25/3/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde üçüncü dönem araştırma izinlerinin açılmasıyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Kıbrıs Hükümeti 6, 8 ve 10. parsellerini dün resmi olarak büyük petrol ve doğal gaz şirketlerinin başvurusuna açtı. Hükümet önemli ekonomik, siyasi ve aynı zamanda jeopolitik yansımalarıyla üçüncü tur izinler açısından önemli bir adım attı. İzin için açılan üç alan Mısır'ın "Zohr" bölgesinin jeolojik yapılarının benzeri ve bu alanda dev şirketlerin ilgisini çekme açısından ciddi ve ikna edici. İzin başvurusu için sadece üç parselin açılmasına resmi gerekçe olarak Cumhuriyetin süreci denetim altında tutabilmesi gösterildi. ikinci gerekçe ise Enerji bakanlığının çok parsel "açmama" hedefi, çünkü Bakanlık ilginin dağılmasını engellemek ve rekabet ortamı yaratmak istiyor. ENİ, TOTAL ve British Petrol sadece büyük ilgi göstermekle kalmayıp devlet düzeyinde baskı uygulama noktasına vardılar. Şirketler, Cumhurbaşkanı nezdinde dahi girişimde bulundular. Erastostheni deniz altı sıradağı etrafında tam ve üç boyutlu sismik araştırma olmamasına rağmen Zohr havzasına benzerlik büyük bir beklenti yaratıyor. Buna ilaveten parsellerle ilgili EXXON, BP ve BG gibi şirketlerin ilgisi de var. Bu şirketler Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nin sismik verilerini elde etmek için milyonlarca dolar harcadılar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıslı yetkililer Kıbrıstürk gazetesi "Afrika'nın" Türk işgal ordusunun sayısının azaltılacağı ve bir kısım askerin geri Türkiye'ye döneceği haberini teyit etmedi. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis Afrika'nın ateş kes hattındaki asker sayısının üçte iki oranında, Mirtu ve Ayia İrini kamplarındaki komando birliğindeki sayıdan azaltılacağına ilişkin söz konusu haberini yorumlarken söz konusu Kıbrıs Türk toplumunun bir gazetesinde yer alan haberin teyit edilmediğini söyledi. Pazartesi günü iki toplum liderinin yapacağı yeni toplantıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Hristodulidis, son toplantıda iki liderin görüş birliğine vardığı karara göre Kıbrıs sorununun çözümünün uzlaşılanlar temelinde olması gerektiğiyle ilgili ilkeler üzerindeki anlayışın değişmemesi için müzakerecilerin çabalarını sürdürdüğünü belirtti. Sözcü, bu çalışmaların devam ettiğini, henüz tamamlanmadığını, bu konunun Cumhurbaşkanı Anastasiadis`in Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide`yle yaptığı toplantıda da görüşüldüğünü bildirdi.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Üçüncü tur için çan çaldı" başlığı altında Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde üçüncü tur arama izinleri. Gazeteye göre Hükümet dün Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde hidro karbon araması izinleri için başvuruda bulunulması çağrısında bulundu. Bu izinler bugünden başlamak üzere dört ay sonra sona erecek. Hükümet izine açacağı parselleri hem jeolojik yapıya hem de şirketlerin ilgi alanlarına bağlı olarak belirledi. Aralarında Rus şirketler de dahil bu alandaki dev şirketlerin başvuruda bulunacağına ilişkin iyimser.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Merkez Bankası'nın açıkladığı son verilere göre geçen Aralık ayı itibariyle geri dönmeyen kredilerde büyük bir azalma görüldü. Bu azalışın temel nedeni ciddi bir borç yapılanmasına gidilmiş olunması. Merkez Bankası'nın açıklamasın göre Aralık ayı içinde yeniden yapılanma için 13.234 başvuru yapıldı. Bunlardan %30,59'u yani 4.048 hesap yeniden yapılandırıldı, 630'u yani %4,76'sı reddedildi. Geri kalanları ise önümüzdeki aylarda değerlendirilecek. Aralık ayında gözlemlenen düşüş şimdiye dek görülen en büyük düşüş. Geri dönmeyen kredi 26,8 milyar Euro ve bunun toplam kredilere oranı %46,2. Kasım ayında geri dönmeyen kredi miktarı ise 27,3 milyar Euroydu. Geri