Hristodulidis: Liderler çapraz müzakere talimatı verdi

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Kıbrıslı Rumların %76’ına HAYIR dedirten Annan Planı’nın, veya öngördüğü hükümlerin, Kıbrıs halkının karşısına getirilmesinin, herkes için saygısızlık ve ihtihar anlamına geleceğini ifade ederek,

Cumhurbaşkanı Anastasiadiadis’in söz konusu planın öngördüğü hükümleri çok iyi bildiği için böyle bir eylemde bulunmayacağını vurguladı. Hristodulidis, Kathimerini Gazetesi’ne verdiği röportajda, son sözün Kıbrıs halkına ait olduğunu ve hedefin, müzakerelerin, referandumda olumlu sonuç getirecek bir anlaşmaya varması olduğunu belirtti. Ηükümet Sözcüsü, kimsenin Kıbrıs sorununun Haziran, Ekim veya Aralık ayında çözülebileceğini, kesin bir şekilde söyleyemeyeceğini savunarak, geçici bir anlaşma olasılığını reddetti. Bakanlar Kurulu’nun askerlik süresinin azaltılmasıyla ilgili kararı hakkında ise, bu kararın, özellikle 3 bin profesyonel asker istihdamı ve Milli Muhafız ordusunun güçlendirilmesi konularında, aşamalı olarak sürecinin uygulanmaya başlandığını ifade etti.

İki toplum lideri, özlü konularda görülen ortak anlayışların, uzlaşı ve görüş birliği özelliği kazanması için, müzakerecilere çapraz müzakere yönünde talimat verdi. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Reporter gazetesine vermiş olduğu röportajda, iki liderin birincil olarak büyük konularla ilgilendiğini ve sonuçlar temelinde, müzakerecilere çaprazlama siyasi yönergeler verdiklerini belirtti.  Müzakere seviyesindeki görüşmelerin sonucunun, olumlu olmaması durumunda ise, konunun daha ayrıntılı görüşülmesi için, liderler seviyesine tekrardan getirildiğini ifade etti. Hristodulidis, kimsenin, Kıbrıs sorunun ne zaman çözüleceğini söyleyemeyeceğini fakat önemli olan noktanın, Kıbrıs halkının beklentilerine karşılık vermesi ve referandumlardan onay alabilmesi, olduğunu vurguladı.


Editör: Bahar Yandaş
Kaynak: Kathimerini, Reporter

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:37

Son Haberler

29 Kasım
İşçi Partisi, heykeller konusunda iyi bir anlaşmadan yana
16:16
Ukrayna, 21 insansız hava aracı ve 3 Rus füzesini imha ettiğini açıkladı
16:14
G7 ülkeleri, İsrail/Hamas ateşkesinin daha da uzatılmasını destekliyor
16:12
Kenya'da seller nedeniyle en az 120 kişi hayatını kaybetti
16:10
İsveç'in NATO üyeliğ,nin onayı gündemde
16:07
Vatandaşlığa kabullerle ilgili duruşma bugün gerçekleşti
16:04
Yeni bir sosyal medya dolandırıcılığı
16:00
Kasım ayında elektrik fiyatlarında %12 indirim
15:58
Hükümet ara bölgedeki durumu yasadışı ve tehlikeli olarak tanımlıyor
15:55
Netanyahu: Ateşkesten sonra da askeri operasyonlara devam edeceğiz
15:53
UNFICYP: Ara bölgede dünden bu yana bir değişiklik yok
15:48
basın özetleri 29.11.23
12:54
Tüm haberler

Video on Demand