23/3/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Brüksel'de yaşanan terör saldırıları. Gazeteye göre dün Avrupa için trajik bir gündü ve sürekli tehdit altında yaşayan Brüksel için acı bir hatırlatma oldu. Brüksel'in çok kullanılan hava alanındaki iki patlama ve bir saat sonra Avrupa Birliği merkezine sadece birkaç metre uzaklıktaki bir metro istasyonunda yaşanan diğer patlama geride onlarca ölü ve yaralı bıraktı. Yetkililer patlamaların ardından hemen harekete geçtiler. Belçika polisi bu saldırı ile kanlı Paris saldırısına karıştığı ifade edilen Salah Abdeslam'ın yakalanması arasında bağ kurdu. Dünkü saldırıların sorumluluğunun IŞİD tarafından üstlenilmesi Avrupa'da bir terör ağı oluşturduğunun kanıtı oldu. Uğradığı kayıplara karşı bu ağın çok aktif olduğu ve herhangi bir anda saldırıda bulunabileceği görüldü. Saldırısı sonrası Belçika üst düzey alarma geçti. Birçok Avrupa ülkesi de teröre karşı uyanıklılığı artırdı. Belçika'da ve tüm Avrupa'da yollarda yoğun asker ve polisle endişe ve kalıcı korku görüntüleri hakim oldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

-Kıbrıs'ı ziyaret etmekte olan Avrupa parlamentosundaki sosyalist ve demokratlar başkanı Jani Pitela dün Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüşmesindeb sonra yaptığı açıklamada Avrupa'nın bu duyarlı ve zor anında Kıbrıs'ın yeniden birleşmesinin önemi üzerinde durdu. Pitela Kıbrıs'ın yeniden birleşmesinin duvarların ve tellerin yıkılabileceğini ve iki toplumun en sonunda birlikte yaşayabileceklerini göstereceğine vurgu yaptı. Sosyalist ve Demokratlar Grubu adına Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakere sürecini desteklediklerini söyledi ve bu tarihi konjonktürün adanın yeniden birleşmesiyle sonlanmasını diledi. Kıbrıs müzakere sürecinde önemli ilerleme olduğunu, ancak daha tartışılması gereken konular olduğuna dikkat çekti. Avrupa değerleri ve ilkeleri çerçevesinde bir anlaşmaya varmaları konusunda her iki tarafı da cesaretlendirdiklerini söyledi. Pitela açıklamasında Brüksel'de yaşanan terör saldırıları üzerinde de durdu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile birlikte terör saldırısı kurbanlarına üzüntülerini dile getirdiklerini belirtti. Ulusal Haber Alma örgütleri arasında işbirliğinin güçlendirilmesinin mutlak zorunluluğuna dikkat çekti. Avrupa'da güvenliğin güçlendirilmesi ihtiyacı olduğunu savundu. Bunun yanı sıra kültürün, terörün yayılmasına yardımcı olan yoksulluğun ve sosyal tecritin yaşandığı Avrupa'nın gettolarına ulaşacak şekilde güçlendirilmesini istedi. Pitela İslam'ın düşman olmadığını,yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığı yapan Amerika'da Trump ve Avrupa'daki küçük Trumpların gerçekte teröre yardım ettiklerinin altını çizerek İslam'a barış ve dostluk mesajı verdi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Avrupa'nın kalbinde sert darbe" başlığı altında dün Brüksel'de yaşanan terör saldırıları .

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

- Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesiyle ilgili Meclis Maliye Komisyonundaki tartışmalar sırasında milletvekillerinin ortaya attıkları sorulara yanıt Özelleştirme Birimi'nden geldi. Ortaya konan verilere göre Kurum'un 2015 yılı itibarıyla mal varlığının değeri 648 milyon 411 bin Euro. 2014'de bu değer 669 milyon ve 2013'te de 937,5 milyondu. Yani kurumun net mal varlığı değerinde bir düşüş yaşanıyor ve bunun temel nedenleri de: - 2014 yılında emekli sandığında yaşanan 286 milyon euroluk zarar.- Hükümet'e verilen 30,6 milyon Euroluk pay. -47,6 milyon euroluk kârın dengelenmesi olarak belirtiliyor. Özelleştirme Birimi'nin kurumla ilgili olarak ortaya koyduğu diğer ilginç bazı veriler ise şöyle. Kurumun sabit telefon pazar payı oranı %84,8. İnternet ağında ise bu oran %65,5. Televizyon'da %49,9 ve mobil telefonda %69. Kurumun verdiği hizmetlerden elde ettiği gelir 2014 yılı itibarıyla yaklaşık 400 milyon. Kurumun 2015 yılında ödediği toplam maaş 94,1 milyon. Bu rakam 2014 yılında 119,7 ve 2013 yılında da 125,5 milyondu. Kurumun vergi ve faiz ödemeleri öncesi 2014 yılı kârı 127.8 milyon. Kurumda kadrolu olarak çalışan sayısı 1.649. Sözleşmeli olarak da 596 kişi çalışıyor.