dönmeyen krediler içinde hane halkı kredisi 12,7 milyar. İşletmelerin kullandıkları ve geri dönmeyen kredilerin miktarı ise 13,3 milyar. Bu arada bankalar geri dönmeyen kredilerin geri dönüşüne ilişkin çok iyimserken Merkez Bankası bu alanda ihtiyatlı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Vgenopulos davasıyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras'ın kişisel müdahalesi sonrası Andraes Vgenopulos davasının araştırılması yeni bir boyut kazanmaya başladı. PASOK eski bakanı Nikos Sifunakis'in Fofi Gennimata'ya gönderdiği mektup bu süreçte yeni bir başlangıç oldu. Sufunakis , Evangelos Venizelos'un Vgrenopulos'a destek verdiğini ve PASOK Başkanı'na bu ciddi davaya müdahalede bulunma çağrısı yaptığını ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs özel danışmanı Espen Barth Eide şimdi adaya yatırım ve para getirecek çözüm için bir fırsat olduğu mesajı verdi. Eski Lefkoşa'daki Stelyos Filantropik iki toplumlu kahvede konuşan Eide çözümün Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi sonrası yapılacak yatırımlarla kendi kendisini finanse edeceğini söyledi. "Çözümün bedeli konusunda büyük bir tartışma yapılıyor ancak gerçekte bedel çözümsüzlüktedir çünkü jeopolitik riskler gençlerle birlikte şu anda var olan yatırımcıları da kaçırtacaktır. " dedi. Eide çözümün finansmanın adaya gelecek yatırımlardan karşılanacağı görüşünü savundu ve bunun bir sorun olarak konuşulmamasını önerdi. Eide bu arada müzakerelerin Almanya veya Amerika Birleşik Devletleri örneği temelinde federasyon temelinde çözüm için yapıldığını belirtti ve buna iki liderin 2016 yılı içinde çözüme ulaşılabileceklerini düşündüğünü ilave etti. İki liderin iyi bir iş yaptıklarını ve çözüme ulaşma konusunda iyimserliğini dile getirdi. Eide referandumdan iki evet istemediklerini yaşayabilir bir çözüm istediklerini söyledi. "Kıbrıs sorunu eğer şimdi çözülmezse çözüme bu kadar olumlu katkı sağlayacak koşulların tekrardan ne zaman oluşacağını bilemiyorum" dedi. Mağusa konusunda ise bu kentin çözüm sonrası Kıbrıs'ın süsü olacağını belirtti. "Avrupa'nın en etkileyici kentlerinden biri olacak, ekolojik pırlantası olabilir". dedi.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi DİSİ'nin aralarında eğitimciler de olmak üzeri bir kısım çalışanı,'' işini ayarlamış" kişiler olarak nitelendirmesine yönelik AKEL'in tepkisi. Gazeteye göre DİSİ'nin haklarını talep eden çalışanları "işini ayarlamış" olarak nitelendirmesi AKEL'in tepkisini çekti. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu öğleden sonra verdikleri derslerin karşılığı 300-400 Euro maaş alan eğitimcilerin nasıl bu şekilde nitelendirilebilecekleri sorusunu sordu. Kipriyanu bu arada çalışanların hak taleplerine karşı otoriter tavırlarını terk etmelerini istedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİSİ, grevcilere ve onların sendikal temsilcilerine cepheden saldırıya geçti. Dün Meclis Ulaştırma Komisyonunun olağan üstü toplantısında az daha kavga yaşanacaktı. DİSİ milletvekili Misos SİDİKEK -PEO'dan ve SİPALK'tan sendikacıları " çıkarcı" olarak niteledi. Sendikacılar da bunun üzerine toplantıyı terk etmek istediler ancak kapıda patates üreticileri tarafından engellendiler. Bu kişiler sendikacılara Limasol Limanındaki grevi kaldırdıkları açıklaması yapana kadar dışarı çıkma izni vermeyeceklerini söylediler. Daha sonra Bakan'ın ve milletvekillerinin devreye girmesiyle sendikacılar salonda kalıp konuyu görüşmeye devam ettiler. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün sabah Bakanlar Kurulunu acele bir biçimde toplayarak Liman işçilerinin kamunun daha başka alanlarına gönüllü olarak geçişlerine olanak sağlayan yasal düzenlemeyi onaylattı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

18 Eylül
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Tüm haberler

Video on Demand