Bu arada Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis bugünkü görüşmeyle ilgili açıklamada bulunurken "liderler görüşmesi sırasında ana konunun bugüne kadarki müzakerelerde ortaya çıkan sonuçlar ve iki liderin özellikle de Kıbrıs sorununun çözümüne kaynaklık edecek temel ilkelerdeki anlayış birliklerinin görüş birliğine dönüştürülmesi çalışmaları olması bekleniyor" dedi. Hristodulidis görüşmede, Türk tarafının Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki çalışmalara ilişkin tepkilerinin ele alınmasının söz konusu olmadığını da ifade etti ve "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin enerji planlaması görüşme masasını ya da Kıbrıs sorununun çözümünü müzakerelerini ilgilendiren bir konu değildir." dedi.
POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Baf ve Koşi atık merkezlerindeki skandallarla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre büyük iş adamı Leonidas Bobolas belli koşullarla kısa bir süre içerisinde Kıbrıs'a gelip ifade vermeye hazır. Elde edilen bilgilere göre Bobolas'ın avukatlarının bugün Kıbrıs'a gelmesi ve temsil ettikleri kişinin adaya geliş koşullarını Kıbrıslı yetkililerle görüşmesi bekleniyor. Kıbrıslı yetkililer ise bu arada Bobolas'ın adaya gelip teslim olmaması durumunda hakkında Avrupa tutuklama kararı çıkartacakları uyarısında bulundular. Bu gelişmeler yaşanırken Baf Belediye Başkan Fedona Fedonos'un bu süreci devam ettirmesi durumunda Atina'dan "başını yiyeceği" uyarısı aldığı da belirtildi. Fedonos'un konuya ilişkin polise bilgi verdiği de alınan haberler arasında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİSİ Başkanı Averof Neofitu birkaç gün önce hastabakıcıların süresiz grevine rağmen partisinin özlü iş kollarında grev hakkını kısıtlayıcı girişimde bulunmasının söz konusu olmadığını söylerken dün parti basın sözcüsü Prodromos Prodromu Meclis'ten DİSİ'nin 2012 mayısında Meclis'e sunduğu kamu hizmetlerinde özlü alanları düzenleyen ve hizmet sunumunu güvence altına alan yasa teklifini görüşmesini istedi. Prodromu bu teklifin şimdi görüşülmesi gereken zaman olduğuna inandıklarını ifade etti. Prodromu aynı açıklamasında grev hakkına saygı duyduklarını ancak devletin de topluma özlü hizmet verilmesini güvence altına alma durumunda olduğu görüşünü de savundu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Hastabakıcılara yönelik tehditlerin karşılık bulmaması. Gazeteye göre grevde olan hastabakıcılar kendilerine yönelik tehditleri dikkate almaksızın eylemlerinin düzeyini daha da yükseltme eğilimi içinde. DİSİ ise korkutma uğraşılarına devam ederken grev hakkını ortadan kaldırma girişimleri içine de girdi. Bu arada hastabakıcıların örgütlü oldukları PASİNO sendikasının elinde olan bir araştırma DİSİ Başkanı Averof Neofitu'yu yalanlıyor. Neofitu hastabakıcıların bilimsel alan içinde kabulünün devlete 40-42 milyon euroya mal olacağı görüşünü ileri sürmüştü. PASİNO'ya göre ise bu rakam 8-9 milyonu geçmiyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Britanya'nın en büyük işveren federasyonu olan CBI tarafından yaptırılan bilimsel bir araştırmaya göre Britanya'nın Avrupa Birliği'den olası çıkışının ülke ekonomisine 100 milyar sterlinlik bir bedeli olacak. Bu da Britanya'nın Milli Hasılası'nın %5'ine denk geliyor. Bunun yanı sıra bir milyon istihdam alanı da kaybolacak. Yaşam standartı da bundan olumsuz olarak etkilenecek. Britanya'da Avrupa Birliği'nden ayrılma referandumu 23 Haziran'da gerçekleştirilecek.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Anastasiadis ve Akıncı arasında bugünkü yeni tur müzakerelerde iki tarafın ortak anlayışları her iki tarafın karşı rengiyle masaya konacak. ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eide'nın da ifade ettiği gibi bu görüş birlikleri de siyah renkle kağıda dökülecek. Siyaset yorumcusu Pambos Mitidis'e göre Türklerin, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarına yönelik şüphe belirttikleri günlerde Mart ayının son görüşmesi bugün gerçekleştirilecek. Türk açıklamaları Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesiyle ilgili şüphe belirtirken özellikle de altıncı parselde Türk Kara Suları'nın ihlal edildiğine dikkat çekiyor. Buna karşı Kıbrıs Hükümeti, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi ve doğal gaz konusunun mutlak bir biçimde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin hakkı olduğu ve bunların Kıbrıs sorununun çözümü için devam eden müzakerelerin konusu olmadığı görüşünü tekrarlıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Uçak alanlarında el bagajlarının denetimi bu alanda uzman özel şirkete devredilecek. Bu devrin yaza kadar gerçekleşeceği ifade edildi. Adalet Bakanı ionas Nikolau dün yaptığı bir açıklamada konuyla ilgili Bakanlar Kurulu'nun kararını önceden aldığını ve şimdi kendi bakanlığının konuyu Ulaştırma Bakanlığı ile ayrıntılı şekilde görüştüklerini söyledi. Bu arada geçen Cumartesi günü bir açıklama yapan Kamu Çalışanları Sendikası PASİDİ'nin iş kolu birimi bu alanın özelleştirilmesine karşı olduklarını duyurdu. Sendika gerek Larnaka gerekse Baf hava alanlarında kontrol kurallarına ve güvenlik kanunlarına tamamı ile uyulduğuna da vurgu yaptı. Sendika bu arada son terör saldırısının gerçekleştirildiği Brüksel hava alanında denetimlerin özel şirket tarafından yapıldığına da dikkat çekti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

03 Haziran
Uyuşturucuyla Mücadele ekipleri, Baf kazasında 7 kilo esrar tespit etti.
15:47
Zelensky: Ukrayna birlikleri, Rus ordusunun kontrolündeki bölgeleri geri almak için karşı taarruzu başlatmaya hazır
15:45
Erdoğan, Türkiye'nin beş yıllık yeni cumhurbaşkanlığı dönemi için Ankara'da meclis huzurunda yemin ediyor
15:44
Kıbrıs Otelciler Birliği: 3 günlük tatil sebebiyle sahil bölgelerindeki otellerde doluluk oranı %80’e ulaştı.
15:42
OELMEK: Meclisin değerlendirme sistemini yeni eğitim yılından itibaren uygulanacak şekilde onaylaması mümkün.
13:28
Kıbrıs'ın birçok bölgesinde sabah saatlerinden bu yana atmosferde yüksek yoğunlukta toz gözlemleniyor.
13:27
"OPEC PLUS" adlı işbirliğine dahil olan ülkeler, petrol üretiminde daha fazla azalmaya gidilmesi olasılığını görüşecek.
07:55
16 yaşındaki erkek çocuk, yanında sahte ehliyetle babasının arabasını sürerken yakalandı.
07:52
Cumhurbaşkanı Hristodulidis, Çocuk Koruma ve İstihdam Merkezinin açılışının rolü ve önemine vurgu yaptı.
07:50
Enerji Bakanı, 2023 yılını Afrodit parseli için "dönüm noktası" olarak nitelendirdi
07:48
Kanada: Quebec kentinde, büyük orman yangınları nedeniyle 11 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.
07:47
Kıbrıs Futbol Federasyonu Başkanı, maçlarla ilgili yolsuzlukların örtbas edildiğine dair şikayetlere yanıt verdi.
07:46
Tüm haberler

Video on Demand