22/3/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi yaygınlaşan grevler. Gazeteye göre Kıbrıs'ın en büyük limanı olan Limasol Limanı'nda çalışanlar greve gitti. Grevcilerin talebi limanın özelleştirilmesini öngören yasa tasarısının görüşülmesinin ertelenmesi. Grevciler bu arada protesto etkinliği için Perşembe günü Meclis'e yürüme tehdidinde de bulundular. Ulaştırma Bakanı Marios Dimitriadis ise bu grevin ardında siyasi bir olgu olduğu görüşünde. Liman çalışanları haklarının güvence altına alınmasını istiyorlar ve denizdeki hizmetleri karşılığı kendilerine sunulan öneriyi rezillik olarak nitelediler. Bu arada PASİNO sendikasına üye hastabakıcıların grevi sonrası Kamu Çalışanalrı Sendikasına üye olan ve greve inmeyen hastabakıcılar "tükendik" diye haykırmaya başladılar. PASİDİ de Sağlık Bakanlığı'na çağrıda bulunarak önlem almasını istedi. Bu arada devlet hastahanelerinde 15 Mart sonrası için planlanan ameliyatların tümü özele gönderiliyor. Sağlık sektöründeki sorunların çözümü için AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'nun da dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesi sonuçsuz kaldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Milletvekili seçimlerine iki aylık bir süre kalmışken DİKO'da özellikle Kıbrıs sorununa ilişkin farklı felsefeler kendini iyice göstermeye başladı. DİKO'nun diğer yarısı, yani eski Başkan Marios Garoyan ve ekibinden hiçbir kimse seçim amaçlı herhangi bir etkinliğe katılmıyor. Bu kesimden kimse milletvekili adayı da olmadı. DİKO eski Başkanı Garoyan bu durumun sorumlusu olarak Nikolas Papadopulos'u görüyor. Garoyan bu arada şimdiki parti liderliğini d dolaylı bir biçimde aşırı uç politikalar izlemekle suçluyor. Garoyan'a göre halkı bugün tekrardan gruplara ve kamplara bölme uğraşısı da ulusal intihar anlamına geliyor. Garoyan Kıbrıs sorununun ele alınışının küçük partisel çıkarlar için kurban edilmemesi gerektiği düşüncesine de sahip. Kıbrıs sorununda çözümün sorumlu davranışta, kolektif tavırda ve ılımlı yaklaşımdan geçtiği görüşünü de savunuyor. Garoyan bu arada kendisinin gerek gördüğü durumlarda parti başkanı Nikolas Papadopulos'a yanıt vereceğini, kişisel bağımsız bir noktada duracağını ve 22 Mayıs seçimleri sonrasında da oy oranlarına göre davranacağı duyurdu. Garoyan'ın seçmene DİKO'ya oy verme çağrısında bulunup bulunmayacağı ise bir soru işareti.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi sağlık alanında yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre PASİNO sendikasına üye hastabakıcıların devam grevi birinci haftasını kapatırken sağlık alanı havaya uçmuş durumda. Bu soruna dün de çözüm bulunamamanın ötesinde gelişmeler durumu daha da karmaşık bir hale getirdi. PASİNO ve Hükümet arasında greve herhangi bir çözüm bulunacağı umudu yok. Bu arada devlet hastahanelerinde çalışan doktorların özel hastabakıcı seçme sorumluluğunu üstlenmeyi reddetmeleri sonrası Bakanlar Kurulu dün, tüm ameliyatların özel hastahanelerde yapılması kararı aldı. Bu arada Kamu Çalışanları Sendikası PASİDİ'ye üye hastabakıcılar greve katılıp katılmama konusunda henüz bir karar almadılar. Sendika'nın iş kolu yöneticileri greve katılmayan hastabakıcıların artık dayanma ve sabırlarının sınırında olduklarını ve hastalara yansıyacak tehlikler olabileceği uyarısında bulundular.