Hristodulidis: Liderler çapraz müzakere talimatı verdi

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Kıbrıslı Rumların %76’ına HAYIR dedirten Annan Planı’nın, veya öngördüğü hükümlerin, Kıbrıs halkının karşısına getirilmesinin, herkes için saygısızlık ve ihtihar anlamına geleceğini ifade ederek,

Cumhurbaşkanı Anastasiadiadis’in söz konusu planın öngördüğü hükümleri çok iyi bildiği için böyle bir eylemde bulunmayacağını vurguladı. Hristodulidis, Kathimerini Gazetesi’ne verdiği röportajda, son sözün Kıbrıs halkına ait olduğunu ve hedefin, müzakerelerin, referandumda olumlu sonuç getirecek bir anlaşmaya varması olduğunu belirtti. Ηükümet Sözcüsü, kimsenin Kıbrıs sorununun Haziran, Ekim veya Aralık ayında çözülebileceğini, kesin bir şekilde söyleyemeyeceğini savunarak, geçici bir anlaşma olasılığını reddetti. Bakanlar Kurulu’nun askerlik süresinin azaltılmasıyla ilgili kararı hakkında ise, bu kararın, özellikle 3 bin profesyonel asker istihdamı ve Milli Muhafız ordusunun güçlendirilmesi konularında, aşamalı olarak sürecinin uygulanmaya başlandığını ifade etti.

İki toplum lideri, özlü konularda görülen ortak anlayışların, uzlaşı ve görüş birliği özelliği kazanması için, müzakerecilere çapraz müzakere yönünde talimat verdi. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Reporter gazetesine vermiş olduğu röportajda, iki liderin birincil olarak büyük konularla ilgilendiğini ve sonuçlar temelinde, müzakerecilere çaprazlama siyasi yönergeler verdiklerini belirtti.  Müzakere seviyesindeki görüşmelerin sonucunun, olumlu olmaması durumunda ise, konunun daha ayrıntılı görüşülmesi için, liderler seviyesine tekrardan getirildiğini ifade etti. Hristodulidis, kimsenin, Kıbrıs sorunun ne zaman çözüleceğini söyleyemeyeceğini fakat önemli olan noktanın, Kıbrıs halkının beklentilerine karşılık vermesi ve referandumlardan onay alabilmesi, olduğunu vurguladı.


Editör: Bahar Yandaş
Kaynak: Kathimerini, Reporter

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:37

Son Haberler

06 Ekim
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
basın özetleri 06.10.22
13:59
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Tüm haberler

Video on Demand