-Kıbrıslı küçük ve orta boy işletmelerin Yunger Planı olarak bilinen Avrupa Yatırım Planı'ndan kredi kullanmaları pahalı. Kıbrıs'ın yüksek risk taşıyor olması nedeniyle bu Plan'dan alınacak kredi faizleri %7’ye kadar çıkıyor. Bu krediler, kullanılması durumunda Avrupa Yatırım Bankası'nda kullanılacak. Oysa bu Banka'nın Kıbrıs Bankaları aracılığıyla şu andaki programlar çerçevesinde küçük ve orta boy işletmelere verdiği kredi faizi %3.5.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Keyfiliğe karşı üç grev " başlığı altında. Gazeteye göre Anastasiadis-DİSİ Hükümetinin keyfi davranışlarına karşı üç cephede grev var. Hastabakıcılardan sonra Limasol Liman İşçileri greve gitti. Kıbrıs Elektrik Kurumu çalışanları da 6 Nisan'da greve gitme kararı aldı. Kıbrıs Elektrik Kurumu çalışanları şantajcı ve keyfi tavırlarla Kurumun ucuza elden çıkarılmaya çalışıldığını belirtip grevi gündeme getirdiler. Kurumda örgütlü dört sendika dün Kurum yönetimine bir mektup göndererek iş yerlerinde toplantılar gerçekleştirip çalışanları bilgilendirecekleri ve 6 Nisan'da da greve başlayacakları bilgisini verdiler. Sendikalara göre Ticaret Bakanı son dönemlerde kurumda şantajcı bir tavır içinde. Sendikalar Bakan'ın bu tavrını şikayet ederek Bakanın stratejik hedefinin özelleştirme ve Elektrik Kurumunu ortadan kaldırmak olduğunu ifade ettiler. Bu tavrın da Bakanlar Kurulu'nun Kurumla ilgili olarak aldığı karar ve Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilen toplantıda söylenenlerin çerçevesi dışında olduğunu belirttiler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

- Limasol Limanı'nda grev, ancak limanın özelleştirilmesini öngören tartışmanın sona ermesi ile kalkar. SİDİKEK-PEO sektör sekreteri Glafkos Konstantunu dün yaptığı açıklamada, Limasol Limanı'nda çalışanların hakları konusu düzenlenmeden özelleştirme yasasının tartışılmasını kabul etmeyeceklerini ve burada başlattıkları grevin de ancak bu tasarının tartışılmasının geri çekilmesi durumunda söz konusu olacağını söyledi. Bu arada Limanda örgütlü beş sendikanın dün Ulaştırma Bakanı Marios Dimitriadis ile gerçekleştirdikleri toplantıdan herhangi bir sonuç çıkmadı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi dün Brüksel'de gerçekleştirilen terör saldırısı. Gazetenin haber başlığı ise şöyle: "Avrupa saldırı altında"

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

- Meclis'in 22 Mayıs seçimleri nedeniyle kendi kendini feshetmeden kamu hizmetlerinde reformu öngören yasa tasarılarının onaylanması için çalışmalar yoğunlaştı. Meclis Maliye Komisyonu dün konuyla ilgili yedi yasa tasarısından üçünün görüşmesini tamamladı. Bunlar da memurların kamudaki örgütler arasında dolaşımı, Kamu Hizmetleri Komisyonu'nun adayları değerlendirme ve seçme sistemi ile ilgili. Cumhurbaşkanlığı müsteşarı Konstantinos Petridis dün Meclis'te yaptığı açıklamada sözkonusu yasa tasarılarının çok önemli olduğunu söyledi ve memurların dolaşımı konusunun önemine vurgu yaptı. İnsan kaynaklarının çok iyi yönetilmesi gerektiği üzerinde durdu. Yeni gereksinimlere kadro sağlamak için memurların dolaşımının taşıdığı öneme dikkat çekti. Hükümetin, Kamudaki terfilerde objektif kriterler olmasına ve adil davranılmasına büyük önem verdiğini söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

06 Ekim
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis: BM'in iklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli.
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Tüm haberler

Video on Demand