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- EDEK Başkanı Marinos Şizopulos Kıbrıs sorununun on temel yanında, bugün tartışılan ya da halkın arkasından anlaşmaya varılanlarla Annan Planının benzerliklerini açıkladı. Şizopulos bunu yaparken amacının Cumhurbaşkanı'nın Kıbrıs sorununda güvenilir olmadığını ortaya koymak olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanının aylardan beridir seçim sözlerinin en önemlilerine uymadığı, halkın Annan Planı ile reddettiklerine saygı göstermedi tespiti yaptıklarını da ifade etti. Şizopulos'a göre Cumhurbaşkanının bugün tartıştığı çözüm planı Kıbrıs halkının 2004 yılında reddettiği planın tam aynısıdır. Şizopulos benzerliklerde birinci madde olarak ortaklık kavramına vurgu yaptı. İkinci sırada ise artık yetkilerin egemence oluşturucu devletler tarafından kullanılacak olmasına dikkat çekti. Şizopulos diğer konuları da başlık olarak yetkiler, vatandaşlık, temel haklar ve özgürlükler, yasama organları, Yüksek Mahkeme, Mülkiyet, mülkiyet komisyonu ve Kamu hizmetleri komisyonu olarak sıraladı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Baf'ta atık alanı ile ilgili gündeme gelen skandal. Gazeteye göre Baf'ta komisyonlar sadece atıklar için verilmedi. Deniz yosunları için dahi komisyon verildi. Baf ve Yeroskipu Belediyelerinin deniz yosunları için atık işletmesine komisyon ödediklerine ilişkin sahte faturalar bulundu. Somut olarak Baf Belediyesi'nde Başkan Vergas ve Patsalidis'in komisyon aldıklarını görüldü. Sadece 2012 yılında 78 bin Euro komisyon ödendi. Bu yöndeki veriler dün akşam konuyu araştıran polis ekibine sunuldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in mağazaların açık kalma saatleriyle ilgili olarak Anayasa Mahkemesine götürdüğü konuda Mahkeme kararı Pazartesi günü açıklanacak. Bilindiği üzere Bakanlar kurulunun mağazaalrın açık kalma saatlerini belirlediği kararının Meclis onaylamamış ve böylece eski kararın yürürlükte kalmasını sağlamıştı. Cumhurbaşkanı da bu konuyu Yüksek Mahkeme'ye götürmüştü. Mahkeme Genel Kurulu şimdi 28 Mart günü toplanacak ve konuya ilişkin kararını verecek.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Kamuda sağlığın altını oyuyorlar" başlığı altında sağlık alanında yaşanan gelişmeler . Gazeteye göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Hükümet'in kamuda sağlığın altının oyan politikalar izlediğini söyledi. Kipriyanu dün Cumhurbaşkanı ile konuya ilişkin olarak gerçekleştirdiği görüşmesinde bu alanın iyileştirilmesi için geniş bir zeminin bulunduğu görüşünü ortaya koydu. Avrupa Birliği'nde sağlık alanına yatırımların Gayri Safi Yurt İçi Hasılaya oranı %10,7'yken Kıbrıs'ta bu oran %6,9. Bu arada Hükümet grevci hastabakıcılara karşı kibirli bir yaklaşım içinde ve konuyla ilgili ipi geren bir politika izliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesini öngören yasa tasarısını Meclis'in ret edeceği yönünde var olan tüm göstergelere karşı Hükümet bu kurumun özelleştirilmesi olgusunu ileri götürecek çalışmalar için 6 sözleşme imzaladı. Maliye Bakanlığı dört sözleşme için 650 bin Euro ödemede bulundu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs'ta üniversite hastahanesi kurulması çalışmaları. Gazeteye göre Hükümet ve hem Kıbrıs üniversitesi hem de kendi ülkelerinden bir üniversite ile işbirliği yapan Kanada'dan önemli bir kuruluş Kıbrıs'ta büyük bir yatırımı incelemeye aldılar. Bu yatırım üniversite hastahanesi şeklinde olacak. Bu şirket Kanada'nın en iyilerinden biri olarak görülen McGill üniversitesiyle bağlantılı CCC şirketi. Kurulacak hastahane Kıbrıs Üniversitesiyle işbirliği yapacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Bankaların dövizle ve özellikle de İşviçre Frangı ile borçlanan kredi kullanıcılarına yönelik tavrı Meclis'i tatmin etmedi. Kredi kullanıcıları temsilcileri dün Meclis'in ilgili Komisyonu'na giderek bankaların kendilerine yaptıkları önerilerin sorunlarının çözümü açısından tatmin edici olmadığını belirttiler. Maliye Bakanı Angelos Votsis de amacın bankacıların daha cömert davranmaları için ikna edilmeleri olduğunu açıkladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:18

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand