Hristodulidis: Liderler çapraz müzakere talimatı verdi

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Kıbrıslı Rumların %76’ına HAYIR dedirten Annan Planı’nın, veya öngördüğü hükümlerin, Kıbrıs halkının karşısına getirilmesinin, herkes için saygısızlık ve ihtihar anlamına geleceğini ifade ederek,

Cumhurbaşkanı Anastasiadiadis’in söz konusu planın öngördüğü hükümleri çok iyi bildiği için böyle bir eylemde bulunmayacağını vurguladı. Hristodulidis, Kathimerini Gazetesi’ne verdiği röportajda, son sözün Kıbrıs halkına ait olduğunu ve hedefin, müzakerelerin, referandumda olumlu sonuç getirecek bir anlaşmaya varması olduğunu belirtti. Ηükümet Sözcüsü, kimsenin Kıbrıs sorununun Haziran, Ekim veya Aralık ayında çözülebileceğini, kesin bir şekilde söyleyemeyeceğini savunarak, geçici bir anlaşma olasılığını reddetti. Bakanlar Kurulu’nun askerlik süresinin azaltılmasıyla ilgili kararı hakkında ise, bu kararın, özellikle 3 bin profesyonel asker istihdamı ve Milli Muhafız ordusunun güçlendirilmesi konularında, aşamalı olarak sürecinin uygulanmaya başlandığını ifade etti.

İki toplum lideri, özlü konularda görülen ortak anlayışların, uzlaşı ve görüş birliği özelliği kazanması için, müzakerecilere çapraz müzakere yönünde talimat verdi. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Reporter gazetesine vermiş olduğu röportajda, iki liderin birincil olarak büyük konularla ilgilendiğini ve sonuçlar temelinde, müzakerecilere çaprazlama siyasi yönergeler verdiklerini belirtti.  Müzakere seviyesindeki görüşmelerin sonucunun, olumlu olmaması durumunda ise, konunun daha ayrıntılı görüşülmesi için, liderler seviyesine tekrardan getirildiğini ifade etti. Hristodulidis, kimsenin, Kıbrıs sorunun ne zaman çözüleceğini söyleyemeyeceğini fakat önemli olan noktanın, Kıbrıs halkının beklentilerine karşılık vermesi ve referandumlardan onay alabilmesi, olduğunu vurguladı.


Editör: Bahar Yandaş
Kaynak: Kathimerini, Reporter

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:37

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand